وبلاگ
کارت پایان خدمت؛ شرط گرفتن همه وام های بانکی

کارت پایان خدمت؛ شرط گرفتن همه وام های بانکی

پایان خدمت سربازی شرط وام بانکی

وام ازدواج، تسهیلات فرزندآوری و وام ودیعه مسکن جزو وام‌های پرمطالبه‌ای بوده که متقاضیان زیادی دارد و معمولا هم مخاطب آن جوانان هستند. در یکسال گذشته هم دولت بارها روی تسهیل این وام‌های کم‌سود تاکید و بانک‌ها را ملزم به پرداخت آن کرده است. حالا خیلی از کاربران رده که برای گرفتن هر وامی به بانک‌های مختلف مراجعه کرده‌اند، با یک شرط مهم مواجه شده‌اند؛ داشتن کارت پایان خدمت و اتمام سربازی. شرطی که باعث ناراحتی متقاضیانی شده که برای وام اقدام کرده‌اند، اما کارت پایان خدمت ندارند. خیلی‌ها دلیل این شرط را نداشتن نقدینگی لازم بانک‌ها برای پرداخت تسهیلات با سود پایین می‌دانند.

پایان خدمت؛ شرط گرفتن همه تسهیلات

مهم‌ترین دغدغه بانک‌ها در زمان دادن تسهیلات، تمکن مال متقاضی برای بازپرداخت تسهیلات و اقساط وام است. برای همین هم تمام بانک‌ها شروطی مانند ارائه گواهی کسر از حقوق، داشتن ضامن و… را برای اطمینان از بازپس گرفتن تسهیلات می‌‌گذارند. گذاشتن چنین شرطی خیلی از متقاضیان وام را به این نتیجه رسانده که لزوم ارائه کارت پایان خدمت برای گرفتن تسهیلات بانکی را بهانه‌ای می‌دانند که بانک‌ها به دلیل عدم‌تمایل یا نداشتن نقدینگی لازم برای وام‌های کم‌بهره پیش پای مردم گذاشته‌اند.

تا چندسال پیش اگر کسی سربازی نرفته بود و کارت پ‍ایان خدمت نداشت، از امکان سند زدن و گرفتن گذرنامه و گواهینامه محروم بود. اما این روزها که حتی بدون داشتن سربازی هم می‌توان ملک و ماشین به نام زد و گواهینامه گرفت. اما خدمت نرفته‌ها هنوز یک مشکل دارند؛ ممنوعیت گرفتن هر نوع وام و تسهیلات بانکی. یک سنگ‌اندازی جدید در این شرایط اقتصادی.

فقط وام ازدواج و فرزندآوری سربازی نمی‌خواهد

در تفاهمی بین بانک مرکزی و نظام وظیفه دریافت وام ازدواج، فرزندآوری و بیماری‌های خاص شامل بخشنامه لزوم دربافت کارت پایان خدمت نمی‌شوند.

البته استعلام وضعیت نظام وظیفه برای مردان به معنای داشتن پایان خدمت نیست؛ اگر معافیت تحصیلی یا دفترچه اعزام به خدمت را داشته باشید، مشکلی برای دریافت سایر وام‌ها ندارید.

تبرئه بانک‌ها؛ شرط سربازی دستور بانک مرکزی است!

تیم «رده» برای بررسی شرط داشتن پایان خدمت برای گرفتن تسهیلات به ۲ بانک دولتی و ۳ بانک خصوصی مراجعه کرد. هر ۵ بانک در پاسخ به سوال مدارک لازم برای گرفتن تسهیلات ازدواج و ودیعه مسکن و فرزندآوری و دیگر تسهیلات بانکی، ارائه مدرک کارت پایان خدمت را هم جزو مدارک لازم و قطعی گرفتن وام اعلام کردند. در توضیح چرایی درخواست این مدرک هم اعلام کردند در بخشنامه بانک مرکزی قید شده که ارائه تسهیلات تنها با داشتن کارت پایان خدمت امکانپذیر است و این تصمیم ربطی به بانک‌های عامل ندارد.

نکته: پیگیری‌های «رده» نشان داد برخی از شعب بانک‌ها براساس صلاحدید مدیر شعبه بانک اقدام به دادن وام بدون پایان خدمت هم کرده‌اند.

وام ازدواج و سنگی به نام کارت پایان خدمت

از سال گذشته بود که اعلام کردند مبلغ وام ازدواج افزایش پیدا کرده تا جوانان را به تشکیل خانواده ترغیب کنند. علاوه بر این بانک مرکزی مصوب کرد تا مردان زیر 25 سال مبلغ بیشتری از 120 میلیون تومان معمول – یعنی 150میلیون تومان- وام بدهند. اما بین تمام بخشنامه‌هایی که بانک مرکزی صادر می‌کرد و رسانه‌ها هم به مردم اطلاع‌رسانی می‌کردند هیچ‌کس اشاره‌‌ای به شرط کارت پایان خدمت برای گرفتن وام ازدواج نکرد. تصور کردن جوان 25ساله‌ای که هم دانشگاه رفته باشد، هم مدتی سر کار برود و پس‌اندازی برای ازدواج جمع کند و کنار تمام این‌ها سربازی هم رفته باشد، چقدر نشدنی و دور از ذهن است.

برای همین هم خیلی از جوانانی که این روزها برای گرفتن وام ازدواج به بانک‌ها مراجعه می‌کنند و با الزام برای اتمام خدمت سربازی روبه‌رو می‌شوند دست از پا درازتر به خانه برمی‌گردند. جوانانی که خیلی‌هایشان روی گرفتن وام ازدواج برای اول زندگی حساب باز کرده بودند اما ظاهرا چاره‌ای جز رفتن به سربازی برای گرفتن وام ندارند!

نکته: با اینکه بانک مرکزی در آخرین اعلامیه خود خبر از تعلیق لزوم دریافت کارت پایان خدمت برای دریافت وام ازدواج داد ولی هنوز این مورد در برخی بانک‌ها برای ثبت‌نام‌کنندگان مشکل ایجاد می‌کند.

ضامن وام هم کارت پایان خدمت لازم دارد؟

با این‌که همراه داشتن و ارائه کارت پایان خدمت برای گرفتن انواع وام بانکی لازم و ضروری اعلام شده، اما ضامن‌هایی که متقاضیان وام به بانک ارائه می‌کنند، نیازی به اتمام سربازی ندارند. شاید برای خیلی‌ها این سوال پیش بیاید که باز کردن حساب جاری و گرفتن دسته چک هم نیازی به داشتن پایان خدمت دارد یا نه. جواب این سوال خیر است.

غیر از بانک اقتصاد نوین، باقی بانک‌ها برای افتتاح حساب جاری و دادن دسته چک به متقاضیان از آنها کارت پایان‌خدمت نمی‌خواهند. تناقض و برخورد دوگانه‌ای در ارائه خدمات بانکی که هنوز جوابی برایش وجود ندارد.

The post کارت پایان خدمت؛ شرط گرفتن همه وام های بانکی appeared first on رده Rade.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *