وبلاگ
مخبر در دیدار با وزیر امورخارجه اریتره: حفظ امنیت آبراهه‌های بین المللی راهبرد اصولی ایران است

مخبر در دیدار با وزیر امورخارجه اریتره: حفظ امنیت آبراهه‌های بین المللی راهبرد اصولی ایران است

مخبر در دیدار با وزیر امورخارجه اریتره: حفظ امنیت آبراهه‌های بین المللی راهبرد اصولی ایران است

معاون اول رئیس‌جمهور، حفظ امنیت آبراهه‌های بین‌المللی را راهبرد اصولی و ثابت جمهوری اسلامی ایران برشمرد و بر ضرورت همگرایی بیشتر کشورهایی ساحلی دریای سرخ برای مقابله با تجاوزگری آمریکا و برخی کشورهای غربی در این منطقه تأکید کرد.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، وزیر امور خارجه اریتره در حاشیه اجلاس سران جنبش عدم تعهد در دیدار با محمد مخبر ضمن تقدیم پیام کتبی رئیس‌جمهور این کشور به آیت‌الله رئیسی، بر علاقمندی اریتره برای توسعه تعاملات سیاسی و اقتصادی با جمهوری اسلامی ایران تأکید کرد.

معاون اول رئیس‌جمهوری اسلامی ایران در این دیدار ضمن ابراز ناخرسندی از عدم توسعه روابط میان دو کشور به رغم وجود زمینه‌ها و ظرفیت‌های بسیار خوب موجود در ایران و اریتره، بر ضرورت افزایش تلاش‌ها برای تقویت و ارتقای سطح روابط فی‌مابین تأکید کرد.

مخبر با تجلیل از مواضع و پشتیبانی قاطعانه اریتره از مردم مظلوم فلسطین در سایه سکوت و بی‌عملی مجامع بین‌المللی، خواستار نقش‌آفرینی و مشارکت فعال همه کشورها و ملت‌های آزاده و با وجدان برای توقف جنایت جنگی و نسل‌کشی در غزه شد.

معاون اول رئیس‌جمهور در ادامه همسویی جمهوری اسلامی ایران و اریتره را از جمله زمینه های بسیار خوب موجود برای ارتقاء سطح روابط میان دو کشور و موجب هماهنگی بیشتر مواضع مشترک عنوان کرد و گفت: البته ارتقاء سطح روابط اقتصادی و تجاری که پشتیبان روابط سیاسی است، مدنظر ما است و جمهوری اسلامی ایران نیز برای انتقال تجربیات و اشتراک ظرفیت‌های خود با اریتره در حوزه‌های مختلف صنعتی، کشاورزی و علم و فناوری آمادگی دارد.

مخبر همچنین حفظ امنیت آبراهه‌های بین‌المللی را راهبرد اصولی و ثابت جمهوری اسلامی ایران برشمرد و بر ضرورت همگرایی بیشتر کشورهایی ساحلی دریای سرخ برای مقابله با تجاوزگری آمریکا و برخی کشورهای غربی در این منطقه تأکید کرد.

«عثمان صالح محمد» نیز در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از دیدار و گفت‌وگو با مخبر، با تأکید بر علاقمندی کشورش برای افزایش سطح روابط با جمهوری اسلامی ایران تا سطح استراتژیک و راهبردی، تقویت روابط فیمابین را نیازمند افزایش روابط دیپلماتیک و تبادل هیأت‌های عالی‌رتبه دو کشور دانست.

وزیر امور خارجه اریتره در ادامه با بیان اینکه کشورش قویا از حق مردم فلسطین برای تعیین سرنوشت حمایت می‌کند، افزود: ما نه تنها از مردم فلسطین حمایت می‌کنیم، بلکه در مبارزه آن‌ها با جنایتگری و نسل‌کشی رژیم صهیونیستی در کنار آن‌ها ایستاده‌ایم، چرا که رژیم صهیونیستی را رژیمی وابسته به آمریکا می‌دانیم که سال‌هاست کشور و مردم ما را با تحریم‌های یک‌جانبه و ظالمانه رنج داده و بر روی تمامی موازین حقوق بشری پا گذاشته است.

«عثمان صالح محمد» همچنین ضمن محکومیت تجاوزگری آمریکا و انگلیس در دریای سرخ بر ضرورت حفظ امنیت مسیرهای کشتیرانی و آبراهه‌های بین‌المللی تأکید کرد.

پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *