وبلاگ
همه چیز درباره وام ازدواج 150 میلیونی

همه چیز درباره وام ازدواج 150 میلیونی

وام ازدواج 150 میلیونی

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی اعلام کرد مجلس به دنبال افزایش وام ازدواج تا سقف 150 میلیونی برای هر یک از زوجین در سال آینده است. وام ازدواج در حال حاضر برای مردان بیشتر از ۲۵ سال و زنان بالاتر از ۲۳ سال ۷۰ میلیون تومان است که در صورت موافقت دولت با طرح پیشنهادی مجلس، یعنی افزایش بیش از ۲ برابری وام ازدواج در سال آینده.

شرایط، مدارک، ضامن و مبلغ وام ازدواج

البته مجلس پیشنهاد کرده به خانم‌های زیر ۲۳ سال و آقایان زیر ۲۵سال که ازدواج می‌کنند، علاوه بر این، مبلغ ۱۰۰ میلیون دیگر هم وام بدهند که مجموع وام این زوجین را ۵۰۰ میلیون تومان می‌کند. مبلغ وام ازدواج برای این دسته از زوجین امسال ۱۰۰ میلیون تومان بود و در صورت موافقت بانک‌ها و دولت یعنی افزایش بیش از ۲ برابری آن برای سال آینده. هرچند این بخش دوم -با توجه به بار مالی و فراوان و مدت‌زمان بازپداخت آن- بعید است رای بیاورد و ما با افزایش وام ازدواج برای سنین مورد حمایت دولت (یعنی همان زیر ۲۵ در مردان و زیر ۲۳ در زنان) خواهیم بود ولی کمتر از این!

مجلس پیشنهاد کرده این وام ازدواج 150 میلیونی هم از ۷ به ۱۰ سال افزایش پیدا کند و ضامن کارمند رسمی هم از شروط گرفتن این وام حذف شود. هرچند سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس از برنامه‌های مجلس شورای اسلامی برای تسهیل ازدواج رونمایی کرده، اما این طرح در حال حاضر تنها یک پیشنهاد است و تا زمانی که دولت آن را در لایحه بودجه ۱۴۰۱ نگنجاند و بانک‌ها هم با افزایش زمان بازپرداخت وام ازدواج به ۱۰سال و حذف کارمند رسمی به عنوان ضامن موافقت نکنند، هیچ چیز قطعی به نظر نمی‌رسد.

اقساط وام ۱۵۰میلیونی ازدواج

اگر طرح وام ازدواج ۱۵۰میلیونی (به تومان!) با دوره بازپرداخت ۱۰ ساله به سرانجام برسد و به متقاضیان داده شود، اقساط این وام چقدر خواهد بود. «رده» این محاسبه را برای شما انجام داده است؛ اگر کسی سال آینده وام ازدواج بگیرد، هر ماه باید حدود یک میلیون و ۳۶۰ هزار تومان قسط بدهد. این وام البته با کارمزد ۴ درصدی به زوج‌ها داده می‌شود و برای همین مبلغ اقساط نسبت به مبلغ وام، معقول و قابل پرداخت است.

The post همه چیز درباره وام ازدواج 150 میلیونی appeared first on رده Rade.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *