وبلاگ
قالیباف: بررسی لایحه حجاب و عفاف پشت درهای بسته نبوده است

قالیباف: بررسی لایحه حجاب و عفاف پشت درهای بسته نبوده است

قالیباف: بررسی لایحه حجاب و عفاف پشت درهای بسته نبوده است

رئیس مجلس شورای اسلامی، گفت: نظرات نمایندگان و نخبگان جامعه در مورد لایحه عفاف و حجاب ارائه و اعمال شد و به هیچ‌وجه بررسی این لایحه پشت درهای بسته نبوده است.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، محمدباقر قالیباف در چهارمین و آخرین بخش برنامه بدون توقف درباره برنامه مجلس برای بازنشستگی و سالمندی گفت: مباحث مربوط به بازنشستگی و کهنسالی یکی از چالش‌های جدی دهه پیش روی ما است؛ متولدین دهه ۶۰ یعنی یک میلیون و حدود ۹۰۰ هزار نفر در پیک افزایش جمعیت هستند که در گذشت زمان در حوزه سالخوردگی با آن مواجه می شویم و باید برای آن به درستی پیش‌بینی هایی داشت. در همین راستا در برنامه هفتم به حوزه‌های بهداشت، اقتصادی و موضوعات دوره سالخوردگی توجه شده است.

وی با بیان اینکه مخاطب ما در مجلس به ویژه در برنامه هفتم خانواده است، افزود: شاید در جایی در برنامه هفتم از خانواده نام برده نشود اما موضوع را معطوف به خانواده انجام می‌دهیم مثلا بحث ما در حوزه کالابرگ، در حوزه اقتصادی مربوط به سبد اقتصادی خانواده برای جبران تورم است.

رئیس مجلس بیان کرد: مجلس در سال ۱۴۰۱ و زمان حذف ارز ترجیحی به صورت دقیق مصوب کرد که دولت مجاز است ارز ترجیحی را حذف کند و اگر حذف کرد حتما سبد کالابرگ الکترونیکی را به خانواده براساس قیمت شهریور ماه ۱۴۰۰ در ۱۴۰۱ ارائه کند زیرا خانواده برای ما مهم بوده البته دولت این کار را انجام ‌داد اما تا بستر آن آماده شود با تأخیر انجام شد. اگر در زمان خودش انجام می‌شد یک بخش از نابسامانی فعلی را مواجه نبودیم.

قالیباف با بیان اینکه در حوزه فرهنگی در برنامه هفتم توسعه، سبد فرهنگی خانواده مدنظر است، گفت: به طور خاص معتقدیم که این بحث از کودکی به ویژه پیش‌دبستانی و مهدکودک شروع می‌شود. در آموزش و پرورش مهم ترین موضوعات تربیتی، آموزشی و همه موعوضاتی که در طلاق، آسیب‌های اجتماعی و حاشیه‌نشینی است، ریشه تربیتی مهم است که متأسفانه در این بخش موفق نبودیم.

وی ادامه داد: در صحن علنی مجلس تاکید کردم که در ۲۰ سال گذشته حدود ۱۸ یا ۱۹ نفر وزیر و سرپرست در حوزه آموزش و پرورش جابجا کردیم و این اقدام موجب بی‌ثباتی در مدیریت وزارت آموزش و پرورش شده است البته مشکلات دیگری هم وجود دارد؛ اگر به برنامه هفتم توجه کنید بر این موضوع متمرکز شدیم و باید آموزش و پرورش را به هر شکل ممکن دنبال کنیم.

مربی مناسبی برای حوزه پرورشی و تربیتی در مدارس نداریم

رئیس مجلس با بیان اینکه زمان و مربی مناسبی برای حوزه پرورشی و تربیتی در مدارس نداریم، افزود: این موارد را در برنامه هفتم توسعه پیش‌بینی کردیم زیرا موضوعات مهمی بود. در مورد بحث معلمان و دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی و تحقق برنامه تحول آموزش و پرورش نیز بیش از ۱۲ تا ۱۳ حکم خاص آموزش و پرورش از حوزه توسعه کاربردی تا بخش‌های در با دقت نوشته شده است.

قالیباف گفت: ریشه موضوع حجاب و عفافی هم که برخی از دانشجویان اشاره کردند از همان حوزه مدرسه و خانواده است یعنی همیشه تأکید دارم که اگر به ۵ «میم» در مدیریت و حکمرانی توجه شود موثر خواهد بود؛ این میم‌ها شامل منزل (خانواده)، مسجد، مدرسه، محله و مجازی است. این ۵ میم را باید از همان دوران طفولیت در مجموعه مدیریتی‌مان مدنظر قرار گیرد البته موضوع خانواده و بحث آموزش و پرورش مهم است. به ریشه های حجاب نیز که نوعی آسیب است می‌توان در حوزه تربیتی توجه کرد.

بررسی لایحه حجاب و عفاف پشت درهای بسته نبوده است

وی ادامه داد: برخی دانشجویان اشاره کردند که لایحه حجاب و عفاف پشت درهای بسته تصویب شد در حالی که این لایحه از روز نخست در تمام رسانه ها مطرح شد و بر روی سایت مجلس قرار گرفت. همچنین بنده با گروه های مختلف جلسه برگزار کردم چون در کمیسیون براساس اصل ۸۵ رسیدگی می شد حتی مصوباتی که نهایی می شد، نظرات نمایندگان و نخبگان جامعه هم در مورد طرح ارائه و اعمال می شد و به هیچ وجه بررسی این لایحه پشت درهای بسته نبوده است.

وی یادآور شد: درباره اینکه چرا بر اساس اصل ۸۵ آن را بررسی کردیم باید بگویم که زیرا سرعت عمل می خواستیم؛ این لایحه دو فوریتی بود و به دو فوریت آن رأی داده نشد و یک فوریتی شد. اگر از مسیر صحن پیش می رفتیم بررسی آن حداقل یک سال تا یک سال و نیم طول می کشید در حالی که باید آن را در زمان کوتاهی تعیین تکلیف می کردیم و این موضوع به صورت اصل ۸۵ بررسی شد، می توانید اطلاعات بررسی آن را در اینترنت جستجو کنید و در تمامی سایت ها وجود دارد و از این طرح دفاع می کنم؛ این طرح زمانی که لایحه‌ی آن ارائه شد فقط به جرم انگاری توجه شده بود اما اکنون گروه های ایجابی و بخش های فرهنگی و آموزشی، تقویتی و وظایف دستگاه های دولتی و سایر دستگاه ها مدنظر قرار گرفت و جرم انگاری ها هم انجام شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در خصوص سربازی گفت: موضوع سربازی یکی از مباحث مربوط به خانواده است. رهبر معظم انقلاب به ستاد کل تاکید کردند که نیاز به بازنگری در حوزه سربازی داریم و در این رابطه هماهنگی خوبی بین مجلس و ستاد کل نیروهای مسلح صورت گرفت. امروز قریب به ۱۰ برابر متوسط حقوق سربازان افزایش یافته و این به معنای نگاه به موضوع خانواده است، سربازی که متاهل است به ویژه در مناطق عملیاتی ۹۰ درصد حقوق یک کادر را دریافت می کند پس موضوع جوان و خانواده برای مجلس، دولت و نیروهای مسلح در اولویت قرار دارد.

وی یادآور شد: در گذشته به سربازان حقوق ۴۰۰ هزار تومانی پرداخت می شد و حتی کرایه راه و رفت و برگشت سربازها تامین نمی شد، حتی فرزندان خانواده های مستضعف به مرخصی نمی رفتند اما در حال حاضر به این مسائل توجه شده و سربازانی که تخصص دارند بکارگیری می شوند و پیش بینی کردیم که متوسط خدمت را به روش های مختلف کاهش دهیم؛ این از نکات مهمی است که در بحث خانواده و جوانان مدنظر قرار گرفته است. سربازی امر مقدسی است و حتما لازم است هر جوانی به سربازی بیاید پس در اصل این بحث هیچ گونه شک و تردیدی نیست و باید انجام شود و قانون هم وجود دارد اما چگونگی آن بسیار مهم است و به این مهم هم توجه شده است.

رئیس مجلس افزود: در بحث قانون تسهیل ازدواج جوانان مصوب سال ۱۳۸۴ که در مورد ماده ۵۸ توضیحاتی ارائه شد یکی از اشکالات ما در حوزه قانونگذاری، نبود قوانین جامع است. یعنی در حال حاضر حدود ۱۲ هزار قانون و به طور تقریبی نزدیک به ۱۰۰ هزار دستورالعمل، بخشنامه و مقررات داریم که در این رابطه بعضی از موضوعات فراموش شده است. یکی از موضوعاتی که در مجلس یازدهم دنبال می کنیم و توانستیم این کار را هم پیش ببریم و از هوش مصنوعی نیز برای آن استفاده کنیم، تنقیح قوانین است تا بتوان قوانین را به گونه ای مرتب و منظم کرد. به عنوان مثال به ۵۸ تا ۵۹ قانون مادر و جامع تبدیل شوند و همه این قوانین یکجا جمع آوری و ناسخ و منسوخ مشخص شود. در مواردی تکرار قانون داریم و این موضوع از مشکلات جدی است. به فضل الهی در تلاش هستیم با تنقیح قوانین و استفاده از ظرفیت حقوقدانان در بخش های مختلف و فناوری بتوان قوانین جامعی را تصویب کنیم.

قالیباف اضافه کرد: فکر کنم ۵۸ تا ۵۹ قانون جامع داریم که اطلاعات آن در ذهنم نیست. بیش از ۳۰ قانون تنقیح شده و مابقی آن را نیز تا پایان دوره انجام خواهیم داد تا بر این اساس بتوان مشکلاتی که وجود دارد و برخی دانشجویان نیز به آن اشاره کردند را رفع کرد و به نوعی آشفتگی را نظم و نسخ دهیم.

فضای مجازی نیازمند حکمرانی، ضوابط و مقررات است

رئیس مجلس در مورد بحث مربوط به فضای مجازی گفت: فضای مجازی نیازمند یک حکمرانی و ضوابط و مقررات است. در این تردید نکنیم در اینجا هرگونه اختلاف نظری باشد روی چگونگی این کار است.به عنوان مثال مشاغلی که در حوزه فضای مجازی فعال هستند و همین غذایی که جابه جا می شود، در منازل تولید غذا توزیع آن و نوع کالا و نظارت، بهداشت، حمل و نقل و سلامت آن همه حکمرانی است و شبیه این مسائل را نیز در حوزه فرهنگ و امنیت داریم، عین این را همه بخش ها این نظارت را داریم.

وی اضافه کرد: اگر این نظارت در خارج از فضای مجازی است باید به صورت دقیق تر در آن فضا انجام شود و نباید در این رابطه تردید داشت و باید این کار را انجام داد اما در مورد چگونگی آن باید بحث و گفت وگو کرد تا به صورت دقیق انجام شود و موضوعاتی مانند سرعت اینترنت، چگونگی نظارت، رعایت حوزه شخصی افراد و بر هم نزدن فرصت های شغلی و اقتصادی و عدم ایجاد مشکل برای کسب وکارها باید مدنظر قرار گیرد. این گونه نباشد که یک شبه شغل فردی که در فضای مجازی به عنوان سرقفلی کار می کند و ۵ یا ۱۰ سال است کار خود را در یک سکو جلو برده را تعطیل کنیم، باید وضعیت کاسبی این فرد مدنظر قرار گیرد و این ها مشکلاتی است که باید به آن ها به صورت جدی توجه شود تا بتوان این بحث را با دقت پیش برد.

قالیباف با اشاره به فعالیت مجلس در حوزه نظارتی گفت: نظارت ماموریت دوم ما است؛ یکی از دستگاه های نظارتی ما دیوان محاسبات و دیگری کمیسیون اصل 90 مجلس است. تذکرهای شفاهی و کتبی و طرح سوالات نمایندگان به صورت منطقه ای و ملی، تحقیق و تفحص، استیضاح و اعمال ماده 234 از ابزارهای نظارتی است. اگر مجلس به این اعمال ماده ۲۳۴ رای موافق داد و تخلف برای مجلس محرز شد آن را به قوه قضائیه ارجاع خواهیم داد و قوه قضائیه باید به این موضوع رسیدگی کند.

وی با بیان اینکه یکی از مباحث نظارت، نظارت های میدانی و ستادی است گفت: هر وزیری که می خواهد انتخاب شود باید برنامه خود را به صحن برای رأی اعتماد ارائه کند و ما همه این برنامه ها را در سیستم ثبت و ضبط می کنیم و قابل پیگیری است. در سه شنبه های نظارتی و یا در زمان استیضاح وزرا یا در جریان طرح سوالات و در هر فرصتی برنامه های وزرا در زمان رأی اعتماد را از آن ها مطالبه خواهیم کرد. همچنین در پروژه های مربوط به شهرستان ها و ملی سرکشی ها تنها توسط اینجانب انجام نمی شود و نواب مجلس و کمیسیون های تخصصی نظارت های تخصصی خود را انجام می دهند.

رئیس مجلس ادامه داد: از سویی برگزاری جلسات تنها مربوط به صحن علنی نیست بلکه کمیسیون های تخصصی نیز 2 روز در هفته تشکیل جلسه می دهند و وزرا و رؤسای سازمان ها با حضور در این جلسات در مورد مسائل جامعه گزارش می دهند و مجلس هم در این بخش وظیفه خود را انجام داده البته ما در راستای همه این مباحث و در زمانی که کار مطالبه گری را انجام می دهیم، از سختی کار اجرا مطلع هستیم پس هیچ موقع پیگیری و توقعات خارج از توان را مدنظر قرار نمی دهیم البته نه به گونه ای که به مردم اجحاف و ظلم شود. مجلس به هیچ بخشی از لایحه برنامه هفتم که می خواست مالیات و قیمت ها را بالای ۷۵ درصد افزایش دهد، رای نداد یعنی در آنجا ملاحظه مردم را داشتیم.

قالیباف بیان کرد: در جایی هم که حرف از اصلاح ساختار بودجه می زنیم باید تاکید کنم که یکی از کارهای ماندگار این مجلس اصلاح آئین نامه ماده 182 در مورد رسیدگی به بودجه است. در بودجه بحث تورم تراز عملیاتی مهم است بدان معنا که ظرفیت درآمدهای پایدار دولت همچون عوارض گمرکی، بحث مربوط به سود بازرگانی، مالیات، فروش از مولدسازی املاک و دارایی ها و اوراق بتواند با هزینه های جاری همپوشانی داشته باشند. در این بخش در حال حاضر حدود 300 همت ناترازی وجود دارد که ما باید این را از بخش مربوط به انفال یعنی از معادن، فروش نفت، میعانات گازی و گاز تامین می‌کنیم.

وی ادامه داد: اگر بخواهیم اقتصاد سالمی داشته باشیم باید درآمد و هزینه جاری و درآمدهای پایدار یعنی درآمد خود دولت را برای هزینه های جاری قرار دهیم نه درآمدی که از انفال و سرمایه که باید برای توسعه و پیشرفت کشور صرف شود.

رئیس مجلس یادآور شد: برای نخستین بار در سال گذشته قانون آئین نامه داخلی مجلس را اصلاح و رسیدگی به بودجه را دو مرحله ای کردیم لذا باید دولت در وهله اول شاخص های مربوط به میزان منابع و مصارف و کلیتی که درباره احکام فقط بودجه ای باشد را در لایحه پیش بینی و به مجلس ارسال کند و ما آن را بررسی و تصویب خواهیم کرد سپس آن را پس از تصویب به دولت بر می‌گردانیم تا جداول و جزئیات را بدهد پس دیگر دولت نمی تواند سقف منابع و مصارف را تغییر دهد و مجلس حق ندارد به منابع و مصارفی که در مصوبه قبلی خودش آمده دخل و تصرفی کند. در برخی موارد در مجلس و شاید در دولت منابع فرضی پیش بینی می شد که ممکن است بعدا تحقق پیدا نکند یا به میزانی که دیدیم تحقق پیدا نکند. برای منابعی که قطعی نیست مصارف قطعی در بخش هزینه‌ها پیش‌بینی شود و یک مرتبه کسری بودجه رقمی وارد شود. این کسری بودجه به معنای تورم و دست کردن در جیب مردم است. این یکی از امکانات و اتفاقات خوبی بوده که محلس یازدهم در اصلاح ساختار بودجه انجام داد.

قالیباف با بیان اینکه بحث صندوق های بازنشستگی و اصلاح ساختار بودجه از کارهای ریشه‌ای و مهم و اساسی مانند قانون راهبردی است افزود: به طور مثال در بحث کسب وکار ، بیشتر کسب و کارهای جدید در حوزه جوانان است. با این قانونی که مجلس تصویب کرد در پنجره واحد چه اتفاق بزرگی افتاد. هر کسی هر شغلی را که بخواهد دنبال کند یا ظرف 3 روز یا ظرف 3 ماه می تواند به نتیجه برسد؛ در حوزه هایی که نیاز به تائید محور است به این معنا است که وقتی درخواست خود را ثبت کرد باید پس از 3 ماه از طریق یک درگاه و نه حضوری جواب را بگیرد یا اینکه موضوع ثبت محور است پس از 3 روز از زمانی که درخواست خود را ثبت کرد باید پاسخ داده شود این شغل ها نیز مشخص است که کدام هستند. پس از 3 روز حتی اگر تایید و یا عدم تایید نکردند، باز هم پاسخ ندادن به معنای تایید است.

وی با بیان اینکه مجلس یازدهم اقداماتی در بحث خانواده، شغل، دولت هوشمند و سیستم هوشمند، کاهش فساد و کاهش هزینه ها انجام داده است، گفت: در جلسه سران این موضوعات مورد بحث قرار می گیرد و دنبال و هماهنگی انجام می شود، برخی موضوعات وجود دارد که زمان نیست که در مجلس و دولت به آن رسیدگی شود یعنی کارهای فوری و فوتی هستند که در آنجا با همکاری و همفکری براساس مصوبات پیش می بریم.

پرداختن به حل ریشه‌ای مسائل در مجلس یازدهم

قالیباف با بیان اینکه مجلس یازدهم، مجلس فعالی بوده و به مسائل ریشه ای و اساسی پرداخته است، گفت: مجلس یازدهم کاملا یک نقشه راه مشخص داشت البته حتما جاهایی است که اشکالات و نقاط ضعفی بوده که باید تلاش کنیم آن‌ها را برطرف کنیم اما به هر حال مجلس کاملا یک نقشه راه مشخص دارد. یکی از ویژگی های این مجلس این بود که هم افراد با تجربه بالای مدیریتی در مجلس داشتیم، فرمانداران خوب، وزرای خوب، استانداران خوب، مدیران کل خوب، معاون وزرای خوب در مجلس بودند، نمایندگان ادوار کارکشته ای داشتیم و یکی از ویژگی های برجسته دیگر مجلس جوانان باسواد، به روز، دقیق، پرتحرک در مجلس بود، ترکیب مجلس ترکیب خوبی بود.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: دغدغه اول ما دغدغه مردم بود و همیشه منافع مردم را بر هر موضوع دیگری در کارمان ترجیح دادیم. از این که مردم اعتماد کردند به بنده و همکارانم رأی دادند، امیدوارم توانسته باشیم خواسته های آن ها را در حد توان و بضاعت‌مان پیش برده باشیم و لحظه ای از آن غفلت نکرده باشیم.

پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *