وبلاگ
همه چیز درباره وام سهام عدالت

همه چیز درباره وام سهام عدالت

وام با سهام عدالت

اواسط دهه 80 شمسی بود که دولت سهام حدود 50شرکت خود را بین مردم تقسیم کرد. سهامی که 49میلیون نفر از مردم ایران مشمول گرفتن آن شدند. البته بعدها بخشی از سهامداران، سهام‌شان را فروختند یا بخشی از آن را واگذار کردند. اما اگر شما جزو آن دسته از سهامداران عدالت هستید که سها‌م‌تان را تمام و کمال نگه داشته‌اید، می‌توانید با وثیقه گذاشتن آن از بانک‌ها وام بگیرید. این را هم بدانید که وام سهام عدالت به عنوان اعتبار خرید کالا یا وام کالا در اختیار متقاضیان قرار خواهد گرفت و به فرد کارت اعتباری خرید می‌دهند تا از فروشگاه‌های طرف قرارداد با بانک اقدام به خرید کالا کنند.

وام سهام عدالت به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

قبل از هر چیز باید مدارک و برگه‌ سهام عدالت را در اختیار داشته باشید. نکته مهم بعدی این است که حتی اگر بخشی از سهام عدالت خود را فروخته باشید هم امکان گرفتن وام را نخواهید داشت و باید تمام سهام عدالت همچنان در مالکیت و تملک شما باقی مانده باشد. یادتان باشد مبلغ وامی که به متقاضی تعلق می‌گیرد هم براساس مقدار سهام عدالتی است که در اختیار دارد؛ یعنی اگر شما بر مبنای 500هزار تومان سهام عدالت گرفته‌اید، نصف کسی که سهام عدالت یک میلیونی گرفته، تسهیلات خرید کالا خواهید گرفت. مبلغ وام سهام عدالت هم براساس ارزش تقریبی نصف سهام عدالت در همان زمان است. یکی از نکات مهم برای گرفتن وام هم سجامی بودن متقاضی است. یعنی حتما باید کد سجام خودتان را گرفته باشید.

شرایط لازم برای گرفتن وام

  • متقاضی دریافت تسهیلات سهام عدالت نباید هیچ مقدار از سهامش را فروخته باشد.
  • متقاضی وام باید سرپرست خانوار و یارانه‌بگیر باشد.
  • درخواست‌کننده وام باید در سامانه سجام ثبت نام و مراحل احراز هویت را طی کرده باشد.
  • همراه داشتن کارت ملی هوشمند (تصویر کارت ملی هوشمند حتما باید در سایت بانک آپلود شود)

نکته: به کسانی که مدیریت مستقیم بر سهام عدالت را انتخاب کرده‌اند و حتی یک سهمشان را فروخته‌اند، تسهیلات پرداخت نمی‌شود.

کدام بانک‌ها وام می‌دهند؟

سال گذشته دولت با راه‌اندازی سامانه الکترونیک توثیق این امکان را فراهم کرد که دارندگان سهام عدالت بتوانند با ضمانت گذاشتن سهام خود وام بگیرند. اما با وجود گذاشتن یکسال از این زمان، تا الان تنها چهار بانک – بانک ملی، بانک تجارت، بانک رسالت و بانک مهر ایران – در سامانه توثیق سهام حضور دارند. پس اگر قصد گرفتن این تسهیلات را دارید، باید از طریق یکی از این چهار بانک اقدام کنید.

مراحل گرفتن وام سهام عدالت

  • سهامدار باید وارد اپلیکیشن بانک ارائه‌دهنده وام شود.
  • بعد از ثبت نام در منوی «توثیق سهام» بانک، اول مراحل احراز هویت را انجان دهید و بعد هم امضای دیجیتال را ثبت کنید.
  • حالا میز خدمت به شما نشان داده می‌شود. از طریق آن باید خدمت توثیق سهام عدالت و دریافت تسهیلات را انتخاب کنید.
  • در مرحله بعد کد تاییدیه تغییر کارگزار ناظر برایتان فرستاده می‌شود تا در صورت عدم پرداخت اقساط بانک اجازه فروش سهام را پیدا کند.
  • حالا گزینه «بله» را برای قرارداد توثیق انتخاب و وارد مرحله تعیین تعداد اقساط شوید.
  • پس از تعیین تعداد اقساط درخواست توثیق شما در اپلیکیشن بانک ثبت خواهد شد.

ارزش سهام عدالت چقدر است؟

اگر قصد گرفتن وام خرید کالا با سهام عدالت را دارید، می‌توانید تا سقف نیمی از ارزش سهام عدالت خودتان در بازار بورس از شبکه بانکی وام بگیرید. اما ارزش سهام عدالت در اسفند 1401 چقدر شده است. اگر دارای سهام عدالت بر مبنای 500هزار تومان بوده‌اید، سهام شما این روزها در بورس 11میلیون تومان ارزش دارد که نصف آن را تسهیلات خواهید گرفت. اگر هم سهام عدالت یک میلیون تومانی گرفته‌اید، سهام‌تان 22میلیون تومان شده است که بانک نیمی از ارزش سهام را به شما وام می‌دهد.

The post همه چیز درباره وام سهام عدالت appeared first on رده Rade.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *