وبلاگ
قالیباف: هوشمندسازی به مدیریت بودجه، هزینه و حسابرسی کمک می‌کند

قالیباف: هوشمندسازی به مدیریت بودجه، هزینه و حسابرسی کمک می‌کند

قالیباف: هوشمندسازی به مدیریت بودجه، هزینه و حسابرسی کمک می‌کند

رئیس مجلس شورای اسلامی، گفت: هنگامی از مدیریت بودجه، هزینه و حسابرسی صحبت می‌کنیم که به حق و صحیح است، در همین‌جا باید کار دقیق هم انجام دهیم که در این زمینه هوشمندسازی بسیار کمک کننده است.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، محمد باقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی صبح امروز(دوشنبه، ۱۳ شهریور ماه) در نشستی که با موضوع «ارائه اولیه گزارش تفریغ بودجه ۱۴۰۱» در دیوان محاسبات کشور برگزار شد، ضمن آرزوی قبول عزاداری‌های ایام و تشکر از رئیس کل، دادستان و سایر مدیران و اعضای دیوان محاسبات کشور، گفت: اگر از منظر یک مدیر اجرایی به دیوان نگاه کنیم می‌بینیم که این دیوان چگونه می‌تواند نقش کلیدی و جدی داشته باشد.

سازمان بازرسی و دیوان محاسبات روحیه شجاعت و جسارت را از مدیران گرفته است

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه به صورت مکرر از سوی کارکنان دیوان پیغام دریافت می‌کنم که چرا در نشست هایی که در جریان سفرهای استانی شکل می‌گیرد، از دیوان گله می‌کنید، اظهار داشت: بارها تأکید کرده‌ام که سازمان بازرسی و دیوان محاسبات روحیه شجاعت و جسارت را از مدیران گرفته و باید بپذیریم این موضوع وجود دارد.

وی افزود: این صحبت به این معنا نیست که دیوان و یا سازمان بازرسی نباید کار خود را انجام دهند بلکه مانند یک جراحی عمیق و دقیقی باید در حین کار مراقبت کنند. چنانچه زمانی که پزشکان جراحی مغز انجام می‌دهند صرفا باید سلول‌های سرطانی را بزنند و مراقب سلول‌های بخش بینایی باشند که اگر کمی آن طرف‌تر را بزنند، فرد نابینا می‌شود. هیچ پزشکی قصد نابینا کردن را ندارد اما ممکن است این اتفاق بییفتد از این رو دیوان نیز باید در اقدامات خود دقت لازم را به خرج دهد.

هوشمندسازی به مدیریت بودجه، هزینه و حسابرسی کمک می‌کند

قالیباف در ادامه با بیان اینکه ممکن است روزی به عنوان نماینده در مقام قانون‌گذار، روزی به عنوان مدیر اجرایی و روزی به‌عنوان ناظر در دیوان مشغول به خدمت باشیم، گفت: وقتی آن طرف میز می‌نشینیم باید به این طرف هم نگاه کنیم که از موضوعات رفتاری تا موضوعات تخصصی کار را در بر می‌گیرد. زمانی که حرف از مدیریت بودجه، هزینه و حسابرسی می‌زنیم که به حق و درست است در همین‌جا باید کار دقیق هم انجام دهیم که در این زمینه هوشمندسازی بسیار کمک کننده است.

وی بر همین اساس تصریح کرد: وقتی به عنوان یک خدمتگزار این گزارش ها را می بینم متوجه می شوم به راحتی می‌توانیم بر موضوعات مسلط شده و کشور را از یک بلاتکلیفی در حوزه بودجه و مالیات نجات دهیم لذا دیوان محاسبات باید بتواند به موقع پیغام‌ها را برساند که گاهی این اتفاق نمی افتد.

عدم واریز پول بیت‌المال به حساب خزانه، تخلف قطعی است/ بودجه‌ها به صورت نقدی منتقل نشوند

وی اضافه کرد: موضوع خیلی پیچیده ای نیست و دو تصمیم می توان گرفت که بدون هیچ خطا صفر تا صد آن را انجام دهیم. اگر در کشور عرضه نداشته باشیم و اجازه دهیم پولی از بیت المال در حساب های تجاری بماند و همه به حساب خزانه نرود، کار دچار خطا شده است از این رو باید این موضوع را تخلف قطعی محسوب کنیم تا حداقل بدانیم پول کجاست.

قالیباف در ادامه با تأکید بر اینکه از سوی دیگر نباید پول به صورت نقدی منتقل شود بلکه باید به صورت اعتباری باشد، گفت: یعنی تا کار به مرحله آخر نرسیده نباید پول پرداخت شود و این پول برای انجام کار نباید دست به دست شود چرا که در نهایت می بینیم ۳۰ درصد اعتبارات در بین راه رسوب کرده است. گاهی پول را از حساب برمی‌دارند و به حساب‌های تجاری واریز می‌کنند و یک سال در آن حساب می‌ماند؛ طی این زمان مسئولان جابجا می‌شوند و فراموش می‌شود که پولی در حساب مانده است لذا این موضوعات را با پیچیده نکردن می‌توان حل کرد.

عدم استفاده از ظرفیت عظیم دیوان محاسبات در تصمیم‌سازی‌ها و تصمیم‌گیری‌ها موجب نگرانی است/ گزارش‌های دیوان نیازمند شفافیت و ساده‌سازی است

رئیس مجلس با بیان اینکه تصمیم گیری و تصمیم سازی امروز برای ما بر اساس اطلاعات دیوان رخ نمی‌دهد، ابراز داشت: در اصل 55 قانون اساسی بر دو ویژگی تأکید شده است که شفاف بودن و ساده بودن است.

وی افزود: در وهله اول مردم باید در جریان اقدامات دیوان باشند یعنی آنقدر باید این موضوع مهم ساده‌سازی شود که اگر یک دانشجوی بدون تخصص در این حوزه قصد داشت در جریان امور علمی خود به این موضوع نگاه کند بتواند از بودجه کشور سر در بیاورد. این ساده سازی به معنای کوچک کردن و تقلیل زحمات همکاران دیوان نیست بلکه به این مفهوم است که یک امر مهم را آنقدر به زبان ساده بگویید که عموم مردم نیز بتوانند آن را فهم کنند اما در حال حاضر حتی مدیران ارشد کشور نیز این موضوعات را متوجه نمی‌شوند.

رسیدگی به پرونده‌ها باید به وقت انجام شود

قالیباف همچنین با بیان اینکه ممکن است در دولت‌های مختلف، حداکثر 5 درصد وزرا آگاهانه و نادرست پول‌ها را جابجا ‌کنند اما 95 درصد دیگر نسبت به این قضیه آگاهی ندارند، اظهار داشت: برخی مدیران اجرایی نمی‌دانند پول از کجا می آید و به کجا می رود. مدیری از سیستم خارج می شود و دیوان سال‌ها بعد متوجه می‌شود در زمان مدیریت وی چه اتفاقی افتاده است چون موضوعات به فراموشی سپرده شده است اما اثر خود را گذاشته و چون رسیدگی‌ها به‌وقت نبوده حتی مجازات او نیز فایده‌ای ندارد.

دستگاه‌های نظارتی با گرفتن شجاعت باعث می‌شوند مدیران وظایف قانونی خود را به درستی انجام ندهند

رئیس مجلس با تأکید مجدد بر اینکه گزارش‌های دیوان باید شفاف، ساده و روان باشد، گفت: مثلا می‌توان با یک نامه نگاری ساده به یک وزارتخانه اعلام کرد شما که نیاز به پول دارید می‌توانید از فلان حساب خود پول برداشت کنید چرا که اغلب وزارتخانه‌ها و دستگاه‌ها در حسابی پول دارند اما ممکن است در جریان آن نباشند. اگر میزان اعتبارات در گزارش‌ها به درستی منعکس شود خزانه می داند که می تواند صرفا با استفاده از موجودی‌های خود، اقدامات را جلو ببرد که این اجازه بر اساس ماده ۱۲۵ قانون محاسبات عمومی کشور به رئیس خزانه داری داده شده است.

وی افزود: این همان‌جایی است که باید دید چرا وظیفه قانونی انجام نمی‌شود؛ چون آنقدر این قانون به‌درستی اجرا نشده که امروز کار جدیدی به حساب می‌آید و یک دستگاه نظارتی می‌گوید که چرا چنین کاری انجام شده و تا او بخواهد درباره اقدامش توضیح بدهد کار از کار گذشته و او را کنار گذاشته‌اند و این همان جایی است که شجاعت از مدیران گرفته می‌شود.

مدیران انقلابی و شجاع به تهدیدها به چشم فرصت‌ می‌نگرند

قالیباف همچنین با بیان اینکه اگر قرار است در جمهوری اسلامی مسیر خود را با جدیت و دقت پیش ببریم باید بدانیم هرچه داریم فرصت است و تهدید نیست، اظهار کرد: تمام مسیر ما در دو موقعیت فرصت‌های با ریسک و فرصت‌های بدون ریسک تعریف می‌شود. در حقیقت مدیران انقلابی و شجاع به تهدیدها به چشم تهدید نمی‌نگرند بلکه آنها را به چشم فرصت‌های با ریسک می‌بینند. حرکت‌های جهشی در فرصت‌های معمولی رخ نمی‌دهد بلکه در فرصت‌های با ریسک اتفاق می‌افتد که شجاعت، درایت، گذشت، محبت، برادری و اخلاص می خواهد تا به نتیجه برسد.

رئیس مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: بارها به این نکته اشاره کرده‌ام که «جهاد تصمیم» برای ما مسئولان مهم تر از «جهاد تبیین» است که باید مبتنی بر این صفات باشد یعنی دقیق، هوشمندانه، شجاعانه و با اخلاص باشد و حتی حاضر باشیم همه آبروی خود را پای آن بگذاریم و بدانیم اگر تصمیم به‌جا و به‌حقی است قطعا ما را متحول می کند.

تورم توأم با رونق بهتر از تورم توأم با رکود است/ باید در جلسات نظارتی صحن علنی به نماینده دیوان محاسبات هم فرصتی برای اظهار نظر درباره گزارش‌ها داده شود

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه کاهش نقدینگی قطعا خوب است اما اساتید اقتصاد کلان نظر دیگری هم دارند، ابراز داشت: آنها معتقدند اگر بنا شد کشور در شرایط تورمی باشد، نباید برای جلوگیری از رشد نقدینگی تورم توأم با رکود داشته باشیم که نمی تواند مشکلی را حل کند؛ تورم با رونق بهتر از تورم توام با رکود است. از این روش به‌راحتی می‌توان استفاده کرد که هم مدیران شجاع شوند و هم پایه پولی بالا نرود که نقش دیوان در اینجا بسیار تأثیرگذار است.

وی در ادامه عنوان کرد: موضوع دیگر فرصت چند دقیقه‌ای است که در جلسات سه‌شنبه‌های نظارتی مجلس باید به نماینده دیوان در خصوص رسیدگی به موضوعات نظارتی در صحن علنی داده شود که هر کس از بیرون از مجلس گزارش نظارتی را شنید بداند موضوع یک کار کارشناسی شده بوده و کسی به دنبال مچ گیری نیست چرا که مچ گیری باعث می شود وزیر شجاعت خود را از دست بدهد.

استفاده مدیران از ترجمان زحمات یکساله دیوان محاسبات باعث ایجاد حس رضایتمندی در بین اعضای دیوان می‌شود/ شرایط را برای استفاده مدیران از زحمات خود فراهم آورید

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: یکی از موقعیت هایی که خستگی کار را از تن شما به در می‌برد آنجایی است که مدیران در اظهارات خود از ترجمان یک سال زحمات شما در بررسی موضوعات استفاده کنند و امروز همین اتفاق است که شعف و شادی درونی در شما ایجاد می کند و اینجاست که از زندگی و کار خود راضی شده و احساس می کنید در شرایط فعلی کشور، به نظام و جمهوری اسلامی کمک کرده اید.

در ابتدای این نشست که حجت‌الاسلام والمسلمین ذوالنوری نایب‌رییس مجلس شورای اسلامی، احمد نادری عضو هیئت رییسه، محمدرضا دشتی اردکانی عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات کشور در مجلس و علیرضا‌ شهبازی عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات کشور در مجلس‌‌ نیز حضور داشتند، سیداحمدرضا دستغیب رئیس کل دیوان محاسبات کشور به همراه دادستان دیوان و دو تن از مدیران این دستگاه نظارتی، گزارشی از عملکرد دیوان محاسبات کشور ارائه کردند.

گفتنی است، در پایان این جلسه مستشاران، مدیران و سایر اعضای دیوان محاسبات کشور نیز به صورت چهره به چهره با دکتر قالیباف صحبت کرده و به بیان برخی دغدغه‌ها در حیطه کاری خود پرداختند که رئیس مجلس نیز در این خصوص توصیه‌هایی را مطرح کرد.

پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *