وبلاگ
قالیباف: شورای نگهبان دلایل رد یا عدم احراز صلاحیت را به کاندیداها اعلام کند

قالیباف: شورای نگهبان دلایل رد یا عدم احراز صلاحیت را به کاندیداها اعلام کند

قالیباف: شورای نگهبان دلایل رد یا عدم احراز صلاحیت را به کاندیداها اعلام کند

رئیس مجلس شورای اسلامی، گفت: اگر کسی به هر دلیلی ردصلاحیت یا عدم احراز شد، شورای نگهبان باید دلیلی که مدنظر بوده را بنا به درخواست فرد به صورت روشن و شفاف بیان کند.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، محمدباقر قالیباف در سومین قسمت برنامه «بدون توقف» شبکه سیما درباره اینکه آیا غیر از نمایندگان افراد دیگری بیرون یا داخل مجلس به طرق غیرقانونی در فضای تصویب مصوبات یا در فضای مختلفی دخالت دارند یا خیر، گفت: این بحث را به دو بخش تقسیم می‌کنم؛ یک وقت یک طرح و لایحه‌ای به مجلس می‌آید که در درون و بیرون مجلس موافقین و مخالفینی دارد.

وی افزود: در راستای مردمی‌سازی این فرصت به مردم داده شده که درباره طرح‌ها و لوایح نظر دهند، این یک بحث خیلی خوب و مؤثر است که باعث افزایش دقت می‌شود، اما از یک طرف، خطر هم دارد، یعنی آنجایی که از آن به عنوان مدیریت تضاد منافعی سخن می‌گوییم. بعضی قوانین و طرح‌ها و لوایح منافع افرادی را به خطر می‌اندازد، آیا این افراد تلاش می‌کنند که این طرح تصویب نشوند یا طور دیگری تصویب شوند؟، حتما اینگونه است.

رئیس مجلس درباره اینکه چقدر این موضوع شامل انتصابات می‌شود، اظهار کرد: اگر منظور این است که آیا نمایندگان در انتصابات دخالت می‌کنند یا نمی‌کنند، این را مقام معظم رهبری در دو جلسه ملاقات سالیانه‌ای که نمایندگان محضر ایشان حضور پیدا کردند، خیلی صریح و روشن فرمودند؛ ایشان فرمودند نباید این کار انجام شود یعنی نمایندگان را برحذر داشتند.

رئیس مجلس اضافه کرد: البته دولت با نمایندگان مشورت کند، چون نمایندگان در دسترس‌ترین افراد برای مردم در مشکلاتشان هستند، اگر به یک شهرستان بروید، مردم نماینده مجلس را بیشتر از نماینده دولت، فرماندار و بخشدار بیشتر می‌شناسند و در دسترس‌تر هم هستند، زیرا به هر حال نماینده مردم هستند و کم و زیاد مراجعه می‌کنند، این یک واقعیت است.

قالیباف ادامه داد: رهبر انقلاب به مجموعه فرمانداران، استانداران و مجموعه‌های دولت فرمودند که هیچ مشاوری بهتر از این‌ها نیست که شما در تصمیمات خود با این‌ها مشورت کنید، بله ممکن است بعضا، در مجموع این‌ها یک نظری داشته باشند و پیگیری بعضی کارها را انجام دهند اما من بارها در مجلس به دوستان این امر را متذکر شدم، ما در همان بحث نظارت‌مان اگر در هر رده‌ای، مسئولیتی، کسی کوتاهی و کم‌کاری کند، این حق مجلس است که نظارت و پیگیری کند و اگر بنا به جابه‌جایی نیز است، همان طور که توضیح دادم، از طریق تحقیق و تفحص، استیضاح و سؤال آن کار را انجام دهد، اما اینکه جابه‌جا می‌کنند، بعد بگوییم اگر برداشتید آن فلان شخص را هم جایش بگذار، کار اشتباهی است.

رئیس مجلس همچنین با اشاره تأیید و ردصلاحیت‌های داوطلبان نمایندگی مجلس، گفت: دلایل ردصلاحیت‌ها باید اعلام شود.

قالیباف با بیان اینکه قانون انتخابات برای مجلس بعد از سیاست‌های کلان که درباره انتخابات بود، در مجلس یازدهم تجدیدنظر و قانون ابلاغ و فرصت‌های خوبی در این قانون فراهم شد، اظهار کرد: یکی از موضوعات که اینجا فراهم شده، همین است که اگر کسی به هر دلیلی ردصلاحیت یا عدم احراز شد، شورای نگهبان باید دلیلی که مدنظر بوده را بنا به درخواست فرد به صورت روشن و شفاف بیان کند که دلیل رد شدن شما چیست، یکی از موضوعات و فرصت‌های خوبی است که در قانون انتخاباتی که اخیرا در اواخر بهار همین امسال تصویب شد، فراهم کرده و این یک فرصت است.

تکمیل می‌شود…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *