وبلاگ
کارشناس بین‌الملل: نتانیاهو گزینه‌ای غیر از پذیرش آتش‌بس نداشت

کارشناس بین‌الملل: نتانیاهو گزینه‌ای غیر از پذیرش آتش‌بس نداشت

کارشناس بین‌الملل: نتانیاهو گزینه‌ای غیر از پذیرش آتش‌بس نداشت

ابوالفضل ظهره‌وند کارشناس مسائل بین الملل با اشاره به پذیرش آتش‌بس توسط صهیونیست‌ها، گفت: نتانیاهو که قرار بود حماس را نابود کند، امروز خودش در مسیر نابودی است و گزینه‌ای غیر از پذیرش آتش‌بس نداشت.

ابوالفضل ظهره‌وند کارشناس مسائل غرب آسیا در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، با اشاره به آتش‌بس در غزه، گفت: هنگامی که ۴۵ روز حملات وحشیانه و جنایتکارانه نتانیاهو و ارتش اسرائیل امروز جمع‌بندی می‌شود، حاصل آن، کوچک‌ترین دستاوردی غیر از جنایت نیست. یعنی اگر بخواهند نتیجه را ارزیابی کنند با کشتار مردم غیرنظامی روبرو می‌شوند که مورد شماتت و محکومیت جامعه جهانی است.

وی افزود: صهیونیست‌ها عملاً صحنه رسانه را واگذار کرده و حیثیت خود را به باد داده‌اند. البته آن‌ها در عرصه میدانی و نبرد نیز، حاصلی غیر از ویرانی ساختمان‌ها و زمین سوخته نداشتند. از طرفی در داخل نیز با فشار افکار عمومی صهیونیست‌های داخل سرزمین‌های اشغالی روبرو هستند. خانواده‌های مربوط به اسرای صهیونیستی با برگزاری راهپیمایی‌های طولانی تا مقابل کاخ نخست وزیری در تل آویو اعتراض خود را بیان کرده و هر روز در میدانی در تل‌آویو متحصن هستند که این موضوع روز به روز فشار را بر نتانیاهو افزایش می‌دهد.

نتانیاهو گزینه‌ای غیر از پذیرش آتش‌بس نداشت

کارشناس مسائل غرب آسیا با بیان اینکه نتانیاهو که قرار بود حماس را نابود کند، امروز خودش در مسیر نابودی است و گزینه‌ای غیر از پذیرش آتش‌بس ندارد، تصریح کرد: نتانیاهو فکر می‌کند با آزادی ۵۰ اسیر خود در دست حماس مقداری فشارها را کاهش دهد و شاید امید داشته باشد با پیگیری همین مسیر مابقی اسرا را نیز آزاد کند. البته چاره‌ای غیر از این نیز ندارد چون عملاً زمین بازی را واگذار کرده و نتانیاهو کاملاً شکست خورده است.

وی ادامه داد: صهیونیست‌ها دچار بحران اقتصادی هستند و از آغاز جنگ علیه غزه روزی ۲۵۰ میلیون دلار هزینه بر روی دست آن‌ها گذاشته شده که تا امروز به بالغ بر ۵۰ میلیارد دلار رسیده است. صحنه اقتصادی در داخل رژیم صهیونیستی متوقف است، آن‌ها بیش از ۳۰۰ تانک، نفربر و زره‌پوش را از دست داده‌اند و تلفات نظامیان آن‌ها نیز زیاد بوده است.

تلفات حداقل ۵۰۰ نفری صهیونیست‌ها

ظهره‌وند با اشاره به سایر ابعاد شکست صهیونیست‌ها، بیان کرد: آن‌ها این نکته را آشکار بیان نمی‌کنند ولی حداقل قریب به ۵۰۰ نیروی نظامی را از دست داده‌اند و در صورت آشکار شدن این موضوع، همین امر موجب فشار بیشتر به نتانیاهو خواهد شد. در این رابطه، آن بخش از نیروهای پیاده و زرهی خودشان با یکدیگر درگیر شدند، مسئله مهمی است.

وی ادامه داد:‌ البته اخبار آن را تاکنون کنترل کردند ولی در رسانه‌های داخلی خود این موضوع را به بحث گذاشته‌اند تا به خانواده‌های کشته شدگان گزارش بدهند. خودشان در این اغتشاش و وحشت به هم ریختگی به یکدیگر تیراندازی کردند و آسیب به بار آوردند. بنابراین؛ در مجموع تنها راه پیش روی آن‌ها همین مسئله است ولی باز هم امیدوار هستند تا ترفندهایی را به اجرا بگذارند که قطعاً حماس و جریان مقاومت با هوشیاری مانع از اجرای این ترفندها خواهند شد.

نتانیاهو و بایدن در صحنه غزه کنار همدیگر قرار دارند

این کارشناس مسائل غرب آسیا در پاسخ به سوالی درخصوص میزان احتمال محاکمه نتانیاهو در رژیم صهیونیستی، بیان کرد: تا کنون دو تا سه نفر از اعضای کابینه نتانیاهو که جزو افراطیان دست راستی بودند، در اعتراض استعفا دادند.

وی افزود: باید توجه کنیم که نتانیاهو در این صحنه تنها نیست و علی‌رغم همه آدرس‌های غلطی که دادند، بایدن نیز در کنار او قرار دارد. نتانیاهو و بایدن با یکدیگر هماهنگ هستند و ما باید در فرجام کار آن را مشاهده کنیم که قطعاً موضوع محاکمه نتانیاهو نیز در دستور کار قرار خواهد گرفت حتی شاید وضع وخیم‌تر هم شود که ان‌شاءالله کار به محاکمه نرسد و صحنه معادلات در فلسطین اشغالی تغییر کند.

بایدن و نتانیاهو بدنبال عاری از سکنه‌بودن غزه شمالی هستند

ظهره‌وند، گفت: بایدن و نتانیاهو هنوز امیدوار هستند که این پروژه را در سایه تداوم آتش‌بس و آزاد کردن کامل گروگان‌ها، موقعیت خود را در غزه شمالی تثبیت کنند. آن‌ها به دنبال این هستند که غزه شمالی عاری از سکنه باشد و این منطقه را بتوانند به عنوان یک دستاورد به افکار عمومی داخل سرزمین‌های اشغالی ارائه کنند. این هنر مقاومت و ایستادگی مردم فلسطین است که اجازه ندهند غزه شمالی خالی و عاری از سکنه شود.

وی ادامه داد: اگر نتوانند این اتفاق را شکل دهند و فقط موضوع به آتش‌بس تا مبادله گروگان‌ها ادامه پیدا کند، نتانیاهو قطعاً سرنگون خواهد شد و بایستی حتی محاکمه هم شود. ما باید بین این دو گزینه یعنی اینکه فرجام دیگری نباشد و نتوانند ادامه جنگ را در جنوب غزه علیه نیروهای حماس داشته باشند و دیگر اینکه اگر بتوانند بخش شمالی غزه را از سکنه خالی کنند این نیز برای آن‌ها به یک موقعیت تبدیل می‌شود. اما، مردم فلسطین اجازه آن را نخواهند داد.

ارتش صهیونیستی در درگیری داخلی حین طوفان الاقصی تلفات داده است

این کارشناس مسائل غرب آسیا، در پاسخ به سوالی که چه میزان احتمال ترور نتانیاهو بدلیل شکست در مقابل غزه و مردم فلسطین توسط ساکنان سرزمین‌های اشغالی وجود دارد، خاطرنشان کرد: اگر دستاورد نتانیاهو فقط آزادی گروگان‌ها باشد احتمال اینکه هر بلایی سر او بیاید،‌ وجود دارد. چرا که غیر از خسارت از بین‌رفتن هیمنه نداشته اسرائیل و ناامنی، یک کشتار در زمان اجرای عملیات طوفان الاقصی توسط نیروهای اسرائیل انجام شده، کشتاری که علیه بیش از هزار نفر از صهیونیست‌ها اجرا شد.

وی افزود: این کشتار توسط حماس انجام نگرفته است چون حماس فقط توانسته گروگان‌ها را به داخل غزه بیاورد و کسی را در آنجا به قتل نرسانده است. در واقع، آن تعداد از مردمی که در داخل سرزمین‌های اشغالی کشته شده‌اند، اگر غیرنظامی بوده‌اند این کار توسط نیروهای نظامی و امنیتی اسرائیل انجام شده که دست و پای خود را گم کرده‌اند. اینکه فیلم‌های آن را هم نشان می‌دهند که همه در حال فرار هستند با این موضوع مرتبط بوده چون این عملیات هوابرد و زمینی است.

احتمال محاکمه و ترور نتانیاهو وجود دارد

ظهره‌وند،‌ با بیان اینکه نتانیاهو هم می‌تواند محاکمه و هم ترور شود، تاکید کرد: شدت آن به پس‌لرزه‌های شکست نتانیاهو بستگی دارد و اینکه چقدر کیان و موجودیت اسرائیل را به لرزه در بیاورد. اگر لازم باشد نتانیاهو را پای آن ماجرا قربانی می‌کنند تا بتوانند جلوی پس‌لرزه‌های بعدی را بگیرند. در مجموع، وقایع و فجایع زیادی اتفاق افتاده است که هنوز آشکار نشده و قطعاً به زودی آشکار خواهد شد و شرایط را برای نتانیاهو و کابینه او بسیار بسیار سخت خواهد کرد.

پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *