وبلاگ
نمایندگان کشورهای عضو APA در نشست ایران چه گفتند؟

نمایندگان کشورهای عضو APA در نشست ایران چه گفتند؟

نمایندگان کشورهای عضو APA در نشست ایران چه گفتند؟

نمایندگان پارلمان های مجمع مجالس آسیایی در نشست کمیته برنامه و‌بودجه این مجمع ضمن بررسی چگونگی پرداخت های مالی بر همکاری های پارلمانی با هدف تامین منافع ملت ها تاکید کردند.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، نمایندگان پارلمان های مجمع مجالس آسیایی در نشست کمیته دائمی بودجه ‌وبرنامه ریزی مجمع مجالس آسیایی که امروز سه شنبه ۲۰ تیرماه در هتل آزادی تهران تشکیل شده، به بیان نظرات و ‌‌پیشنهادات خود در خصوص فعالیت های APA، پرداخت مالی اعضا و همکاری های پارلمانی پرداختند.

نماینده پارلمان عراق: هماهنگی بیشتر پارلمان ها برای تحقق اهداف APA لازم است

در همین راستا نماینده پارلمان عراق ضمن تشکر از ایران به جهت حمایت از این مجمع، گفت: ما به اهداف مجمع برای تحقق عدالت در آسیا و جهان و هماهنگی بین پارلمان ها و احترام به حقوق انسان ها باید بپردازیم و فرصت خوبی برای ملت های آسیا است تا از منافع خود بهتر استفاده کنند.

وی افزود: هماهنگی بیشتر پارلمان ها برای تحقق اهداف APA لازم است و این مجمع از طریق اعضا سعی می کند مشکلات را در راستای منافع جمعی حل کند.

نماینده پارلمان لبنان: مادر همه بحران‌ها ظلمی است که به فلسطین شده است

نماینده پارلمان لبنان در ادامه اظهار کرد: امروز در مجمع مجالس آسیا برای بررسی واقعیت سازمان از بعد بودجه و برنامه ریزی گرد هم آمدیم و هدف ما رشد مستمر مجمع و‌پارلمان ها است اما با وجود جنگ چگونه می توانم رشد داشته باشیم. مادر همه بحران‌ها ظلمی است که به فلسطین شده است و در این زمینه باید به ظلمی که رژیم صهیونیستی به فلسطین روا داشته، توجه کنیم زیرا سبب بسیاری از جنگ ها و ظهور افراط گرایی شده است.

وی افزود: جلسات ما فقط نباید فقط به صدور بیانیه ختم شود بلکه باید در راستای منافع ملت ها و‌کشورها به اجرای قطعنامه ها بیندیشیم و به آنها عمل کنیم. در اتحادیه های پارلمانی بیانیه های ضعیفی ارائه شده لذا همکاری بین همه پارلمان ها لازم است تا اهداف تحقق یابد.

نماینده پارلمان پاکستان: مراقب باشیم تا برخی اقدامات به تقویت پروژه اسلام هراسی منجر نشود

نماینده پارلمان پاکستان نیز در ادامه با تاکید بر سیاست جمعی مجمع مجالس آسیایی، گفت: ما باید مراقب باشیم تا برخی اقدامات به تقویت پروژه اسلام هراسی منجر نشود ‌زیرا هم اکنون شاهد برخی اتهامات به اسلام در برخی جوامع هستیم.

وی افزود: ما به تفاهم و‌همکاری نیاز داریم، متاسفانه طی ۱۰ سال گذشته در اجماع مالی موفق نبودیم. در جلسات گذشته مدل های پرداختی ارائه و برخی به تصویب رسید. در همین راستا سنای پاکستان هم مبلغ مصوب را پرداخت کرده اما مکانیزم موثری جهت پرداخت نظام مند همه اعضا وجود ندارد.

نماینده پارلمان فلسطین: مادامی که فلسطین تحت اشغال باشد کشور های آسیایی هم آزاد نخواهند بود

در ادامه این نشست، نماینده پارلمان فلسطین در نشست کمیته دائمی بودجه و برنامه ریزی مجمع مجالس آسیایی اظهار داشت: ما باید یک راهبرد واحد در مقابل رژیم صهیونسیتی وضع کنیم و توجه کنیم تا وقتی فلسطین تحت اشغال باشد کشور های آسیایی هم آزاد نخواهند بود.

وی افزود: امروز پناهندگان هنوز نتوانستند به سرزمین خود بازگرند و یک رژیم نازی همچنان در حال جنایت در فلسطین است و می‌خواهد روز نکبت جدیدی رقم بزند لذا ضروری است کشور‌های آسیایی عضو مجمع مجالس اسیایی موضوع شفاف حمایتی ای علیه جنایتات صهیونیست ها اتخاذ کنند.

وی تاکید کرد: تا وقتی فلسطین تحت اشغال است نمی‌توان از استقلال و استفاده از توان و ظرفیت ملی حرف زد.

وی با اشاره به جنایات اخیر رژیم صهیونسیتی در جنین و سرزمین های اشغالی گفت :باید اعلام موضع واحدی در قبال این جنایات داشته باشیم و از دولت فلسطینی به پایتختی قدس حمایت و از جنایات اسرائیل اعلام انزجار کنیم و تاکید کنیم دولت های دیگر هم اقدام به عادی سازی روابط با این رژیم نکنند. و توجه کنیم با حمایت آمریکا رژیم صهیونسیتی امنیت منطقه را با خطر انداخته است.

نماینده پارلمان ترکیه بر اتخاذ تصمیم در مورد نهادینه شدن سهم سرانه کشورها در APA تاکید کرد

نماینده پارلمان ترکیه نیز یادآور شد: با توجه به مدل ها و‌ مباحث انجام شده همه باید بر اساس نیاز کشورها و‌ ملت ها و‌‌‌منشور APA و درآمد سرانه هر کشور تصمیم بگیریم تا به بودجه مجمع کنیم. ما کشورهای مختلف و با فرهنگ های مختلف و جی دی پی های مختلف هستیم اما می‌توانیم فرمولی را مد نظر قرار دهیم که به نفع همه کشورهای عضو باشد.

وی افزود: در اجلاس های قبل مصوباتی را در این زمینه داشتیم و باید کمک‌ کنیم تا پیشنهادی درباره مدل پرداختی ارائه شود که اکثریت موافقت کنند و‌ما هم قطعا موافق خواهیم بود تا به تصمیم‌ واحد برسیم. APA اگر این مکانیسم را نهادینه کند برای ادامه بحث و گفتگو بین کشورهای آسیایی موثر خواهد بود.

نماینده پارلمان ویتنام: تحت تاثیر عزم راسخ مردم ایران قرار گرفتیم

نماینده پارلمان ویتنام نیز افزود: خیلی خوشحالم که در این کمیته حضور دارم، ایران کشوری است که فرصتی را ایجاد نموده تا این جلسه را برگزار کنیم. مردم ایران دستاوردهای خوبی را به دست آوردند و ما تحت تاثیر عزم راسخ این کشور قرار گرفتیم. ثبات سیاسی در یک‌ کشور به تحکیم آن ‌می‌انجامد.

وی به روز ملی ویتنام اشاره کرد و‌ گفت: امیدواریم مصادف با این تاریخ به اهدافمان برسیم، جلسات احکام APA می تواند به تحقق اهداف مجمع منجر شود لذا از طرف هیات ویتنام می گویم‌کمک های مالی باید با بهبود و‌ تحکیم کارایی و عملیاتی سازی APA همخوان باشد. پارلمان‌های عضو به صورت منظم در تمام فعالیت‌ها مشارکت داشته باشند.

نماینده مجلس سوریه: سوریه به دنبال بازگشت به روابط در سطح منطقه و کشورهای های عربی است

نماینده مجلس سوریه نیز طی سخنانی در کمیته دائمی بودجه و برنامه‌ریزی مجمع مجالس اسیایی خاطر نشان کرد: ابتدا سلام رییس مجلس سوریه را به شما می‌رسانم و لازم است بگویم ما از توسعه همکاری با اعضای APAحمایت می کنیم.

وی تاکید کرد: استفاده از منابع اقتصادی آسیا به عنوان قاره ای پیشگام برای ‌همه مهم است و اما پیش از آن باید از این فرصت استفاده کنم و از همه اعضای اتحادیه دعوت کنم در کنار ملت سوریه در مقابل تحریم ها و قانون سزار که رنج ملت سوریه را افزایش داده است قرار گیرند.

وی تصریح کرد: ما به دنبال بازگشت روابط با کشور‌های منطقه و کشورهای عربی هستیم تا به کاهش آلام مردم سوریه کمک کرده و به روند آبادانی کشور را تسریع بخشد.

نماینده پارلمان اندونزی: تصمیمات سازمان پارلمانی APA ملموس باشد

نماینده پارلمان اندونزی در ادامه این نشست، گفت: از مساعی مشترک‌ و‌ کمک های تعاملی برای ارتقای APA تشکر میکنم، مجمع در همه زمینه ها رشد داشته است، این مجمع از فعالیت یک قاره کهن حمایت می کند و به عنوان سازمان پارلمانی تصمیماتی می گیرد اما نتیجه آن خیلی ملموس نبوده است. APA به عنوان تنها ساز و کار پارلمانی آسیایی باید کارایی و اثربخشی مجمع را شناسایی و تقویت کند و در مسیر برنامه ریزی برای ‌مسائل مالی حرکت کنیم. اهداف استراتژیک مجمع نیز باید مجددا بررسی شود به نوعی که عملکردها را بررسی کنیم.

وی افزود: مجمع می تواند روابطش را با سازمان ملل و حتی همکاری خود را با اتحادیه آفریقا و سازمان همکاری اسلامی افزایش دهد، اما لازم است مجمع شرکای جدید را شناسایی کند البته در این خصوص باید به اجماع برسیم.

قدردانی نماینده پارلمان عربستان از ایران به دلیل برگزاری نشست APA در تهران

نماینده پارلمان عربستان سعودی نیز ضمن تشکر از استقبال ایران برای ‌برگزاری این نشست در تهران، گفت: موضع عربستان هماهنگ با دیدگاه کشورهای حوزه خلیج فارس است و بحرین این مواضع را در سخنان خود مطرح کرد.

نماینده پارلمان چین: نگاه برنامه‌ریزی و بودجه برای همه کشور‌های عضو APA باید برابر باشد

نماینده پارلمان چین در کمیته بودجه و برنامه‌ریزی مجمع مجالس آسیایی با تأکید بر تلاش برای تحقق صلح، برابری ،دموکراسی و آزادی از سوی پارلمان ها گفت: منشور APA و ارزش‌های آن برای ما قابل احترام است اما در مورد برنامه‌ریزی و بودجه نظر ما بر این است که همه کشور‌های با نگاه برابر دیده شوند.

پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *