وبلاگ
هیئت پارلمانی ایران با اعتراض به سخنرانی علیه فلسطین افتتاحیه اجلاس «IPU» را ترک کرد

هیئت پارلمانی ایران با اعتراض به سخنرانی علیه فلسطین افتتاحیه اجلاس «IPU» را ترک کرد

هیئت پارلمانی ایران با اعتراض به سخنرانی علیه فلسطین افتتاحیه اجلاس «IPU» را ترک کرد

هیئت پارلمانی جمهوری اسلامی ایران به ریاست حجت الاسلام ذوالنور در پی سخنرانی رئیس اتحادیه بین المجالس جهانی علیه مردم فلسطین مراسم افتتاحیه را ترک کردند.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، هیئت پارلمانی جمهوری اسلامی ایران به ریاست حجت الاسلام ذوالنور در پی سخنرانی رئیس اتحادیه بین المجالس جهانی علیه مردم فلسطین مراسم افتتاحیه را ترک کردند.

هیأت پارلمانی جمهوری اسلامی ایران به ریاست حجت الاسلام والمسلمین مجتبی ذوالنوری نایب رئیس مجلس که برای شرکت یکصدوچهل و هفتمین نشست اتحادیه بین المجالس جهانی با شعار "اقدامات پارلمانی در جهت صلح، عدالت و ایجاد نهادهای قوی" و حضور در کمیته ها و برنامه های جانبی از 1 تا 5 آبان سال جاری در کشور آنگولا حضور یافته است، دوشنبه شب در مراسم افتتاحیه این اجلاس شرکت کرد.

در ابتدای این دور از اجلاس که با مشارکت بیش از 120 کشور و مقامات مختلف از جمله رئیس جمهو، معاون رئیس جمهور، رئیس مجلس و سایر مقامات کشور میزبان و چندین سازمان‌های بین المللی و ناظر برگزار شد، کارولینا سرکوئرا رئیس مجلس آنگولا سخنرانی نمود.

سپس چانگونگ دبیرکل اتحادیه بین المجالس آسیایی به ایراد سخن پرداخت و پس از آن دوارتو پاچکو رئیس اتحادیه بین المجالس جهانی سخنرانی کرد که در آن نسبت به تحولات اخیر موضع یکجانبه به نفع رژیم صهیونیستی اتخاذ کرد و گروه مقاومت فلسطین را یک گروه تروریستی عنوان نمود.

در پی این اظهارات هیأت پارلمانی جمهوری اسلامی ایران به ریاست حجت الاسلام ذوالنوری، مجتبی رضاخواه رئیس شورای بین المجالس ایران در IPU، عباس گلرو دبیرکل شورای بین المجالس ایران در IPU، حجت الاسلام و المسلمین آقاتهرانی، غلامرضا نوری قزلجه، الهام آزاد، مصطفی طاهری و سمیه رفیعی و همچنین مهدی آقاجعفری سفیر آکردیته جمهوری اسلامی ایران در آنگولا و سفیر فوق العاده ایران در آفریقای جنوبی به همراه بسیاری از کشورهای اسلامی سالن افتتاحیه را به نشانه اعتراض ترک کردند.

پس از پایان سخنان رئیس "IPU" هیأت های پارلمانی کشورهای اسلامی به محل مراسم بازگشتند و واکنش شدیدی نسبت به مواضع اتخاذ شده علیه مقاومت ملت فلسطین نشان دادند. سپس مانوئل گونسلوس لوورنسو رئیس جمهور آنگولا طی سخنانی نسبت به وضعیت باریکه غزه ابراز نگرانی کرد و اعلام نمود تمامی اقدامات لازم برای جلوگیری از فاجعه بشری در نوار غزه باید انجام شود.

گفتنی است؛ در روز پایانی اجلاس مذکور رئیس جدید "IPU" از قاره آفریقا انتخاب خواهد شد.

50 هیأت در سطح رئیس مجلس، 23 هیأت به ریاست نواب رئیس مجالس دنیا و مابقی هیأت‌ها به ریاست گروه‌های پارلمانی و یا رؤسای کمیسیون‌های روابط خارجی در این اجلاس حاضر شدند. اجلاس سالانه اتحادیه بین المجالس جهانی هر 6 ماه یک بار در یکی از کشورهای عضو برگزار می‌شود. اتحادیه بین‌المجالس جهانی امسال با شعار «صلح، عدالت و تشکیلات قوی» فعالیت می‌کند.

پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *