وبلاگ
کدخدایی: آمریکا و دولت‌هایی که در ترور سردار سلیمانی نقش داشتند باید پاسخگو باشند

کدخدایی: آمریکا و دولت‌هایی که در ترور سردار سلیمانی نقش داشتند باید پاسخگو باشند

کدخدایی: آمریکا و دولت‌هایی که در ترور سردار سلیمانی نقش داشتند باید پاسخگو باشند

عضو حقوقدان شورای نگهبان گفت: پرونده ترور سردار سلیمانی هم در بعد حقوقی و هم در بعد کیفری به نتایج خوبی رسیده است.دولت آمریکا و دیگر دولت‌هایی که در ترور سردار سلیمانی نقش داشتند باید پاسخگو باشند.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، عباسعلی کدخدایی عضو حقوقدان شورای نگهبان و رئیس کمیته ویژه پیگیری حقوقی و بین‌المللی پرونده ترور شهید سلیمانی در نشست با موضوع «بررسی ابعاد حقوقی و پیگرد قضایی جنایت امریکا در مورد ترور شهید حاج قاسم سلیمانی» گفت: ما معتقدیم که بر اساس موازین بین‌الملل و موازین انسانی، اقدامات شهید سردار سلیمانی و همکاران وی اقداماتی مشروع در چارچوب قوانین بین المللی بوده است.

کدخدایی ادامه داد: ترور شهید سلیمانی نامشروع بوده و دولت آمریکا باید در این خصوص پاسخگو باشد. ما در دو بُعد داخلی و بین‌المللی این موضوع را پیگیری میکنیم.

وی گفت: کمیته ویژه جلساتی متعددی را با افراد مختلفی به صورت مستمر دارد و هرچه در توان داریم انجام می‌دهیم تا این جنایت بی پاسخ نماند.

کدخدایی تصریح کرد: بحث های حقوقی نکات حساس و پیچیدگی‌های خاص خود را دارد ولی اقدامات خوبی که در دادگستری تهران با حمایت‌های رئیس قوه قضائیه صورت گرفته هم در بُعد کیفری و هم در بُعد حقوقی به نتایج خوبی رسیده است.

رئیس کمیته ویژه پیگیری حقوقی و بین المللی پرونده ترور سردار قاسم سلیمانی بیان داشت: در بُعد بین‌المللی هم مکاتبات زیادی صورت گرفته ولی این حوزه تشریفات و کُندی خاص خودش را دارد و ما ناچار هستیم در چارجوب تفاهمنامه‌ها کار را صورت بدهیم. استفاده از وکلای خارجی که با کمک دوستانمون در مرکز حقوقی ریاست جمهوری انجام شده به صورت خوبی در حال انجام است.

وی افزود: شهید سلیمانی جان خود را برای دفاع از امنیت مردم منطقه و دفاع از حقوق بشر فدا کرد و امیدواریم با تلاش‌های مستمر در ماه‌های پیش رو اخبار خوبی را برای مردم داشته باشیم.

کدخدایی همچنین در جمع خبرنگاران اظهار داشت: امروز چهارمین نشست را در حوزه پیگیری حقوقی پرونده حاج قاسم سلیمانی را داشتیم.

وی ادامه داد: در این جلسات ما کارهای کارشناسی را در کمیته پیگیری و دنبال کردیم و خوشبختانه به نتایج خوبی هم رسیدیم.

رئیس کمیته ویژه پیگیری حقوقی و بین المللی پرونده ترور سردار قاسم سلیمانی گفت: با همکاری وزارت امور خارجه و با همکاری همکاران در دادگستری تهران پرونده را از جهت داخلی در بُعد حقوقی و کیفری پیگیر بودند که در بُعد کیفری، کیفرخواست تقدیم دادگاه شد و دادگاه مشغول بررسی کیفر خواست است و ابلاغیه ها انجام شده است.

کدخدایی تصریح کرد: چون ابلاغیه‌ها نیازمند تشریفات است و متهمین هم که خارجی هستند، باید ابلاغیه‌ها از طریق قانونی انجام شود که بعد از این ابلاغ‌ها دادگاه هم وارد رسیدگی خواهد شد و نتیجه را اعلام خواهیم کرد.

وی گفت: نشست دوم بحث پیگیری در حوزه‌های بین المللی بود. اگرچه پیگیری در نظام بین الملل تشریفات خاص خود را دارد و با کُندی هایی همراه است، اما در آنجا هم به نتایج خوبی دست پیدا کردیم. آنچه باید از سوی قوه قضاییه به مقامات آمریکایی ابلاغ می‌شد، ابلاغ شده است و پیگیر هستیم تا مقدمات رسیدگی را که براساس کنوانسیون ۱۹۷۳ است، فراهم کنیم.

کدخدایی تاکیدکرد: باتوجه به اینکه طرف عراقی در این مساله ذی نفع است و شهید ابومهدی المهندس را در این حادثه تروریستی داشتند و هم اینکه محل وقوع جرم در عراق بوده است، حمایت‌ها و کمک‌های خوبی را با ما داشتند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: ما با مقامات قضایی عراق نشست‌های متعددی را تا کنون برگزار کردیم که امیدوارم در این جهت هم انشاالله به نتایج مثبتی برسیم

پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *