وبلاگ
مصوبه کمیسیون تلفیق برای معاملات و خدمات الکترونیکی تا پایان برنامه هفتم

مصوبه کمیسیون تلفیق برای معاملات و خدمات الکترونیکی تا پایان برنامه هفتم

مصوبه کمیسیون تلفیق برای معاملات و خدمات الکترونیکی تا پایان برنامه هفتم

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه برنامه هفتم توسعه گفت: کمیسیون در زمینه دولت الکترونیک مصوب کرد که صد درصد معاملات و خدمات تا انتهای برنامه هفتم توسعه به صورت الکترونیک انجام شود.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، محسن زنگنه، سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه برنامه هفتم توسعه، در تشریح جلسه عصر امروز (چهارشنبه 11 مرداد ماه) کمیسیون تلفیق برنامه هفتم توسعه گفت: کمیسیون در جلسه عصر امروز فصل اقتصاد رقومی و دیجیتال لایحه برنامه هفتم توسعه را مورد بررسی قرار داد.

وی افزود: مهمترین اهدافی که دولت در لایحه خود در این بخش دنبال می‌کند، افزایش سهم اقتصاد دیجیتال از میزان تولید ناخالص داخلی است. همچنین دولت قصد دارد سهم اقتصاد دیجیتال تا انتهای برنامه هفتم توسعه 15 درصد ارتقاء پیدا کند.

زنگنه با بیان اینکه برای تحقق این مهم مباحث مربوط به زیرساخت‌های نرم افزاری و اصلاح قوانین حائز اهمیت است، ادامه داد: در حوزه زیرساخت‌های سخت‌افزاری کمیسیون مصوب کرد که اتصال 20 میلیون نقطه اماکن اداری ، تجاری و مسکونی به فیبر نوری با مشارکت بخش خصوصی و سرمایه‌گذاری غیردولتی تا پایان برنامه هفتم توسعه مدنظر قرار گیرد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه برنامه هفتم توسعه ادامه داد: همچنین کمیسیون در مصوبه دیگری تأکید کرد که اتصال صد درصدی روستاهای بالای 20 خانوار به شبکه ملی اطلاع رسانی اجرایی شود.

زنگنه با اشاره به مصوبات مربوط به زیرساخت‌های نرم‌افزاری پیرو فصل اقتصاد دیجیتال در لایحه برنامه هفتم توسعه ادامه داد: در این بخش دولت مقرر کرد که شورای عالی فضای مجازی به عنوان نقطه کانونی سیاست‌گذاری، تصمیم‌گیری و هماهنگی در موضوعات فضای مجازی در طول برنامه هفتم باشد.همچنین همه دستگاه‌ها مکلف شدند مصوبات این شورا را عملیاتی کنند.

وی افزود: همچنین موضوع تشکیل ارتباطات بین‌الملل و تدوین برنامه ملی توسعه هوش مصنوعی، تهیه سند اقتصاد دیجیتال و همچنین تأمین زیرساخت‌های لازم با استفاده از سرمایه‌گذاری‌های بخش خصوصی و غیردولتی مانند زیرساخت‌های ارتباطی و اطلاعاتی و ذخیره‌سازی و پردازش سریع از جمله این موارد بود، همچنین کمیسیون در زمینه تهیه سند سیاست‌ها و الزامات حفاظت و حمایت از داده‌های شخصی مقرر کرد که این موضوع توسط وزارت ارتباطات تدوین شده و برای تصویب به مجلس شورای اسلامی ارسال شود.

زنگنه با اشاره به سایر مصوبات کمیسیون تلفیق در موضوع مذکور ادامه داد: همچنین در موضوع تأمین نیروی انسانی فصل مربوطه مقرر شد که حداقل 500 هزار نفر نیروی انسانی ماهر و متخصص برای توسعه اقتصاد دیجیتال به کارگیری شود. همچنین در این بخش مصوب شد تا ایجاد رشته‌های جدید و بازنگری در سرفصل‌ و تسهیل در پذیرش شرکت‌های فعال در حوزه بازار اوراق بهادار و ایجاد بورس تخصصی برای شرکت‌های حوزه دیجیتال مدنظر قرار گیرد.

وی با اشاره به مصوبات کمیسیون تلفیق در بخش فناوری‌های فضایی ادامه داد: در این بخش کمیسیون مصوب کرد که تأمین و ساخت حداقل 30 ماهواره تحقیقاتی و عملیاتی و رشد سالیانه 8 درصد اقتصاد فضایی کشور نیز مدنظر قرار گیرد. همچنین کمیسیون در زمینه دولت الکترونیک مصوب کرد که صد درصد معاملات و خدمات تا انتهای برنامه هفتم توسعه به صورت الکترونیک انجام شود و حداقل 50 درصد جامعه تحت پوشش جهت دریافت خدمات دولت از حضور در ادارات و دستگاه‌ها فارغ شوند.

گفتنی است مصوبات مذکور جهت اجرا باید به تایید صحن علنی مجلس و شورای نگهبان برسد.

پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *