کارگروه حکمرانی کشاورزی و منابع طبیعی در بسیج اساتید تشکیل شد

کارگروه حکمرانی کشاورزی و منابع طبیعی در بسیج اساتید تشکیل شد

در اولین جلسه کارگروه حکمرانی کشاورزی و منابع طبیعی قرارگاه کمک به ارتقای نظام حکمرانی سازمان بسیج اساتید کشور تأکید شد که کارگروه‌ها با تولید بسته‌های سیاستی برای حل معضلات کشور، زمینه تصمیم‌گیری برای مسئولین را فراهم می‌کنند.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، اولین جلسه کارگروه حکمرانی کشاورزی و منابع طبیعی قرارگاه کمک به ارتقاء نظام حکمرانی سازمان بسیج اساتید کشور با حضور محمدرضا مردانی رئیس سازمان بسیج اساتید و رئیس قرارگاه کمک به ارتقاء نظام حکمرانی کشور، یزدانی دبی قرارگاه، علی اسدی رئیس این کارگروه و جمعی از اساتید در سازمان بسیج اساتید برگزار شد.

مردانی در این جلسه ضمن تشریح وظایف و کارکردهای سازمان بسیج اساتید و قرارگاه کمک به ارتقاء نظام حکمرانی کشور، گفت: کارگروه‌ها با تولید بسته‌های سیاستی برای حل معضلات کشور، زمینه تصمیم‌گیری را برای مسئولین فراهم می‌کنند.

وی در ادامه با اشاره به 4 اولویت اصلی در سازمان بسیج اساتید در خصوص اولین اولویت یعنی انسجام بخشی و تعالی سازمانی به اقدام سازمان برای شبکه‌سازی فراگیر و حضور و نقش آفرینی اساتید بسیجی و سایر گروه‌های همسو در رسانه و فضای مجازی اشاره کرد.

رئیس سازمان بسیج اساتید کشور، همچنین به جهاد تبیین و امیدآفرینی اشاره کرده و افزود: امروز با جنگ ترکیبی دشمن علیه انقلاب اسلامی مواجهیم، لذا باید از ظرفیت اساتید در جهت دانش‌افزایی خود اساتید و هدایت جریان دانشجویی، محلات و مساجد و هم در ارتباط با رصد و مطالبات و بررسی مشکلات فرهنگی و اجتماعی استفاده کرد.

وی عنوان کرد: تشکیل شبکه جهادگران تبیین یکی از موضوعاتی بوده که در این رابطه دنبال کرده‌ایم. بیش از هزار نفر از اساتید اکنون به عنوان جهادگر تبیین و تحلیل‌گر در این شبکه در سراسر کشور ثبت‌نام کرده‌اند و در این موضوع بحث کرسی‌های آزاداندیشی، نقد و مناظره و اعزام سخنران برای مجامع و اجتماعات و نهایتا همه روش‌هایی که برای تبیین حقایق کشور و مقابله با عملیات روانی دشمن در راستای روشنگری است را پیگیری می‌کنیم.

کمک به اعتلای آموزشی عالی کشور و کمک به ارتقاء کارآمدی نظام حکمرانی کشور دو اولویت دیگری بودند که مردانی بر آن تأکید کرده و گفت: در آیین‌نامه اجرایی بسیج اساتید قید شده است که وظیفه بسیج اساتید کمک به اسلامی شدن دانشگاه‌ها و کمک به مرجعیت علمی آموزش عالی کشور و کمک به نظام حکمرانی کشور است. ما بر این باوریم که شبکه بسیج اساتید باید در کنار مدیریت دانشگاه و مدیریت آموزش عالی در راستای اسلامی شدن دانشگاه و در راستای تعلیم و تربیت و در راستای بهبود مباحث آموزشی و پژوهشی حرکت کند.

مردانی افزود: این کمک به اعتلای آموزش عالی در راستای تحقق فرمایشات مقام معظم رهبری است که در ارتباط با عملکرد آموزش عالی به خصوص بحث رشته‌ها و دروس آموزش عالی است که باید در راستای علم نافع بوده و محصول آن حل مشکلات کشور باشد. در این رابطه اندیشکده حکمرانی آموزش عالی را ایجاد کرده‌ایم. با سازماندهی این اندیشکده به دنبال کمک به آموزش عالی کشور هستیم.

رئیس سازمان بسیج اساتید کشور تأکید کرد: کمک به ارتقاء نظام حکمرانی کشور در راستای تحقق دولت اسلامی و به استناد بیانیه گام دوم انقلاب است. مقام معظم رهبری فرمودند باید دولت اسلامی تشکیل شود و جامعه اسلامی شکل بگیرد.

وی گفت: در شرایط فعلی در دوران جمهوری اسلامی هستیم و دولت اسلامی هنوز محقق نشده است. در این رابطه با تشکیل قرارگاهی در مرکزیت سازمان و تشکیل کمیته‌های تخصصی ۲۲ گانه به دنبال آن هستیم که به دستگاه‌های اجرایی یعنی وزاتخانه‌ها و دستگاه‌های عمومی کشور مانند شهرداری‌ها و قوای سه‌گانه، مجمع تشخیص و هر جای دیگری که نیازمند ارائه بسته سیاستی، مطالعه و رصد و ارزیابی تحقق اهداف است، کمک کنیم. تشکیل کمیته‌های تخصصی حکمرانی در این رابطه است. ما در مجمع عالی بسیج کمیسیون حکمرانی را داریم که متولی‌اش سازمان بسیج اساتید کشور است و باید آنجا ایفای نقش کند.

رئیس سازمان بسیج اساتید کشور افزود: به دنبال تشکیل شبکه نخبگانی بسیج اساتید در دو ساحت تخصصی و عمومی با رویکرد جهادی و حل مسأله هستیم تا در قالب خدمات علمی و فناوری، پایش حکمرانی، رصد افکار نخبگان، کمک به تصمیم‌سازی برای حکمرانی و ترویج گفتمان انقلاب و کمک به حل مشکلات کشور و کارآمدی نظام و تولید قدرت نرم برای جمهوری اسلامی ایران گام برداریم. بسیج اساتید را در این خصوص به عنوان حلقه میانی بین مردم و ارکان نظام می‌بینیم.

حمید یزدانی دبیر قرارگاه کمک به ارتقاء نظام حکمرانی کشور در بخشی از این نشست در بیان وظایف کارگروه عنوان کرد: کمک به حل مسائل کشور با نگاه جهادی در حوزه کشاورزی و منابع طبیعی از جمله وظایف این کارگروه است.

وی افزود: یکی دیگر از وظایف کارگروه کشاورزی و منابع طبیعی پیگیری مواضع و مطالبات مقام معظم رهبری در حوزه کشاورزی و منابع طبیعی است. مانند بهینه‌سازی مصرف آب در حوزه کشاورزی که از جمله اهداف این کارگروه است.

علی اسدی رئیس کارگروه کشاورزی و منابع طبیعی و عضو هیأت علمی دانشگاه تهران، تشکیل کمیته‌های تخصصی ذیل کارگروه را به عنوان یکی از برنامه‌های آینده این کارگروه اعلام کرده و گفت: از قدیم کشاورزی محجور بوده است، اما نگاه بلند مقام معظم رهبری در خصوص اهمیت کشاورزی ظرفیت‌های خوبی را برای یک نهضت جهادی در این خصوص به‌وجود آورده است.

وی در ادامه ضمن تشریح ساختار این کارگروه به تشکیل هسته‌های راهبردی و نخبگانی در آن اشاره کرده و افزود: از این کارگروه انتظار می‌رود اقدام به طراحی الگوی حکمرانی متعادلی در حوزه کشاورزی و منابع طبیعی کند.

اسدی همچنین در راستای اعتلای کارگروه به دوره‌های آموزشی تدوین دانش‌نامه اشاره کرد.

در ادامه سایر اعضای کارگروه به تبیین مشکلات در حوزه کشاورزی و منابع طبیعی پرداختند.

در این جلسه محمدرضا مردانی رئیس سازمان بسیج اساتید کشور حکم انتصاب علی اسدی به‌عنوان رئیس کارگروه حکمرانی کشاورزی و منابع طبیعی را به وی اعطا کرد.

پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *