وبلاگ
قالیباف: تعیین مالیات با توجه به سطح کسبه خرد و کلان انجام شود

قالیباف: تعیین مالیات با توجه به سطح کسبه خرد و کلان انجام شود

قالیباف: تعیین مالیات با توجه به سطح کسبه خرد و کلان انجام شود

رییس مجلس شورای اسلامی پس از ارجاع بندی از لایحه بودجه ۱۴۰۳ به کمیسیون تلفیق درباره نحوه مالیات و عوارض ارزش‌ افزوده برای رفع ابهام گفت: باید سطح بندی در تعیین مالیات با توجه به کسبه خرد و کلان و با رویکرد حفظ عدالت انجام شود.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز در جریان بررسی بند «ک» تبصره شش لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ مربوط به اخذ مالیات بر ارزش افزوده از فراریان مالیاتی گفت: این ماده می‌گوید که باید تکلیف کسانی مشخص شود که از سال ۱۳۸۷ یعنی از زمان تصویب قانون مالیات بر ارزش افزوده تاکنون مالیات پرداخت نکرده‌اند.

ویافزود: توجه مجلس شورای اسلامی به این نکته است که نباید به این افراد فشار وارد شود لذا قید شده که براساس تبصره یک ماده ۲۱۶ قانون مالیات بر ارزش افزوده مجموع جریمه‌های این افراد از ۵۰ درصد اصل مالیات بیشتر نشود.

قالیباف تصریح کرد: اکنون ابهام بر این است که در پرداخت جریمه بین کسی که مثلا ۴۰۰ میلیارد تومان بدهی مالیاتی دارد با کسی که یک میلیارد تومان بدهی دارد، وجود دارد. پس باید سقفی در تعیین جریمه لحاظ شود در عین این‌که فشاری به افراد وارد نشود.

رئیس مجلس شورای سلامی بیان کرد: بخش عمده‌ای از این افراد کسانی هستند که کسب‌وکارهای خرد دارند و شاید لازم نباشد که همان ۵۰ درصد جریمه را از آنها بگیریم با این نگاه برای افراد ضعیف‌تر سقف گذاشته شده و حتی می‌توان از آنها جریمه نگرفت.

وی خاطر نشان کرد: باید از کسانی که فرار مالیاتی با رقم‌های درشت دارند، جریمه گرفت و حتی می‌توان اصلا کسب‌وکارهای خرد با رقم‌های جزء را جریمه نکرد. این بند برای بررسی بیشتر به کمیسیون تلفیق ارجاع شد.

پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *