مخبر: ثبات، امنیت و تمامیت ارضی عراق از اهمیت ویژه‌ای برای ایران برخوردار است

مخبر: ثبات، امنیت و تمامیت ارضی عراق از اهمیت ویژه‌ای برای ایران برخوردار است

معاون اول رئیس‌جمهور گفت: ثبات، امنیت و تمامیت ارضی عراق از اهمیت ویژه‌ای برای ایران برخوردار است و ما توفیقات دولت و ملت عراق را به مثابه توفیقات خود می‌دانیم.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، محمد مخبر معاون اول رئیس‌جمهور عصر امروز (چهارشنبه) در دیدار «جاسم صابر احمد الاسدی» وزیر کار عراق با بیان اینکه ایران از تجربیات و پیشرفت‌های گسترده‌ای در زمینه‌های مختلف علم و تکنولوژی، فنی و مهندسی، محصولات دانش‌بنیان، پزشکی و دارو برخوردار است، اعلام کرد: آمادگی داریم این تجارب را در اختیار برادران خود در عراق قرار دهیم.

وی با اشاره به اشتراکات فراوان میان جمهوری اسلامی ایران و عراق و احساس صمیمیت و برادری در میان مردم دو کشور، گفت: ثبات، امنیت و تمامیت ارضی عراق از اهمیت ویژه‌ای برای ایران برخوردار است و ما توفیقات دولت و ملت عراق را به مثابه توفیقات خود می‌دانیم.

معاون اول رئیس‌جمهور بر لزوم توسعه همکاری‌های اقتصادی فیمابین و احداث کارخانه‌های مشترک تأکید کرد و افزود: ایجاد منطقه آزاد مشترک می‌تواند اثرگذاری جدی در گسترش مناسبات و ارتقاء سطح همکاری‌های تجاری و اقتصادی تهران- بغداد داشته باشد.

مخبر لازمه توسعه روابط اقتصادی و سرمایه‌گذاری مشترک را رفع مسائل مالی و همکاری‌های بانکی دانست و گفت: باید با رفع موانع پیش روی و ایجاد بستر مناسب حمل و نقل و مبادلات بانکی، زمینه را برای ایفای نقش هرچه بیشتر بخش خصوصی دو کشور در توسعه همکاری‌های اقتصادی فراهم کنیم.

وی همچنین با اشاره به ایام محرم و اربعین حسینی و با تأکید بر ضرورت اتخاذ تدابیر و تمهیدات لازم برای پذیرایی از زوار امام حسین (ع) تصریح کرد: با توجه به گرمای شدید پیش رو، دو کشور باید برنامه‌ریزی مناسبی جهت تأمین آب آشامیدنی، وسایل سرمایشی، حمل نقل و سایر نیازهای زوار داشته باشند و ایران آمادگی دارد خدمات و کمک‌های لازم را برای تأمین امکانات در کشور عراق ارائه دهد.

وزیر کار عراق نیز در این دیدار با اشاره به مذاکرات خود در تهران و همچنین بازدید از برخی مراکز دارویی و آموزشی در ایران، اظهار امیدواری کرد این سفر به توسعه همکاری‌های دوجانبه و گسترش سرمایه‌گذاری میان دو کشور منجر شود.

«جاسم صابر احمد الاسدی» با بیان اینکه عراق در دوره جدید از ثبات بی‌سابقه‌ای برخوردار است، گفت: امیدوارم بتوانیم از این فرصت برای همکاری و سرمایه‌گذاری مشترک و همچنین بهره‌مندی از تجربیات و دستاوردهای ایران در زمینه‌های مختلف استفاده کنیم.

وی با اشاره به حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران از عراق و به‌ویژه اقدامات شهید سردار حاج قاسم سلیمانی در مبارزه با تروریسم در این کشور، ابراز امیدواری کرد این روابط و همکاری‌ها در همه زمینه‌ها استمرار داشته باشد و شاهد عملیاتی شدن برنامه‌های مشترک دو کشور باشیم.

وزیر کار عراق همچنین استقبال و پذیرایی از زوار امام حسین (ع) را موضوعی پر اهمیت برای همه مردم عراق برشمرد و خاطرنشان کرد: البته دولت عراق نیز وظیفه خطیری برای خدمت‌رسانی به زائران برای خود قائل است و در تلاش هستیم تمهیدات لازم را در کمیته مشترکی که میان دو کشور شکل گرفته انجام دهیم.

پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *