نوبخت: احزاب افراد با صلاحیت را برای انتخابات مجلس معرفی کنند

نوبخت: احزاب افراد با صلاحیت را برای انتخابات مجلس معرفی کنند

دبیرکل حزب اعتدال و توسعه ادامه داد: احزاب برای حفظ جایگاه خود باید افراد با صلاحیت را برای انتخابات مجلس معرفی کنند.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، محمدباقر نوبخت دبیرکل حزب اعتدال و توسعه در برنامه «صف اول» شبکه خبر سیما، با اشاره به انتخابات سالجاری کشور، گفت: انتخابات اسفندماه مجلس برای اینکه از یک رقابت منطقی برخوردار باشد، هم سازمان صداوسیما و هم دیگر ارکان و دست اندرکاران مسئولیت‌ها و نقش‌های مهمی برعهده دارند.

وی افزود: برای شکل‌گیری این انتخابات رقابتی، همه این ارکان‌ انتخابات باید به دو موضوع پر اهمیت توجه کنند، ابتدا باید وضعیت جامعه مدنظر همه قرار گیرد که ما شرایط مطلوبی نداریم و نارضایتی‌هایی در عرصه‌های مختلف در مردم وجود دارد.

دبیرکل حزب اعتدال و توسعه ادامه داد: نکته دیگر این است که بدانیم که این نارضایتی‌ها قرار است با چه ابزاری رفع شود و آن نقش مجلس است که شاید می‌توان گفت یکی از پراهمیت‌ترین ارکان نظام، همین مجلس است.

نوبخت افزود: یک بخش قابل‌توجهی از نارضایتی‌ها مربوط به بازنشستگان است و بنده معتقدم مجلس با همسان‌سازی حقوق‌ها می‌تواند رضایت مردم را جلب کند.

وی خاطرنشان کرد: با همین روش، مجلس می‌تواند این ۸۰ میلیون نفر جمعیت را به گروه‌های مختلف تقسیم کند و برای هرکدام از این‌ها فرمول مناسب خود را در نظر بگیرد تا این نارضایتی‌ها را کاهش دهد.

دبیرکل حزب اعتدال و توسعه ادامه داد: احزاب برای حفظ جایگاه خود باید افراد با صلاحیت را برای انتخابات مجلس معرفی کنند.

نوبخت افزود: اگر صداوسیما بتواند فضایی را مهیا کند تا همه جریان‌های سیاسی از رسانه ملی استفاده کنند، تردید نداریم که حضور مردم در انتخابات گسترده‌تر می‌شود.

وی تصریح کرد: بنده معتقدم که برای رقابت مطلوب می‌توانیم حتی با کشورهای متخاصم هم از موضع بالاتر مذاکره کنیم.

دبیرکل حزب اعتدال و توسعه بیان کرد: توصیه حزب اعتدال و توسعه این است که افراد با توانایی بالا که می‌توانند خدمت کنند، به خاطر مردم در انتخابات نامزد شوند.

نوبخت در پاسخ به اینکه صداوسیما چطور می‌تواند از امکانات خود برای تبلیغات نامزد‌ها استفاده کند؟، گفت: احزاب برای حفظ جایگاه خود افراد ناشایست را معرفی نکنند، چراکه شأنیت حزب خودشان را زیر سؤال می‌برند، بنابراین بهتر است بخشی از وظیفه تأیید صلاحیت‌ها از سوی شورای نگهبان به احزاب واگذار شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه دولت دوازدهم خاطرنشان کرد: معتقدم اصلاح قانون انتخابات و به طور مشخص، همین پیش‌ثبت‌نام موضوع مثبتی است، چراکه باعث شناخت دقیق‌تر مردم از نامزد‌ها می‌شود.

نوبخت ادامه داد: مشارکت زمانی حاصل خواهد شد که زمینه رقابت فراهم شود که سه وجه دارد؛ ابتدا شایستگان وارد شوند، دوم همه دست‌اندرکاران انتخابات نگاه واقع‌بینانه داشته باشند و سوم نامزدها نیز برنامه داشته باشند، در این شرایط نه تنها مردم برای انتخابات، بلکه مردم برای بازگشایی مجلس هم روزشماری می‌کنند.

وی بیان کرد: کسانی که ادعای نافرمانی مدنی دارند، مدعی‌اند که افراد شایسته فرصت حضور در رقابت انتخاباتی را ندارند، اگر مردم به این نتیجه برسند که جریان فکری مطلوبشان در عرصه رقابت حضور دارند و با برنامه دقیقی هم آمده‌اند، آنگاه برای حضور در انتخابات لحظه‌ شماری می‌کنند.

دبیرکل حزب اعتدال و توسعه در پاسخ به چیستی هویت افرادی که به دنبال کاهش مشارکت هستند، گفت: یک سری از این افراد تمامیت‌خواه هستند که تصور می‌کنند تنها خودشان توانایی حل مسائل را دارند، یعنی می‌گویند که مشارکت حداقلی، پیروزی حداکثری برایشان به ارمغان می‌آورد،گروه دیگر هم برانداز‌ها هستند که به دنبال مشارکت پایین هستند.

وی همچنین درباره تأثیر مشارکت پایین در انتخابات، گفت: اگر مشارکت پایین باشد، حتما جریانات محدودی از حق خود استفاده خواهند کرد و نماینده خواهند داشت.

دبیرکل حزب اعتدال و توسعه تصریح کرد: مهمترین اثر مشارکت بالا، حضور عقل جمعی به جای عقل گروهی محدود در مجلس است؛ تأکید می‌کنم که مشارکت بالا در عرصه بین‌المللی پیام مهمی دارد، مثلا وزیر خارجه‌ای که پشتوانه قوی‌تر مردمی دارد، مورد مقبولیت بیشتری از سوی طرف خارجی قرار می‌گیرد.‌

نوبخت در پایان خاطرنشان کرد: می‌توانیم مجلسی را ایجاد کنیم تا نارضایتی‌ها را کاهش دهیم و نمایش پایداری نشان دهیم.

پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *