وبلاگ
مصوبه کمیسیون تلفیق برای هدف‌گذاری 20 میلیارد یورویی صادرات دارو تا پایان برنامه هفتم

مصوبه کمیسیون تلفیق برای هدف‌گذاری 20 میلیارد یورویی صادرات دارو تا پایان برنامه هفتم

مصوبه کمیسیون تلفیق برای هدف‌گذاری 20 میلیارد یورویی صادرات دارو تا پایان برنامه هفتم

سخنگوی کمیسیون تلفیق برنامه هفتم توسعه گفت: به منظور تبدیل جمهوری اسلامی ایران به قطب سلامت منطقه مقرر شد تا پایان برنامه هفتم، به صادرات بیش از 20 میلیارد یورو دارو و همچنین صادارات یک میلیارد یورویی تجهیزات پزشکی برسیم.

محسن زنگنه، سخنگوی کمیسیون تلفیق برنامه هفتم توسعه در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، به تشریح جزئیات نشست صبح امروز (چهارشنبه 11 مرداد) این کمیسیون پرداخت و گفت: در ادامه بررسی مواد برنامه هفتم توسعه، امروز کمیسیون تلفیق در حوزه دارو مصوباتی داشته است و مقرر شد تا پایان سال اول، وزارت بهداشت به اندازه 6 ماه ذخایر دارویی کشور را تامین کند تا پایداری مایحتاج دارویی داشته باشیم.

زنگنه تأکید کرد: در بحث قیمت گذاری دارو مقرر شد که دولت نسبت به قیمت گذاری تجهیزات و ملزومات پزشکی، مکمل های دارویی، مواد اولیه دارویی، فراورده های دارویی و واکسن با لحاظ هزینه تمام شده و سود متعارف تعیین قیمت کند ولذا همه ملزم هستند که قیمت مصوب را رعایت کنند.

وی با اشاره به سایر مصوبات نشست امروز اظهار کرد: مقرر شد محصولات با فناوری بالا ،زیست فناوری و واکسن، معادل 60 درصد قیمت انواع مرجع خارجی باشد. همچنین وزارت بهداشت مکلف شد تا فهرست رسمی دارویی ایران که به اصطلاح طرح ژنریک است را هر 3 ماه یک بار، تدوین و منتشر کند و بر این اساس، تجویز داروهای خارج از فهرست یاد شده تخلف محسوب می شود.

سخنگوی کمیسیون تلفیق برنامه هفتم توسعه خاطرنشان کرد: به منظور تبدیل جمهوری اسلامی ایران به قطب سلامت منطقه مقرر شد در پایان برنامه هفتم توسعه به صادرات بیش از 20 میلیارد یورو دارو و واکسن و همچنین صادارات یک میلیارد یورو تجهیزات پزشکی داشته باشیم.

وی با اشاره به مصوبات کمیسیون در زمینه امنیت غذایی بیان کرد: به واقع یکی از مشکلات امروز ما به بحث مواد غذایی تراریخته باز می‌گردد. لذا به جهت نظارت بر این فناوری‌ها کمیسیون مصوب کرد که وزارت بهداشت باید به این مواد غذایی تراریخته نظارت کند. همچنین کمیسیون تمامی وارد کنندگان و تولید کنندگان مواد تراریخته را ملزم به درج برچسب تراریخته روی این محصولات کرد.

زنگنه ادامه داد: کمیسیون در مصوبه دیگری وزارت جهاد کشاورزی را ملزم کرد تا نظام رهگیری و ردیابی، بسته‌بندی و شناسنامه‌دار کردن محصولات خام کشاورزی اعم از دامی و طیور را از سطح مزرعه و دامداری تا مصرف را انجام دهد. همچنین مقرر شد وزارت بهداشت این محصولات را از نظر باقیمانده سموم کشاورزی اعم از نیترات، فلزات سنگین و باقیمانده داروهای دامی، در زنجیره تامین را کنترل و نتیجه را به وزارت جهاد کشاورزی اعلام کند.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه برنامه هفتم توسعه یادآور شد: همچنین کمیسیون در ادامه مصوب کرد که آبیاری محصولات کشاورزی با آب فاضلاب ممنوع است. همچنین کمیسیون در مصوبه دیگری تاکید کرد که کشت محصولات در حاشیه بزرگراه‌ها محدود به کشت غیر خوراکی باشد البته مصوبات برای نهایی شدن و اجرا باید به تایید صحن و شورای نگهبان برسد.

پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *