وبلاگ
وزارت نفت مکلف به محاسبه سهمیه اعتباری گازوئیل وسایل نقلیه برون‌شهری شد

وزارت نفت مکلف به محاسبه سهمیه اعتباری گازوئیل وسایل نقلیه برون‌شهری شد

وزارت نفت مکلف به محاسبه سهمیه اعتباری گازوئیل وسایل نقلیه برون‌شهری شد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی وزارت نفت را مکلف کردند سهمیه اعتباری گازوئیل همه وسایل نقلیه برون شهری را بر اساس پیمایش محاسبه کند.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، نمایندگان در نشست علنی نوبت سوم امروز (یکشنبه اول بهمن ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه سال 1403 کل کشور، با بند الحاقی (3) و(4) تبصره (4) ماده واحده این لایحه موافقت کردند. بر این اساس وزارت نفت مکلف شد سهمیه اعتباری گازوئیل همه وسایل نقلیه برون شهری را بر اساس پیمایش محاسبه کند. همچنین دولت مکلف شد یک درصد از منابع فروش نفت و گاز به حساب بهینه‌سازی مصرف انرژی اختصاص دهد.

دربند (3) تبصره (4) ماده واحده آمده است؛ وزارت نفت مکلف است سهمیه اعتباری نفت گاز به کلیه وسایل نقلیه برون شهری را بر اساس میزان پیمایش هر وسیله نقلیه در دوره زمانی مشخص و متناسب با شرایط اقلیمی محاسبه و تعیین کند.

همچنین وزارت راه و شهرسازی و فرماندهی نیروی انتظامی مکلفند حسب مورد تمام تجهیزات مورد نیاز برای این اجرای حکم این بند را فراهم کنند.

در بند الحاقی (4) تبصره (4) ماده واحده این لایحه آمده است:

1- دولت مکلف است یک درصد (1%) از منابع حاصل از صادرات نفت خام، میعانات گازی و خالص صادرات گاز طبیعی و مایعات گازی شرکتهای تابعه وزارت نفت را به صورت ماهانه به «حساب بهینه‌سازی مصرف انرژی» واریز نماید. همچنین وزارت نفت مکلف است نسبت به پرداخت عوارض معادل پنج هزار(5.000) ریال به ازای هر مترمکعب گاز مشعل از محل منابع داخلی شرکتهای تابعه ذی‌ربط خود به حساب بهینه‌سازی مصرف انرژی به صورت ماهانه اقدام نماید.

2- به منظور شکل گیری بازار بهینه سازی مصرف انرژی، دولت مکلف است مطابق سازوکار مندرج در ماده (46) قانون برنامه پنجساله هفتم پیشرفت نسبت به صدور گواهی صرفه‌جویی انرژی، با اولویت گواهی‌های مربوط به صرفه‌جویی مردم و همچنین طرح(پروژه)‌های بهینه‌سازی انرژی به شرح زیر اقدام نماید:

2-1- از طریق وزارت کشور (با همکاری شهرداری های کشور) تا سقف پنجاه هزار میلیارد (50،000،000،000،000) ریال در قالب ارتقاء و نوسازی ناوگان حمل و نقل درون شهری

2-2- از طریق وزارت نیرو تا سقف چهل هزار میلیارد (40،000،000،000،000) ریال در طرح‌های تولید برق تجدیدپذیر و همچنین طرحهای تعویض کولرهای آبی و گازی فرسوده با کولرهای کم‌مصرف

2-3- از طریق وزارت صنعت، معدن و تجارت تا سقف سی هزار میلیارد (30،000،000،000،000) ریال در طرح‌های اسقاط خودروهای فرسوده و جایگزینی با خودروهای کم‌مصرف، هیبریدی و برقی

2-4- از طریق وزارت راه و شهرسازی با همکاری وزارت کشور تا سقف پنجاه میلیارد (50،000،000،000) ریال در طرح‌های نوسازی ناوگان فرسوده برون شهری

2-5- از طریق وزارت نفت تا سقف چهل هزار میلیارد (40،000،000،000،000) ریال در طرح‌های جایگزینی و نصب بخاری کم مصرف و بهسازی سامانه(سیستم) گرمایشی در موتورخانه‌های موجود. (با اولویت مدارس و مراکز نیروهای مسلح).

پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *