وبلاگ
پورابراهیمی: به‌کارگیری ظرفیت تهاتر می‌تواند به توسعه همکاری‌های تجاری ایران و ویتنام کمک کند

پورابراهیمی: به‌کارگیری ظرفیت تهاتر می‌تواند به توسعه همکاری‌های تجاری ایران و ویتنام کمک کند

پورابراهیمی: به‌کارگیری ظرفیت تهاتر می‌تواند به توسعه همکاری‌های تجاری ایران و ویتنام کمک کند

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: با توجه به اینکه محدودیت‌هایی به دلیل تحریم در حوزه مسائل بانکی داریم، پیشنهاد می‌شود از ظرفیت تهاتر کالا بین دو کشور استفاده شود.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در همایش سیاست‌ها و قوانین توسعه همکاری‌های اقتصادی، تجاری و سرمایه‌گذاری میان ایران و ویتنام، ضمن خیرمقدم و خوشامدگویی به هیأت ویتنام، گفت: هر دو کشور جمهوری اسلامی ایران و ویتنام طی 5 دهه روابط دیپلماتیک پیشرفت‌های ارزنده‌ای در حوزه همکاری‌های مشترک داشته‌اند و در حوزه‌های مختلف نیز اقدامات خوبی انجام دادند.

وی با اشاره به رشد 8.2 درصدی اقتصادی ویتنام، ادامه داد: از این جهت ظرفیت‌های بسیار خوبی در اقتصاد ویتنام شکل گرفته و امیدواریم این رشد بتواند استمرار داشته باشد و در همکاری‌های مشترک با جمهوری اسلامی ایران نیز بتواند مثمرثمر باشد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس اضافه کرد: توسعه روابط با کشورهای جنوب شرق به ویژه ویتنام از جمله اولویت‌های سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌شود، مقامات عالیرتبه ایران و ویتنام همواره بر گسترش روابط در زمینه‌های تجاری و حوزه‌های مختلف تأکید داشتند.

پورابراهیمی با بیان اینکه در نشست‌های قبلی بر افزایش حجم مبادلات تجاری به 2 میلیارد دلار تأکید شده بود، تصریح کرد: در حال حاضر یکی از گلایه‌ها به تأخیر افتادن این موضوع است امیدواریم سفر شما و هیأت همراه به افزایش سطح روابط تجاری بین جمهوری اسلامی ایران و ویتنام کمک کند.

وی با بیان اینکه خوشبختانه دو کشور دارای ظرفیت مکمل اقتصادی هستند و موافقت‌نامه‌های اقتصادی از جمله موافقت‌نامه گمرکی، حمایت متقابل از سرمایه‌گذاری، اجتناب از مالیات مضاعف بین دو کشور امضا شده است، گفت: با توجه به ظرفیت‌ها و بهره‌گیری از مکانیزم‌های همکاری نظیر کمیسیون مشترک اقتصادی و کمیته بانکی و دیگر نشست‌های تخصصی می‌توانیم ضمن تسهیل، همکاری‌های تجاری را افزایش دهیم.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: با توجه به اینکه ما محدودیت‌هایی به دلیل تحریم در حوزه مسائل بانکی داریم پیشنهاد می‌شود از ظرفیت تهاتر کالا بین دو کشور استفاده شود.

پورابراهیمی بیان کرد: ایران کشوری تأثیرگذار در منطقه غرب آسیا و آسیای مرکزی است و ویتنام نیز در حوزه جنوب شرق آسیا به ویژه اتحادیه «آ.سه آن» تأثیرگذار است، باید در نظر گرفت این پتانسیل می‌تواند به کشورهای ما کمک کند.

وی گفت: با وجود اقدامات یکجانبه آمریکا و اعمال تحریم‌های غیرقانونی خوشبختانه جمهوری اسلامی با تکیه بر اراده و توان داخلی خود به موفقیت‌های چشمگیر و دستاوردهای بزرگی در حوزه‌های مختلف دست یافته است، ما به عنوان دارنده منابع عظیم انرژی و با موقعیت ممتاز مواصلاتی و ترانزیتی و امکانات بندری آماده‌ایم همه ظرفیت‌ها و توانمندی‌های خود را با کشورهای دوست نظیر ویتنام به اشتراک بگذاریم.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس بیان کرد: آمادگی داریم بخش‌های خصوصی را در حوزه انرژی، فناوری‌های پیشرفته، صنعت، کشاورزی، خدمات مهندسی، تجهیزات پزشکی، صنعت حلال و … فعال کنیم.

پورابراهیمی با بیان اینکه برای همکاری با ویتنام هیچ محدودیتی نداریم، افزود: مکانیسم تهاتر به عنوان ساز و کار جایگزین در شرایط ناشی از اعمال تحریم‌ها برای مبادلات تجاری مؤثر است و در سال‌های اخیر ما با برخی از کشورها موضوعات همکاری را جلو بردیم و تجربه تهاتر با کشورهای دیگر را داریم.

وی با بیان اینکه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی آمادگی دارد در زمینه توسعه همکاریهای مشترک در حوزه اقتصادی همکاری کند، اضافه کرد: میزان مبادلات تجاری نشان می‌دهد این عدد با اراده دو کشور فاصله بسیار دارد امیدواریم با حضور شما و هیأت همراه شاهد عقد تفاهم‌نامه‌ها و همکاری‌های مشترک باشیم.

تالار پشتی: سفر هیأت ویتنامی منشأ تحول و ارتقاء روابط اقتصادی و صنعتی ایران و ویتنام خواهد بود

همچنین عزت‌الله اکبری‌تالارپشتی رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در همایش سیاست‌ها و قوانین توسعه همکاری‌های اقتصادی، تجاری و سرمایه‌گذاری میان ایران و ویتنام، گفت: به جناب «وونگ دین هوئه» رئیس مجلس ملی ویتنام و هیأت همراه خوشامد می‌گویم. خوشحالیم که آقای وونگ دین هوئه با دعوت آقای قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی به جمهوری اسلامی سفر کردند. حضور شما در پارلمان خصوصی ایران می‌تواند زمینه گسترش و توسعه همکاری‌های اقتصادی و صنعتی و تجاری دو کشور را به خوبی فراهم کند.

وی ادامه داد: اتاق ایران جایگاه بلند و نقش اول را در تجارت بین‌الملل در جمهوری اسلامی ایران به عهده دارد و می‌تواند همکاری‌های تنگاتنگی را با جمهوری ویتنام داشته باشد.

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس اضافه کرد: کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی آمادگی دارد به ارتقاء سطح همکاری‌های علمی و صنعتی با همکاری دو اتاق کمک کند.

تالار پشتی بیان کرد: ایران امروز در حوزه علمی و فناوری و صنعتی و معدنی پیشرفت‌های چشمگیری داشته است و می‌تواند الگو و پشتیبان خوبی برای کشورهای مستقل و دوست باشد و در انتقال این تجربیات به کشورهای دوست از جمله جمهوری سوسیالیستی ویتنام گام‌های بلندی بردارد.

وی با بیان اینکه اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران در این زمینه می‌تواند به عنوان پیشران و پیش قراول گام‌های بلندی بردارد، تصریح کرد: آمریکا برخلاف همه قوانین بین‌المللی جنگ اقتصادی را به ایران تحمیل کرده که با مقاومت ملت ایران مواجه شده است و در حال عقب‌نشینی است.

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس ادامه داد: مسلما سفر شما منشأ تحول و ارتقاء روابط اقتصادی و صنعتی دو کشور خواهد بود، امیدواریم این سفر دستاوردهای خوبی برای دو ملت ایران و ویتنام داشته باشد.

عمویی: ایران و ویتنام به دنبال چندجانبه‌گرایی از طریق تنوع‌بخشی به شرکای تجاری هستند

براساس این گزارش، ابوالفضل عمویی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مراسم بزرگداشت پنجاهمین سال برقراری روابط دیپلماتیک میان ایران و ویتنام ضمن تبریک سالروز برقراری این روابط دیپلماتیک عنوان کرد: ایران و ویتنام از دو منظر استراتژیک در روابط بین الملل به یکدیگر شباهت دارند و هر دو به دنبال روابط چندجانبه و منصفانه بین‌المللی هستند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس عنوان کرد: این روابط باید بر مبنای سیاست خارجی منصفانه و چندجانبه در مقابل جریان‌های غربی تمامیت‌خواه و یکجانبه باشد و در این مسیر ایران و ویتنام هر دو کشورهایی هستند که به دنبال تنوع‌بخشی به شرکای تجاری خود هستند. این دو اشتراک مهم بستری برای توسعه روابط ایران و ویتنام است.

وی با بیان اینکه مردم ایران بارها داستان استقامت ملت ویتنام در برابر زورگویی‌ها و حملات آمریکا را شنیده‌اند، گفت: اما داستان توسعه ویتنام موضوع جدیدی بود که می‌تواند الگوی بسیاری از کشورهای در حال توسعه باشد.

عمویی با بیان اینکه شناخت نخبگان و پارلمان‌های دو کشور از یکدیگر می‌تواند منجر به توسعه روابط ایران و ویتنام شود، یادآور شد: اشاره رئیس مجلس ویتنام به لزوم توسعه روابط در محورهای تقویت مسیرهای مبادلاتی بین دو کشور، همکاری علمی و فناوری، گسترش همکاری بخش خصوصی و مردم با مردم و توسعه همکاری‌های گردشگری می‌تواند در توسعه روابط دو کشور نقش بسزایی داشته باشد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس رسیدن کشور ویتنام به GDP 410 میلیارد دلاری را نکته ارزنده‌ای در اقتصاد ویتنام دانست و عنوان کرد: با توجه به سیاست خارجی جمهوری اسلامی برای توسعه روابط با کشورهای شرق عالم، ایران نیز می‌تواند سهم مهمی در تحقق این GDP ایفا کند.

در پایان این مراسم تفاهم‌نامه‌هایی در حوزه‌های قضایی، ورزشی، کشاورزی و اقتصادی به امضای مسئولان دو کشور رسید.

پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *