وبلاگ
مخبر: تامین حقآبه‌ هیرمند با جدیت پیگیری شود

مخبر: تامین حقآبه‌ هیرمند با جدیت پیگیری شود

مخبر: تامین حقآبه‌ هیرمند با جدیت پیگیری شود

معاون اول رئیس‌جمهور گفت:‌ باید در کنار پیگیری های مجدانه دستگاه دیپلماسی کشور برای تامین حقآبه هیرمند، منابع مالی مورد نیاز اجرای طرح های آبرسانی استان نیز در اسرع وقت تخصیص پیدا کند تا از وضعیت اضطراری به شرایط اطمینان بخش در تامین آب شرب مورد نیاز مردم برسیم.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، در جلسه ای به ریاست معاون اول رئیس‌جمهور راهکارهای تامین آب شرب مورد نیاز برای مناطقی از استان سیستان و بلوچستان که تحت تاثیر عدم پرداخت حقآبه هیرمند قرار گرفته اند، مورد بررسی قرار گرفت و تصمیمات لازم جهت تسریع در راه اندازی سیستم جدید تامین آب مصرفی روزانه جهت رفع دغدغه های مردم این مناطق اتخاذ شد.

محمد مخبر در این جلسه با تاکید بر لزوم سرعت بخشیدن به روند تخصیص اعتبارات مصوب طرح های تامین آب استان سیستان و بلوچستان، گفت: لازم است در کنار پیگیری های مجدانه دستگاه دیپلماسی کشور برای تامین حقآبه هیرمند، منابع مالی مورد نیاز اجرای طرح های آبرسانی استان نیز در اسرع وقت تخصیص پیدا کند تا از وضعیت اضطراری به شرایط اطمینان بخش در تامین آب شرب مورد نیاز مردم برسیم.

وی افزود: به لحاظ راهبردی تامین آب شرب مردم در این نواحی از کشور نباید وابسته به تصمیمات کشورهای همسایه باشد و دولت تلاش می‌کند ضمن ایجاد آسودگی خاطر برای مردم در خصوص تامین آب مصرفی، حقآبه‌های لازم بر اساس معاهدات بین المللی را نیز با جدیت پیگیری کند.

معاون اول رئیس‌جمهور در این خصوص وزارت خارجه و سفیر ایران در افغانستان را مکلف کرد تا با انجام مذاکرات و پیگیری های حقوقی در مسیر استیفای حقوق مردم ایران در آن مناطق تمام تلاش خود را به‌کار گیرند، چرا که حتی درصورت تامین آب شرب برای مردم، مصرف آب برای کشاورزی و صنعت همچنان وابسته به تامین حقآبه هیرمند است.

مخبر، ضمن تقدیر از اجرای فوری کلان پروژه اضطراری تامین آب شرب برای مناطقی از سیستان و بلوچستان که تحت تاثیر عدم پرداخت حقآبه هیرمند قرار گرفته‌اند، بر تسریع و پیگیری مجدانه همه دستگاه‌های درگیر برای بهره برداری طبق برنامه زمانبندی تاکید کرد.

در این جلسه که وزیر نیرو و سفیر ایران در افغانستان نیز حضور داشتند، گزارشی از مذاکرات و اقدامات انجام شده برای تامین حقآبه هیرمند ارائه شد و طرح های اضطراری تامین آب شرب مورد نیاز سیستان و بلوچستان مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

بر این اساس؛ مقرر شد اعتبارات لازم برای تکمیل شبکه آبرسانی جدید از جمله حفر ۱۱۵ حلقه چاه و سیستم انتقال و شیرین سازی آب به سرعت تامین و فاز نخست پروژه مذکور در پاییز امسال به بهره برداری برسد.

پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *