وبلاگ
مناظره قوچانی و کوشکی درباره چگونگی افزایش مشارکت در انتخابات

مناظره قوچانی و کوشکی درباره چگونگی افزایش مشارکت در انتخابات

مناظره قوچانی و کوشکی درباره چگونگی افزایش مشارکت در انتخابات

محمد قوچانی فعال رسانه‌ای اصلاح‌طلب و محمدصادق کوشکی تحلیل‌گر مسائل سیاسی در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری با موضوع رقابت انتخاباتی به مناظره پرداختند.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، محمد قوچانی فعال رسانه‌ای اصلاح طلب و محمد صادق کوشکی تحلیل‌گر مسائل سیاسی در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری با موضوع رقابت انتخاباتی به مناظره پرداختند.

محمد قوچانی فعال رسانه اصلاح طلب در ابتدای برنامه گفتگوی ویژه خبری، گفت: برای گرم کردن فضای انتخابات علاوه بر احزاب سیاسی نیازمند عوامل دیگری هستیم که در ادامه به آنها اشاره می‌کنم. اساساً تصور می‌کنم نقطه تمایز نظام جمهوری اسلامی با رژیم پهلوی در مسئله انتخابات بود.

وی افزود: در بعد سیاسی آن چیزی که ما را متمایز می‌کند نهاد انتخابات است. ما در گذشته با رژیمی مواجه بودیم مبنای خودش را از کودتا می‌گرفت یعنی هم بقا و هم استمرارش با کودتا اتفاق افتاد. اما در جمهوری اسلامی با حکومتی مواجه هستیم که مشروعیت خود را از انقلاب می‌گیرد و انتخابات است که این نظام را تداوم می‌بخشد.

فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: اگر در قیاس با رژیم گذشته نگاه کنیم در آن زمان یک حزب واحد به وجود آمد و حتی آن دموکراسی نمایشی که به وجود آمد از همان زمان سقوط آن نظام سیاسی به گوش می‌رسید. آن چیزی که جمهوری اسلامی را در ۴۵ سال گذشته حفظ کرده است وجود یک نظام رقابتی میان دو جناح سیاسی بود. ولی این موضوع در زمان فعلی بسیار کمرنگ شده است خطر جدی وجود دارد که این رقابت بی‌معنا شده است.

محمد صادق کوشکی نیز در ادامه گفت: رقابت زمانی واقعی خواهد بود که مردم با تعدد راهکارها برای حل مشکلات جامعه مواجه شوند یعنی ببینند جریانات متفاوت به دنبال حل مشکلات هستند. اینکه جریانات سیاسی برای مشکلات مردم راه حل نداشته باشند، این اسمش رقابت نیست و این مسئله را اشتباه متوجه شده ایم.

وی افزود: مشکل این است که جریانات سیاسی اغلب اهل پیدا کردن راهکار برای حل مشکلات مردم نبوده اند. چون جریانات سیاسی بیشتر افراد طالب قدرت هستند و نه افرادی که به دنبال حل مشکلات هستند.

محمد قوچانی نیز در ادامه گفت: علی الاصول این حرف درستی است ولی فقط یک طرف ماجرا دیدن است. یعنی فقط در مورد احزاب سیاسی صحبت کردن است. چرا احزاب سیاسی ما در کشور رشد نکرده‌اند. به نظر بنده یک موانع ساختاری برای رشد احزاب سیاسی وجود دارد که مانع از این می‌شود احزاب نمایندگی واقعی از مردم داشته باشند. به نظر بنده مهم‌ترین فقدان در نظام انتخاباتی حزبی در کشور ما است.

وی افزود: مردم هنوز در شهرهای کوچک که سهم بزرگی از کشور را دارند هنوز وارد ‌بحث های حزبی نشده‌اند. شاید الان وقت این باشد که جریانات سیاسی به جریانات تکامل یافته‌تری تبدیل شوند.

در حال تکمیل…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *