وبلاگ
لزوم همکاری مشترک برای رفع مشکلات بانکی و مسئله انتقال ارز برای دانشجویان ایرانی

لزوم همکاری مشترک برای رفع مشکلات بانکی و مسئله انتقال ارز برای دانشجویان ایرانی

لزوم همکاری مشترک برای رفع مشکلات بانکی و مسئله انتقال ارز برای دانشجویان ایرانی

رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و مالزی عدم وجود پرواز مستقیم بین ایران و مالزی را یکی از موانع جدی توسعه روابط دو کشور برشمرد و گفت: با کمک دولت مالزی، مشکلات بانکی و مسئله انتقال ارز برای دانشجویان ایرانی قابل حل است.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، خیری بن عمر سفیر مالزی در ایران امروز (یکشنبه 22 مردادماه) با محمد مهدی زاهدی رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و مالزی دیدار و گفت‌وگو کرد.

زاهدی در ابتدای این دیدار با اشاره به سفر اخیر گروه دوستی پارلمانی ایران و مالزی به کوالالامپور، اظهار کرد: در این سفر درباره موضوعاتی مانند تبادل استاد و دانشجو، فرصت‌های مطالعاتی، استردادمجرمین، معاضدت قضائی و همکاری در زمینه خودروسازی مذاکرات و بازدیدهایی انجام شد که امیدواریم در آینده همکاری‌های بیشتری را در این زمینه‌ها شاهد باشیم.

رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و مالزی با اشاره به مشکلات دانشجویان ایرانی حاضر در مالزی، بیان کرد: با کمک دولت مالزی، مشکلات بانکی و مسئله انتقال ارز برای دانشجویان ایرانی قابل حل است.

وی عدم وجود پرواز مستقیم بین ایران و مالزی را یکی از موانع جدی توسعه روابط دو کشور برشمرد و ادامه داد: هواپیمایی ماهان یکی از بزرگترین خطوط هواپیمایی ایران است که تا چندی پیش بین تهران و کوالالامپور پرواز مستقیم داشت اما اکنون با بروز برخی مشکلات، این پرواز مستقیم انجام نمی‌شود و ایرانیان با مشکلات فراوانی به مالزی سفر می‌کنند.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی به ضرورت توسعه روابط دو کشور در زمینه گردشگری اشاره کرد و افزود: تمایل و آمادگی داریم گردشگران اهل کشور مالزی با تعداد و سرعت بیشتری برای بازدید از ظرفیت‌های گردشگری، به ایران سفر کنند.

موانع برقراری دوباره پرواز مستقیم تهران و کوالالامپور سریع‌تر برطرف شود

در ادامه، خیری بن عمر سفیر مالزی در ایران با اشاره به اینکه وزیر علوم کشورش به ایران سفر می‌کند، اظهار کرد: معاونین چند دانشگاه مالزی به همراه وزیر علوم این کشور در سفر به ایران حضور دارند و تمام فرصت‌‎های همکاری دو کشور را بررسی می‌کنند.

سفیر مالزی در ایران بیان کرد: هفته آینده نیز وزیر امورخارجه مالزی به تهران سفر می‌کند و درخواست ملاقات با رئیس مجلس شورای اسلامی را هم مطرح کرده است.

وی مسئله برقراری دوباره پرواز مستقیم بین تهران و کوالالامپور از طریق گفت‌وگو را قابل حل توصیف کرد و افزود: وقفه یکساله در پرواز مستقیم بین ایران و مالزی، زمان بسیار طولانی است که باید موانع برقراری دوباره این پرواز مستقیم سریع‌تر برطرف شود.

خیری بن عمر با بیان اینکه در سفر ماه اکتبر وزیر امورخارجه ایران به مالزی توافقی با وزیر امورداخلی مالزی در زمینه انتقال زندانیان به امضا می رسد، ادامه داد: قضات ممحض مالزی نیز برای همکاری در زمینه قضائی برنامه‌ای آماده کرده‌اند که در صورت تمایل جمهوری اسلامی ایران این همکاری‌ها می تواند راهگشا باشد.

سفیر مالزی در پایان این نشست، نسبت به توسعه همکاری‌های دو کشور به ویژه در زمینه توسعه گردشگری و حل مشکلات بانکی دانشجویان ایرانی حاضر در مالزی ابراز امیدواری کرد.

پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *