وبلاگ
چند نکته در باره عملیات طوفان الاقصی

چند نکته در باره عملیات طوفان الاقصی

چند نکته در باره عملیات طوفان الاقصی

در عملیات طوفان الاقصی با هک و از کار انداختن سامانه‌های دفاعی اسرائیل از جمله گنبد آهنین از سوی مقاومت فلسطین عملا شرایط برای عملیات‌های موشکی و پهپادی در عمق اراضی دشمن تسهیل شد.

گروه سیاسی خبرگزاری فارس، یادداشت_ زهره الهیان نماینده مردم تهران در مجلس: از بامداد روز شنبه مبارزان فلسطینی اقدام به یک عملیات ترکیبی وسیع علیه رژیم اشغالگر صهیونیستی کردند. این عملیات که با عبور از چندین نقطه مرزی غزه شروع شد در تاریخ مبارزات ملت فلسطین بی نظیر است.

طوفان الاقصی همانگونه که ذکر شد یک عملیات جنگی ترکیبی است که با هک و از کار انداختن سامانه های دفاعی اسرائیل از جمله گنبد آهنین از سوی مقاومت فلسطین عملا شرایط را برای عملیات های موشکی و پهپادی در عمق اراضی دشمن تسهیل کرد و به همین دلیل همه جغرافیای اشغال شده فلسطین در مقابل موج حملات موشکی و پهبادی فلسطینیان، بی دفاع شد.

طوفان الاقصی، یک عملیات جنگی پویا است. حال آنکه جنگ های گذشته، جنگی اصطلاحا ایستا بوده و دو طرف صرفا اقدام به آتشباری علیه یکدیگر می کردند. اما در این عملیات شاهد آن هستیم که رزمندگان مقاومت از طریق دریا، هوا و زمین به عمق اراضی اشغالی ورود کرده و در 22 شهر و شهرک صهیونیست نشین به پادگان‌های نظامی و مقرهای پلیسی و امنیتی حمله کردند.

طوفان الاقصی، نمایش اقتدار مقاومت در حوزه اطلاعاتی نیز است. عملیاتی با این وسعت و با این سطح از تجهیزات و تسلیحات در سطح کمی و کیفی نیازمند ماه ها فعالیت های آماده سازی و طراحی عملیاتی است. اما هیچ یک از سازمان های اطلاعاتی رژیم صهیونیستی و کشورهای غربی و رژیم های منطقه‌ای، متوجه نشده اند و این نشان از دست برتر مقاومت و شکست همه این سازمان‌های جاسوسی و اطلاعاتی دارد.

طوفان الاقصی، در بعد گرفتن تلفات و آسیب به رژیم صهیونیستی از همه جنگ‌های گذشته مقاومت با آن نیز متفاوت است. طبق گزارش رسانه‌های صهیونیستی تاکنون حدود 1200 صهیونیست از جمله برخی افسران عالی رتبه، کشته شده اند. انتظار می رود بیش از 200 نظامی اسرائیلی اسیر شده‌اند که در میان آنها تعداد زیادی از فرماندهان حضور دارند، بالای 2900 نفر نیز زخمی شده‌اند که بیش از 300 نفر آنان شرایط حاد دارند و امیدی به بازگشت‌شان به زندگی نیست. همچنین ازسرنوشت صدها صهیونیست نیز اطلاعی در دست نیست.

حال آنکه در جنگ سال 2006 با حزب الله لبنان که 33 روز طول کشید، 119 صهیونیست کشته شده بودند. در حالی که این میزان تلفات تنها چهار روز به صهیونیست ها وارد شده است.

طوفان الاقصی، در بعد عملیات موشکی و پهپادی هم بسیار متفاوت از جنگ های گذشته بود. در همان ساعات اولیه جنگ هزاران موشک و خمپاره به شهرهای مختلف صهیونیست نشین در اراضی اشغالی پرتاب شد که بیانگر رشد کمی و البته کیفی تسلیحاتی مقاومت فلسطین است. به نظر می رسد تنوع استفاده از تسلیحات و تاکتیک های عملیاتی در حوزه های زمینی و دریایی و هوایی، با طولانی شدن جنگ بیشتر خود را نشان دهند. به عبارت دیگر مقاومت در چارچوب جنگ نامتقارن، داشته های خود را با هدف تاثیر گذاری بر روند جنگ به میدان بیاورد.

طوفان الاقصی پیامدهای سنگینی نیز برای رژیم صهیونیستی به دنبال دارد: در ابعاد اقتصادی انتظار می رود نزدیک به 100 میلیارد شیکل (واحد پول رژیم صهیونیستی) خسارت بر اقتصاد این رژیم وارد شود. اعتماد عمومی به ارتش کاملا از دست رفته است و بازگشت این اعتماد به نظر غیر ممکن باشد. استقبال صهیونیست ها از سکونت در شهرها و شهرک‌ها رنگ باخته و این خود یک خطر امنیتی مستمر خواهد بود. سرمایه گذاری‌های خارجی در اقتصاد اسرائیل با کاهش شدید روبرو خواهد شد و باید منتظر خروج سرمایه‌ها هم بود. مهاجرت معکوس صهیونیست‌ها شتاب گرفته. اختلافات داخلی فعلی شدت گرفته و نخستین نتیجه آن سقوط دولت ائتلافی فعلی است که زمزمه های آن هم شنیده می‌شود.

هرچند نتانیاهو تلاش دارد با دعوت از بنی گانتس و سپردن فرماندهی ستاد مشترک به وی خود را تا حدودی از این ورطه نجات دهد اما به نظر نمی‌رسد که مخالفین حاضر باشند شکستی را که بر این رژیم وارد شده است، با ورود به تیم نتانیاهو به نام آنان ثبت شود.

طوفان الاقصی پرونده سازش ابراهام را هم چالش کشیده است و همانطور که رهبر معظم انقلاب اسلامی در روز عید مبعث فرمودند، رژیم صهیونیستی یک اسب شکست خورده است و شرط بندی روی آن یک قماری است که بی تردید باخت را به دنبال دارد. نزدیکی به اسرائیل با اهداف امنیتی توسظ رژیم‌های منطقه ای پیگیری می‌شد اما اکنون مقاومت غزه با طوفانی که بپا کرد همه این تصورات به هم ریخت.

اعلام توقف همه مذاکرات سازش از سوی عربستان، پس از طوفان الاقصی شاخص مهمی در این ارتباط محسوب می‌شود و به نظر می‌رسد رژیم‌های دیگر منطقه‌ای مانند آذربایجان نیز باید در پرونده ارتباط با اسرائیل بازنگری بسیار جدی داشته باشد.

پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *