وبلاگ
متفکر آزاد: «بریکس» مسیری برای شکستن آقایی دلار است

متفکر آزاد: «بریکس» مسیری برای شکستن آقایی دلار است

متفکر آزاد: «بریکس» مسیری برای شکستن آقایی دلار است

عضو هیأت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: کشورهای جهان به این نتیجه رسیده‌اند که برای خروج از یکجانبه‌گرایی آمریکا نیاز است، دلارزدایی را در دستورکار خود قرار دهند که «بریکس» یک مسیر برای شکستن آقایی دلار است.

روح‌الله متفکر آزاد عضو هیأت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی در گفت ‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس در باره مزیت‌های عضویت ایران در گروه «بریکس» گفـت: عضویت در پیمان‌های بین‌المللی جزو ضروریات ارتباط‌های بین‌المللی است و شریک شدن در منافع با کشورهای مختلف باعث آن می‌شود تحریم‌ها را کم اثر کند، همچنین تاب‌آوری کشور را در برابر این تحریم‌ها افزایش می‌دهد.

وی افزود: عضویت جمهوری اسلامی ایران در گروه بریکس می‌تواند میدان‌های جدیدی را حوزه‌های سیاست و تجارت بین‌الملل کشورمان باز می‌کند، لذا بریکس یکی از آن پیمان‌هایی است که بعد از عضویت شانگهای جزو سیاست‌های نظام جمهوری اسلامی بوده و خوشبختانه عضویت در بریکس نشان داد که تلاش‌های سیاست خارجی دولت سیزدهم، موفق بوده است.

متفکر آزاد اظهار کرد: عضویت جمهوری اسلامی ایران در بریکس نشانگر عزم جدی جمهوری اسلامی ایران برای حضور در پیمان‌های بین‌المللی است که منافع کشورمان را تأمین می‌کند.

عضو هیأت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: حضور کشورمان در پیمان‌های بین‌المللی همچون بریکس نشانگر آن است که طرح منزوی‌سازی که آمریکا و استکبار جهانی علیه ایران شروع کرده بودند، با شکست مواجه شده است؛ شکل‌گیری قدرت‌های بزرگ منطقه‌ای و جهانی در کنار یکدیگر باعث افول قدرت آمریکا در جهان می‌شود.

وی گفت: یکی از ویژگی‌های عضویت در پیمان‌های بین‌المللی آن است که برای چانه‌زنی و رایزنی‌های مهم‌تر با دیگر کشورها زمان می‌دهد و در عین حال نشان می‌دهد که جمهوری اسلامی ایران مورد اقبال کشورهای دنیا برای ایجاد رابطه قرار گرفته است.

نماینده مردم تبریز، آذر شهر و اسکو در مجلس، ادامه داد: یکی از اهداف شکل‌گیری گروه بریکس، شکستن هژمونی دلار بر اقتصاد بین‌الملل است؛ بخش اعظمی از مراودات مالی بین‌المللی با دلار انجام می‌شود؛ آمریکا مشکلات اقتصادی فراونی دارد و با وجود دلار، مشکلاتش را به کشورهای دیگر منتقل می‌کند، لذا تورم‌های بزرگ و مشکلات اقتصادی زیادی را در کشورهای دنیا شاهد هستیم.

متفکر آزاد تأکید کرد: کشورهای جهان به این نتیجه رسیده‌اند که برای خروج از یکجانبه‌گرایی آمریکا نیاز است، دلارزدایی را در دستورکار خود قرار دهند که بریکس یک مسیر برای شکستن آقایی دلار است.

عضو هیأت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی یاد آور شد: خوشبختانه با همت جدی و مذاکرات مؤثر دولت سیزدهم، اتفاق خوبی در حال رقم خوردن است، قدم‌های بعدی برای ‌آفرینی در این گروه آن است که با هوشمندی کارشناسان و متخصصان دولت بتوانند برنامه‌ریزی‌های دقیق و مرحله به مرحله برای حضور مؤثر در بریکس داشته باشند تا منافع ملی‌مان تأمین شود.

پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *