وبلاگ
مخبر در دیدار وزیر تجارت سلطنت عمان: نقشه راه همکاری‌های بین تهران – مسقط هر چه سریع‌تر تهیه شود

مخبر در دیدار وزیر تجارت سلطنت عمان: نقشه راه همکاری‌های بین تهران – مسقط هر چه سریع‌تر تهیه شود

مخبر در دیدار وزیر تجارت سلطنت عمان: نقشه راه همکاری‌های بین تهران – مسقط هر چه سریع‌تر تهیه شود

معاون اول رئیس ‌جمهور با اشاره به رشد 41 درصدی حجم مبادلات در ۸ ماهه اول سال جاری، تأکید کرد: باید نقشه راه همکاری‌های اقتصادی بین تهران–مسقط هر چه سریع‌تر تهیه شود.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، محمد مخبر معاون اول رئیس‌جمهور ظهر امروز (چهارشنبه) در دیدار با «قیس بن محمد الیوسف» وزیر تجارت، صنعت و توسعه سلطنت عمان با تأکید بر روابط دیرینه، تاریخی و برادرانه‌ دو دولت _ ملت ایران و عمان در طول دهه‌های گذشته و قدردانی از مواضع سلطنت عمان در قبال جمهوری اسلامی ایران در مجامع و سازمان‌های بین‌المللی، تصریح کرد: نقطه‌ قوت روابط دو کشور در این بوده که در طول سالیان گذشته تحت تأثیر هیچگونه تحولات سیاسی قرار نگرفته و جمهوری اسلامی ایران همواره برگسترش همکاری‌ها با عمان تأکید و استقبال کرده است.

معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه روابط اقتصادی تجاری ایران و عمان همپای روابط مستحکم و قوی سیاسی گسترش نیافته است، افزود: برگزاری اجلاس کمیسیون همکاری‌های مشترک در دولت سیزدهم باید بستری برای افزایش حجم مبادلات مالی، اقتصادی و تجاری شود چراکه افق جدیدی در مناسبات ایران و عمان در دولت سیزدهم باز شده است و تمامی تعهدات و موافقات انجام شده بین دو کشور را کاملا حمایت، پشتیبانی و پیگیری خواهیم کرد.

مخبر همکاری‌های صنعتی و معدنی، به‌ویژه ایجاد شهرک‌های صنعتی را ایده‌ای مهم در افزایش روابط دو کشور دانست و ادامه داد: با حل شدن مسائل بانکی و مالی، صدور مجوزها و تسهیل در رفت و آمدهای هیأت‌های تجاری و بخش خصوصی دو کشور، زمینه‌های سرمایه‌گذاری و صادرات و واردات فراهم خواهد شد.

معاون اول رئیس‌جمهور همچنین با اشاره به جنایات رژیم صهیونیستی در غزه و قدردانی از موضع‌گیری به موقع سلطنت عمان در مقابل جنایات و نسل‌کشی مردم مظلوم فلسطین، ادامه داد: جنایات جنگی صهیونیست‌ها دل همه مسلمانان و وجدان بیدار بشریت را به درد آورده است، اما برخی از مجامع بین‌المللی تاکنون اقدام و عکس‌العمل قابل‌توجهی در قبال این رژیم جعلی از خود نشان نداده‌اند و امیدواریم این جنایات هر چه زودتر متوقف شود و مسببین آن به سزای اعمال خود برسند.

«قیس بن محمد الیوسف» وزیر تجارت، صنعت و توسعه سلطنت عمان نیز در این دیدار، تصریح کرد: سفر هیأت‌های بلندپایه سیاسی دو کشور و همچنین دیدار رهبر جمهوری اسلامی ایران و سلطان عمان نشانگر ارادت، علاقه‌مندی و محبت بین دولت و مردم و همچنین عمق استحکام و ریشه‌دار بودن روابط دو کشور است و سلطنت عمان همواره بر گسترش روابط تجاری و اقتصادی با توجه به ارتباطات گسترده سیاسی دو کشور تأکید ویژه‌ای دارد.

وی با تأکید بر اینکه باید در گسترش روابط تجاری و اقتصادی به دنبال مسیرها و راهکارهای جدید همکاری ایران و عمان باشیم، گفت: در طول دو سال گذشته اقدامات بسیار خوبی در زمینه‌های استفاده از ارز ملی دو کشور در مبادلات، حل مشکلات گمرکی، پروژه‌های مشترک تجاری، سرمایه‌گذاری‌های صنعتی و معدنی و حوزه انرژی و میادین مشترک گازی اتخاذ شده است.

«محمد الیوسف» خاطرنشان کرد: پیگیری‌ها و حمایت‌های معاون اول رئیس‌جمهوری اسلامی ایران مایه دلگرمی و افزایش تلاش‌های مقامات ایرانی و عمانی در زمینه گسترش روابط تجاری و اقتصادی دو کشور است.

پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *