وبلاگ
همه‌چیز درباره اوراق گواهی سپرده خاص با سود ۳۰درصد

همه‌چیز درباره اوراق گواهی سپرده خاص با سود ۳۰درصد

از سود ۱۸درصدی اوراق سپرده بانکی در سال‌های گذشته، تا سود اوراق گواهی سپرده عام بانکی ۲۳درصدی در سال ۱۴۰۱. اوراق گواهی سپرده بانکی در سال‌های اخیر همیشه دستخوش تغییرات سود زیادی بوده است. دلیل این تغییرات زیاد هم به تورم بازار ارز و طلا برمی‌گردد. حالا بانک مرکزی برای مقابله با بالا رفتن نوسانات ارز و طلا، مجوز دادن سود ۳۰ درصدی اوراق گواهی سپرده خاص را به بانک‌ها اعلام کرده است. طبق اعلام روابط عمومی بانک مرکزی، بانک‌ها از ۱۱بهمن به مدت یک هفته می‌توانند اوراق گواهی سپرده خاص با سود ۳۰درصد عرضه کنند. بالاترین سودی که تا امروز بانک‌ها به سپرده‌های بانکی داده‌اند.

دلایل فروش اوراق با سود ۳۰درصدی!

کافی است قیمت دلار و یورو و طلا در یک‌سال اخیر را ببینید. اینکه چطور سرمایه‌گذاری روی آنها بعد از چند ماه به سرمایه‌گذاران آن سود زیادی می‌رساند. برای همین هم مردم به سرمایه‌گذاری روی دلار و طلا ترغیب شده و طبیعتا باعث ادامه تورم در این بازارها خواهد شد. دادن سود منطقی بانکی و هدایت سرمایه‌‌های مردم به سمت سپرده‌های بانکی تا حدودی می‌تواند به این وضعیت سروسامان بدهد. یکی از راه‌ها‌ی هدایت سرمایه‌های مردم هم فروش اوراق گواهی سپرده بانکی خاص با سود بالا است. پس بانک مرکزی سراغ گزینه فروش اوراق گواهی عام سپرده بانکی با سود ۳۰ درصد به مردم رفت. به نظر می‌رسد این تصمیم برای کنترل قیمت دلار و جمع کردن نقدینگی از جیب مردم و هدایت آن به سمت سپرده‌های بانکی به جای بازار دلار و طلاست. اما اوراق گواهی سپرده عام چیست، سپرده‌گذاری در اوراق چه شرایطی دارد و برای فروش آن باید چکار کرد.

نکات مهم اوراق گواهی سپرده خاص ۳۰درصد

بزرگ‌ترین تفاوت گواهی اوراق حساب سپرده عام با خاص در مدت زمان عرضه آنهاست. مثل همین طرح فروش اوراق گواهی سپرده خاص با سود ۳۰درصد که مدت زمان عرضه آنها در بانک‌ها و خریداری توسط مردم یک هفته است. البته مدت زمان اعتبار اوراق گواهی سپرده خاص هم مانند گواهی سپرده عام یکساله است و درصد سود و زمان پرداخت سود آن هم روی برگه نوشته می‌شود. یادتان باشد بانک منتشرکننده گواهی سپرده هم اصل مبلغ پول و هم سود آن را تضمین می‌کند و هیچ ریسکی در خرید این اوراق گواهی وجود ندارد.
نکته: با توجه به اینکه سقف ارائه گواهی خاص ۳۰ درصدی در تعدادی از بانک‌ها در مدت زمان کمی پر شده است، برای اینکه بتوانید از این سپرده استفاده کنید به شعبات دیگر مراجعه کنید یا منتظر بمانید تا شاید ظرفیت جدید باز شود.

نرخ شکست و بانک‌های ارائه‌دهنده گواهی سپرده خاص

بانک مرکزی هنوز از جزئیات فروش این اوراق گواهی چیزی نگفته است. تقریبا تمامی بانک‌های آماده فروش اوراق گواهی سپرده خاص هستند و در کانال‌های ارتباطی خود این موضوع را اعلام کرده‌اند.

بانک‌هایی که اقدام به اطلاع‌رسانی کرده‌اند، نرخ شکست (اگر قصد فروش اوراق قبل از مدت زمان لازم یک‌ساله را داشته باشید) این طرح را ۱۲ درصد در نظر گرفتند.

مزایای اوراق گواهی سپرده خاص

برای خرید اوراق گواهی سپرده خاص با سود ۳۰درصد تنها یک شرط لازم است: داشتن سن بالای ۱۸سال. پس هر کسی که قصد خرید این اوراق را دارد، می‌تواند از ۱۱بهمن ۱۴۰۲ به مدت یک هفته با مراجعه به بانک‌هایی که آن را عرضه کرده‌اند، اوراق بخرد.

  • نرخ سود سالانه اوراق گواهی ارائه شده ۳۰ درصد خواهد بود.
  • مدت زمان قرارداد اوراق یکسال است. اما شاید بعضی بانک‌ها آن را با سررسیدهای کمتر از یکسال هم بفروشند.
  • اگر قبل از سررسید سالانه به پول‌تان نیاز پیدا کنید، طبق اعلام بانک مرکزی امکان بازخرید زودتر از موعد اوراق از شعب بانکی وجود دارد.
  • اوراق گواهی سپرده خاص هم مانند دیگر اوراق بانکی امکان فروش یا انتقال دارد. پس قبل از سررسید سالانه می‌توانید آن را بفروشید. البته هنوز نرخ شکست بازخرید اوراق قبل از سررسید آن اعلام نشده است.

بیشترین سود برای سپرده‌های بانکی

سود ۱۸درصدی اوراق در سال ۱۳۹۹، سود ۲۳درصدی اوراق در سال ۱۴۰۱ و حالا سود ۳۰درصدی در سال ۱۴۰۲. این بالاترین سودی است که تا امروز در شبکه بانکی به حساب‌های سپرده تعلق گرفته است. پس اگر حساب سپرده بانکی دارید، یا پول‌تان در یکی از کارت‌های بانکی باقی مانده و برنامه‌ای برایش ندارید، خرید اوراق گواهی سپرده خاص با سود ۳۰درصد گزینه خوبی است. روابط عمومی بانک مرکزی اعلام کرده مهلت خرید اوراق گواهی سپرده از ۱۱ بهمن به مدت یک هفته خواهد بود. در آینده‌ای نزدیک فهرست شعب منتخب فروشنده اوراق گواهی هم اعلام خواهد شد.

The post همه‌چیز درباره اوراق گواهی سپرده خاص با سود ۳۰درصد appeared first on رده Rade.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *