وبلاگ
مخبر: باید دلارزدایی در دستور کار روابط ایران و بلاروس قرار گیرد

مخبر: باید دلارزدایی در دستور کار روابط ایران و بلاروس قرار گیرد

مخبر: باید دلارزدایی در دستور کار روابط ایران و بلاروس قرار گیرد

معاون اول رئیس‌جمهور، گفت: باید دلارزدایی در دستور کار روابط ایران و بلاروس قرار گیرد و به دنبال آن هستیم تا در سفرهای هیأت‌های سیاسی دو کشور تصمیم‌های مهم و ضروری برای استفاده از ارزهای ملی دو کشور در تبادلات اقتصادی اتخاذ شود.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، محمد مخبر عصر امروز (سه‌شنبه) در دیدار «الکساندر راگوژنیک» وزیر صنایع بلاروس با قدردانی از حمایت‌ها و پشتیبانی‌های بلاروس از جمهوری اسلامی ایران در مجامع بین‌المللی به ویژه در راستای عضویت ایران در سازمان همکاری‌های شانگهای و اتحادیه اوراسیا، تصریح کرد: با این وجود روابط اقتصادی دو کشور همپای ارتباطات سیاسی و دیپلماتیک ارتقاء و گسترش نیافته که با توجه به اراده رهبران دو کشور زمینه مناسب برای توسعه و تعمیق روابط تجاری در دولت سیزدهم ایجاد شده است.

وی با اشاره به ۳۰ سالگی روابط سیاسی تهران-مینسک، تأکید کرد: ارتقاء روابط دیپلماتیک و تجاری دو کشور در دو سال گذشته نشانگر عزم راسخ و جدی دو دولت- ملت ایران و بلاروس در توسعه همه‌جانبه مناسبات است.

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به امکانات و توانایی‌های ایران و بلاروس برای رفع نیازهای متقابل در حوزه‌های صنعتی، علم و فناوری، کشاورزی، بهداشت و دارو و خدمات فنی مهندسی، افزود: گسترش همکاری‌های دو کشور برای تأمین نیازمندی‌های متقابل، بستر خوبی برای توسعه ارتباطات اقتصادی به ویژه بخش خصوصی است.

مخبر همچنین به تحریم‌های ظالمانه نظام سلطه علیه دولت‌ها و ملت‌های آزادی‌خواه جهان از جمله ایران و بلاروس اشاره و خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران توانسته است با وجود تحریم‌های گسترده پیشرفت‌های قابل توجهی در حوزه‌های مختلف به ویژه فنی و مهندسی به دست آورد که در این راستا فعال شدن بیش از گذشته بخش خصوصی دو کشور زمینه‌ساز ارتقاء روابط همه‌جانبه خواهد بود.

وی بر ضرورت رفع مشکلات پولی و بانکی بین دو کشور تأکید کرد و گفت: باید دلارزدایی در دستورکار روابط ایران و بلاروس قرار گیرد و به دنبال آن هستیم تا در سفرهای هیأت‌های سیاسی دو کشور تصمیم‌های مهم و ضروری برای استفاده از ارزهای ملی دو کشور در تبادلات اقتصادی اتخاذ شود.

معاون اول رئیس‌جمهور افزود: علاقمند هستیم شرایط سرمایه‌گذاری‌های مشترک در دو کشور هرچه سریعتر فراهم شود.

«الکساندر راگوژنیک» وزیر صنایع بلاروس نیز در این دیدار با اشاره به برگزاری شانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و بلاروس تأکید کرد: در این سفر تصمیمات و اقدامات بسیار خوبی با همکاری طرف ایرانی در توسعه روابط اقتصادی، تجاری و مالی در بخش‌های معدنی، صنعتی، تجهیزات پزشکی، ماشین‌آلات کشاورزی و فروش متقابل محصولات غذایی اتخاذ شد.

وزیر صنایع بلاروس ضمن اعلام آمادگی کشورش برای میزبانی از معاون اول رئیس‌جمهور، تأکید کرد: رئیس‌جمهور بلاروس بر ضرورت و اهمیت ارتقاء روابط همه‌جانبه با دولت جمهوری اسلامی به عنوان شریک کلیدی بلاروس در منطقه تأکید اساسی دارد و امیدواریم در سی‌امین سالگرد ارتباطات سیاسی دو کشور شاهد جهش اساسی در روابط اقتصادی ایران و بلاروس باشیم.

پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *