وبلاگ
مخبر: می‌توانیم روند درمان بیماری‌های صعب العلاج در سازمان انتقال خون را شروع کنیم

مخبر: می‌توانیم روند درمان بیماری‌های صعب العلاج در سازمان انتقال خون را شروع کنیم

مخبر: می‌توانیم روند درمان بیماری‌های صعب العلاج در سازمان انتقال خون را شروع کنیم

معاون اول رئیس جمهور گفت: به جایی رسیده ایم که می توانیم روند درمان بیماری‌های صعب العلاج همانند سرطان خون و بیماری های خاص را با پیشرفت‌های تکنولوژیکی در سازمان انتقال خون شروع کرد که این نعمت بزرگ و خبری خوب برای مردم ایران است.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور صبح امروز در مراسم چهل و نهمین سالروز تاسیس سازمان انتقال خون ایران و به مناسبت روز ملی اهدای خون با قدردانی از پیشرفت ها و دستاوردهای فناورانه و علمی این سازمان، تصریح کرد: تلاش های اهداکنندگان و کارکنان سازمان انتقال خون در دوران جنگ تحمیلی و دیگر مقاطع کمتر دیده شده است و امروز این سازمان به نقطه ای رسیده که با پیشرفته ترین کشورهای دنیا برابری می کند.

وی افزود: سازمان انتقال خون از برجستگی های حوزه سلامت و درمان جمهوری اسلامی ایران است و امروز به جایی رسیده ایم که می توان روند درمان بیماری های صعب العلاج همانند سرطان خون و بیماری های خاص را با پیشرفت های تکنولوژیکی در سازمان انتقال خون شروع کرد که این نعمت بزرگ و خبری خوب برای مردم ایران است.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به افتتاح دو مرکز خون گیری در استانهای یزد و آذربایجان غربی گفت: با توجه به تامین صد درصدی نیاز خونی و فرآورده های خونی بیمارستانی در سال جاری ضرورت دارد تا برای اطمینان از تامین ذخایر بانک خونی کشور مراکز خون گیری در سایر شهرهای کشور نیز ایجاد شود.

وی خاطر نشان کرد: زمانی در کشور برای یک بیمار در اتاق جراحی نیاز بود تا چندین واحد خونی گرفته شود اما با تلاش های سازمان انتقال خون و همراهی اهداکنندگان، به مرحله ای رسیده ایم که نیاز به معوض خونی وجود ندارد و با بانک خونی اهدا شوندگان نیازهای بیمارستانی و جراحی کشور تامین می شود.

مخبر بر ضرورت جلوگیری از خام فروشی پلاسما در کشور تاکید و اظهار امیدواری کرد پالایشگاه پلاسما به عنوان یکی از پروژه های بزرگ نظام سلامت هرچه زودتر آغاز و به سرانجام برسد.

وی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود حوزه فرهنگ را بالاترین مولفه تمدن سازی برشمرد و اظهار داشت: فرهنگ تحول، تحرک و از خودگذشتگی مکتب عاشورا و اباعبدالله حسین (ع) نعمتی بزرگ برای ایرانیان و شیعیان جهان است که در دوران هشت سال دفاع مقدس و پس از آن به خوبی به جهانیان نشان داد که اگر علم، فناوری و امکانات در دست تربیت شدگان فرهنگ عاشورا قرار گیرد، معنای دیگری برای بشریت خواهد داشت.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه ارتقای علمی، تکنیکی و عملیاتی حوزه پزشکی از بزرگترین نعمت های انقلاب اسلامی بوده، تاکید کرد: متخصصان و جراحان تراز اول حوزه درمان و پزشکی ایرانی در سطح جهانی از تربیت شدگان هشت سال جنگ تحمیلی هستند و این فرهنگ آثار خود را در دوران شیوع کرونا نیز به خوبی نشان داد بطوری که تجربه جنگ و روحیه عاشورایی، کل مردم ایران را به صحنه آورد.

مخبر همچنین به برخی از مانع تراشی های نظام سلطه در دوران شیوع کرونا و جلوگیری از واردات ماسک و واکسن به کشور اشاره و تاکید کرد: همانند دوران جنگ مردم و بویژه زنان در منازل و واحدهای تولیدی خود از نظام بهداشت و سلامت ایران پشتیبانی کردند و با تولید ماسک و همچنین سایر اقلام بهداشتی توطئه های دشمنان را بر هم زدند که چنین روحیه و اراده‌ای را نمی توان در هیچ کجای دنیا پیدا کرد.

برنامه ریزی دولت برای حضور مردم در تمام ابعاد و صحنه های اقتصادی کشور

وی همچنین فعال شدن قاطبه مردم را کلید اصلی حل مشکلات کشور در دوره کرونا و سایر ساحت های تاریخی انقلاب اسلامی دانست و ادامه داد: در عرصه اقتصادی نتوانسته ایم مردم را به دلیل اینکه حجم بزرگی از اقتصاد در دست دولت است به صحنه بیاوریم اما اراده و برنامه ریزی جدی دولت حضور مردم در تمام ابعاد و صحنه های اقتصادی کشور است.

بهرام عین اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در این مراسم با بیان اینکه حوزه سلامت و پزشکی از مهمترین دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران است، ادامه داد: نظام بهداشتی و سلامت ایران در منطقه حرف اول را می زند و در این دولت توانستیم بین حوزه آموزش و بهداشت و درمان هماهنگی ایجاد کنیم تا جایی که در حوزه بانک خونی از جدیدترین دستاوردهای علمی و دانشگاهی استفاده می شود.

وی با بیان اینکه در ایران نیازهای خونی بصورت رایگان ارائه می‌شود و اهدای خون بصورت کاملا داوطلبانه است، گفت: از مهمترین افتخارات جمهوری اسلامی ایران است که در اهدای خون نیاز معوض نداریم و سازمان انتقال خون توانسته مدرن‌ترین و پیشرفته‌ترین آزمایشگاه های خونی و غربالگری آنتی بادی را راه اندازی کند که البته باید در حوزه پلاسما هر چه سریعتر خط تولید مشتقات پلاسما را برای جلوگیری از خام فروشی در این حوزه به بهره برداری برسانیم.

رونمایی از سه دستاورد سازمان انتقال خون

مصطفی جمالی مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران در این مراسم تامین صد در صدی نیازهای خونی و فراورده های خونی بیمارستانی در سال جاری، دو برابر شدن ذخایر خون و فراورده های آن در دو سال گذشته و تامین ذخایر استراتژیک خون را از مهمترین اقدامات و دستاوردهای این سازمان در دولت سیزدهم برشمرد و تاکید کرد: امروز با رونمایی از سه دستاورد سازمان انتقال خون آرزوی بیست ساله این سازمان برآورده می شود که راه اندازی آزمایش غربالگری مولکولی و روش NAT، آزمایشگاه غربالگری آنتی بادی و تعیین فتوتیپ و همچنین آزمایشگاه HLA برای یافتن فرد سازگار برای پیوند سلولهای بنیادی سه پیشرفت و اقدام مهم سازمان انتقال خون در دولت سیزدهم است که می تواند علاوه بر تامین نیازهای کشور، ایران را جزو کشورهای برتر دنیا در این حوزه قرار دهد.

گفتنی است در این مراسم دو مرکز خونگیری بوکان در استان آذربایجان غربی و بافق در استان یزد با دستور معاون اول رئیس جمهور و به صورت ویدیو کنفرانسی به بهره برداری رسید.

در ادامه از تمبر نذر خون رونمایی و از تعدادی از تلاشگران سازمان انتقال خون، خیرین ساخت مراکز انتقال خون، اهدا کنندگان برتر خون در کشور، سفیر اهدای خون و حامی این سازمان و همچنین خانواده شهید کمالی زاده از شهدای هشت سال دفاع مقدس و یکی از اهدا کنندگان خون در آن دوران با اهدای لوح تقدیر و تندیس قدردانی شد.

لازم به ذکر است با راه اندازی آزمایشگاه غربالگری مولکولی و روش (NAT) و بصورت ژنی، میزان خطا در تشخیص بیماری های خونی همانند ایدز و هپاتیت در خون افراد به صفر می رسد و عفونتهای ویروسی به روش ژنی شناسایی می شود و همچنین با کمک آزمایشگاه غربالگری آنتی بادی و تعیین فتوتیپ در سازمان انتقال خون علاوه بر اندازه گیری گروه های خونی فرعی می توان از آن در موارد پزشکی و جلوگیری از سقط جنین نیز استفاده کرد.

همچنین با راه اندازی آزمایشگاه HLA در سازمان انتقال خون پیوند سلولهای بنیادی خونساز از داوطلب اهداکننده به فرد نیازمند میسر میشود.

پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *