وبلاگ
کد شهاب چیست و چطور آن را دریافت کنیم؟

کد شهاب چیست و چطور آن را دریافت کنیم؟

کد شهاب

اگر به عنوان فرد حقیقی، حقوقی یا حتی اتباع خارجی حساب بانکی باز کرده‌اید، حتما یک کد شهاب به شما اختصاص داده شده است. کد شهاب را سامانه نهاب صادر می‌کند. سامانه‌ای که اطلاعات هویتی افراد را نگهداری می‌کند. علاوه بر اطلاعات بانکی، اطلاعات سازمان ثبت احوال، نیروی انتظامی، اداره پست و قوه قضاییه هم در این سامانه نگهداری می‌شود و به محض اینکه فردی در شبکه بانکی حساب باز کند و از خدمات بانکی مانند نقل و انتقال پول، دسته چک، گرفتن تسهیلات و… استفاده کند، یک کد شهاب 16 رقمی به او اختصاص داده می‌شود. این کد که مانند شماره کارت، به صورت دسته‌های 4 تایی اعداد اعلام می‌شود، در واقع شناسه بانکی شما در تمام بانک‌ها محسوب می‌شود.

نکته مهم: مهم نیست که شما در چند بانک حساب دارید. کد شهاب شما برای تمام این بانک‌ها یک کد منحصربفرد 16 رقمی خواهد بود که هویت شما برای سیستم بانکی محسوب می‌شود.

کد شهاب را از کجا بگیریم؟

حتما به این نکته توجه کنید. کد شهاب شما برای تمام بانک‌ها ثابت است و کافی است یکبار این کد را از یکی از بانک‌هایی که در آن حساب دارید، بگیرید. کد شهاب شما در تمام بانک‌ها ثابت است و دیگر نیازی به مراجعه به بانک‌های دیگر نیست. اما برای گرفتن کد 16رقمی شهاب، دو راه دارید؛ اول اینکه همراه مدارک لازم هویتی به یکی از شعب بانکی که در آن حساب دارید، مراجعه کنید و از کارمند بانک درخواست گرفتن آن را کنید. اما روش دوم مراجعه به اینترنت بانک یا سامانه‌های اینترنتی بانکی است. برخی از بانک ها مانند بانک ملی، بانک ملت، بانک کشاورزی و بانک مسکن امکان گرفتن کد شهاب را به صورت غیرحضوری از سامانه‌های بانکی فراهم کرده‌اند و نیازی به مراجعه تا شعبه هم نیست.

دریافت کد شهاب

استعلام کد شهاب

اگر قصد گرفتن استعلام کد شهاب را دارید، فراموش نکنید باید قبلا یکبار در بانک احراز هویت شده باشید. یعنی مدارک هویتی خودتان را به صورت حضوری به بانک برده باشید و امضا و مشخصات هویتی شما قبلا در شبکه بانکی ثبت شده باشد. در این صورت خیلی ساده و از طریق سامانه استعلام یکی از بانک‌هایی که بالاتر هم گفتیم می توانید کد 16رقمی شهاب برای شما نمایش داده می‌شود. اما اگر قبلا اطلاعات هویتی خودتان را تحویل بانک نداده‌اید، دیگر چاره‌ای نیست و باید همراه مدارک لازم به بانک بروید تا ثبت اطلاعات هویتی شما تکمیل شود.

مدارک لازم برای گرفتن کد شهاب:

اصل و کپی شناسنامه

آدرس محل سکونت

کد پستی

اصل کارت ملی

مزایای داشتن کد شهاب

کد شهاب بیشتر به خاطر نظارت بانک مرکزی بر رفتار بانکی مشتریان ساخته شده است. جلوگیری از فساد اقتصادی در سیستم بانکی، رصد تراکنش‌های با مبالغ بالا یا مشکوک توسط شبکه بانکی، و البته تعیین امتیاز و اعتبار و رتبه‌سنجی بانکی از مهمترین مزیت‌های داشتن کد شهاب بانکی است.

The post کد شهاب چیست و چطور آن را دریافت کنیم؟ appeared first on رده Rade.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *