وبلاگ
مأموریت رئیسی به بذرپاش و دهقان برای برطرف کردن موانع حقوقی طرح ریلی رشت-آستارا

مأموریت رئیسی به بذرپاش و دهقان برای برطرف کردن موانع حقوقی طرح ریلی رشت-آستارا

مأموریت رئیسی به بذرپاش و دهقان برای برطرف کردن موانع حقوقی طرح ریلی رشت-آستارا

در جلسه بررسی آخرین وضعیت مهمترین طرح‌های ریلی و تزانزیتی کشور، رئیس‌جمهور به وزیر راه و شهرسازی و معاون حقوقی ریاست‌جمهوری مأموریت داد اقدامات لازم را برای برطرف کردن موانع حقوقی طرح ریلی رشت-آستارا انجام دهند.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، جلسه بررسی آخرین وضعیت مهمترین طرح‌های ریلی و تزانزیتی کشور و راهکارهای تسریع در اجرا و تسهیل تأمین مالی این طرح‌ها به ریاست آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور برگزار شد.

آیت‌الله رئیسی عصر امروز پنجشنبه در ادامه نشست‌های «رفع موانع رونق تولید و گره‌گشایی و تسریع در تکمیل پروژه‌های کلان کشور»، ضمن قدردانی از تلاش‌های مدیران دست‌اندرکار برای ارتقاء ظرفیت‌های ترانزیتی و حمل و نقلی کشور، با اشاره به توضیحات ارائه شده از سوی وزیر راه و شهرسازی درباره مسیر رشت-کاسپین تلاش بیشتر مسئولان برای تکمیل و بهره‌برداری از این مسیر تا پیش از پایان سال 1402 را ضروری خواند.

همچنین با توجه به گزارش ارائه شده در این جلسه درباره افتتاح ناقص خط‌آهن یزد-اقلید پیش از تکمیل طرح در آخرین روزهای دولت قبل، رئیسی خواستار تسریع در تخصیص منابع لازم برای تکمیل و بهره‌برداری از این طرح تا پایان سال جاری شد.

در ادامه، رئیس‌جمهور وزیر راه و شهرسازی را مأمور کرد تا با همکاری و مشارکت معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری مشکلات و موانع حقوقی پیش‌روی طرح رشت-آستارا را برطرف و اقدامات لازم را برای تسریع در اجرای طرح‌های چابهار-خاش، بیرجند-یونسی، میانه-اردبیل و نیز کرمانشاه-اسلام‌آباد انجام دهد.

رئیسی با تأکید بر اهمیت احداث خط ریلی سریع‌السیر مشهد-تهران با توجه به نیاز رو به افزایش برای گسترش امکانات حمل و نقلی در این مسیر و ضرورت تسهیل و ارتقای ایمنی تردد زائران علی‌ابن موسی‌الرضا (ع) بر تسریع در اجرای مطالعات و تمهید مقدمات زیرساختی اجرای این طرح تأکید کرد.

رئیس‌جمهور ضمن تصریح بر اهمیت سرعت‌بخشی به اجرای این طر‌ح‌ها به منظور بالفعل کردن ظرفیت‌های ترانزیتی و ارتقاء موقعیت جغرافیایی کشورمان در مسیر راه‌های ترانزیتی منطقه‌ای و بین‌المللی، بر اهمیت «رعایت توأمان سرعت و کیفیت» در اجرای این طرح‌ها نیز تأکید کرد.

همچنین در ابتدای این جلسه وزیر راه و شهرسازی، آخرین وضعیت مهمترین طرح‌های در دست اجرا یا در حال مطالعه ریلی و ترانزیتی کشور، از جمله راه‌آهن رشت-کاسپین، اردبیل-میانه، چابهار-خاش، بیرجند-یونسی، خواف-هرات و کرمانشاه-اسلام‌آباد را تشریح کرد.

تشریح اقدامات مورد نیاز در راستای تأمین مالی مؤثر برای تکمیل و اجرای شبکه‌های ریلی و ضرورت اولویت‌دهی به تخصیص اعتبارات مورد نیاز، راهکارهای پیشنهادی برای تأمین ریل مورد نیاز در داخل کشور برای سرعت‌بخشی به اجرای این طرح‌ها و همچنین ارائه خلاصه‌ای از آخرین مذاکرات با شرکای خارجی جهت تسریع در اجرای این طرح‌ها، مهمترین محورهای گزارش وزیر راه و شهرسازی بودند.

رئیس کل بانک مرکزی و رئیس سازمان برنامه و بودجه نیز در این جلسه ضمن ارائه گزارشی درباره میزان و شیوه‌های تخصیص منابع طرح‌های ریلی کشور، راهکارهایی برای تسریع و تسهیل تأمین مالی برخی از این طرح‌های کلان مطرح کردند.

در این جلسه که با حضور رئیس دفتر و معاون اجرایی رئیس‌جمهور، رئیس کل بانک مرکزی و رئیس سازمان برنامه و بودجه برگزار شد، استانداران خراسان جنوبی و خراسان رضوی نیز گزارشی از اهم نیازمندی‌های مربوط به تسریع در اجرای طرح‌های خط ریلی سریع‌السیر مشهد-تهران و نیز آخرین وضعیت استقرار پیمانکاران طرح خط‌آهن زاهدان-یونسی ارائه کردند.

پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *