وبلاگ
قالیباف: اولویت ایران در سیاست خارجی توجه ویژه به حوزه آسیای شرقی است

قالیباف: اولویت ایران در سیاست خارجی توجه ویژه به حوزه آسیای شرقی است

قالیباف: اولویت ایران در سیاست خارجی توجه ویژه به حوزه آسیای شرقی است

رئیس مجلس شورای اسلامی در نشست دوجانبه هیأت‌های ایران و ویتنام، گفت: معتقدیم این نشست فرصتی را فراهم می‌کند تا دیپلماسی پارلمانی میان دو کشور تبدیل به ابزاری برای تقویت روابط دوجانبه منطقه‌ای و بین‌المللی شده و رویه مثبتی در توسعه روابط تجاری و اقتصادی شکل دهد.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در نشست دوجانبه هیأت‌های ایران و ویتنام که صبح امروز (سه‌شنبه، 17 مرداد ماه) با حضور وونگ دین هوئه رئیس مجلس ملی ویتنام و هیأت همراه در بهارستان برگزار شد، ضمن ابراز خرسندی از میزبانی این هیأت در پنجاهمین سالگرد آغاز روابط دوجانبه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری سوسیالیستی ویتنام، گفت: خوشبختانه روابط دوستانه خوبی میان دو کشور و رؤسای جمهور برقرار است و در سال‌های اخیر، روابط پارلمانی توانسته است آن را توسعه دهد.

رئیس مجلس شورای اسلامی این سفر را به‌عنوان نخستین سفر رئیس مجلس ملی ویتنام به ایران، نقطه عطفی در توسعه روابط دو کشور در ابعاد مختلف اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی دانست و افزود: دو ملت ایران و ویتنام تجربه مشترک و طولانی در حوزه مقابله با ظلم و ستم در کارنامه خود دارند.

وی در ادامه با بیان اینکه مردم ایران نسبت به روحیه مبارزاتی مردم ویتنام آگاهی دارند عنوان کرد: اولویت جمهوری اسلامی ایران در سیاست خارجی خود، توجه ویژه به حوزه آسیای شرقی است و با توجه به اشتراکات فرهنگی موجود، توجه خاصی به کشورهای حوزه شرق آسیا از جمله ویتنام دارد.

محمد باقر قالیباف در ادامه با ابراز امیدواری از اینکه این سفر باعث تعمیق روابط میان دو کشور در حوزه‌های مختلف خواهد شد، اظهار داشت: امروز با کنترل بیماری کرونا، باید مجدداً در جهت توسعه روابط حرکت کرد.

رئیس قوه مقننه ادامه داد: بنده نیز زمانی که شهردار تهران بودم بنا به دعوت رسمی شهردار وقت هانوی به ویتنام سفر کرده و در جریان این سفر بود که خواهرخواندگی دو شهر به امضا رسید و اعلام شد.

وی در ادامه با بیان اینکه امیدواریم این سفر بتواند روابط پارلمانی میان دو کشور را توسعه دهد، گفت: همچنین امیدواریم در حوزه‌های منطقه‌ای و بین‌المللی و همچنین در APA و IPU نیز روابط توسعه یابد. البته همکاری خوبی در سطح بین‌الملل به ویژه در حوزه حقوق بشر داریم و در اینجا باید از اثرگذاری و رأی شما در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در حمایت از ایران تشکر کنم.

قالیباف افزود: جمهوری اسلامی ایران از موضوع عضویت ویتنام در شورای حقوق بشر در سال 2023 تا 2025 میلادی حمایت کرد از این رو اکنون عضویت کشورتان را در شورای حقوق بشر تبریک می‌گوییم.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان اضافه کرد: معتقدیم این نشست فرصتی را فراهم می‌کند تا دیپلماسی پارلمانی میان دو کشور تبدیل به ابزاری برای تقویت روابط دوجانبه منطقه‌ای و بین‌المللی شده و رویه مثبتی در توسعه روابط تجاری و اقتصادی شکل دهد.

وی افزود: از اینکه شما با هیأتی بلند پایه در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی به تهران سفر کرده‌اید تشکر کرده و از آن استقبال می‌کنیم و امیدواریم در جریان ملاقات‌هایی که برای همراهان اقتصادی شما در اتاق بازرگانی ایران تدارک دیده شده، بتوانیم به اهداف اقتصادی خود برسیم.

قالیباف در ادامه با یادآوری هدفگذاری‌های صورت گرفته در جریان توافق میان رؤسای جمهور دو کشور در سال 2017 برای افزایش سطح مبادلات اقتصادی به 2 میلیارد دلار، عنوان کرد: علیرغم این موضوع، متأسفانه در حال حاضر روابط تجاری میان دو کشور به حدود کمتر از 150 میلیون دلار می‌رسد که به نظر یکی از علل عمده آن شیوع کرونا بوده باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: امروز باید تلاش کنیم در جلسات کمیسیون‌های مشترک که وزیر کشاورزی ویتنام و وزیر صمت ایران مسئولیت آن را بر عهده دارند، روابط اقتصادی میان دو کشور را توسعه دهیم. البته در کنار آن باید همکاری‌های فرهنگی، گردشگری، علمی و دانشگاهی را نیز گسترش داده و فرصت خوبی نیز برای این همکاری‌ها وجود دارد که برای رسیدن به این اهداف نیازمند توافقنامه‌های بیشتری در حوزه‌های گمرکی، تشویقی و حمایتی هستیم.

وی همچنین تسهیل صدور روادید میان ایران و ویتنام را به‌عنوان یکی از راهکارها دانست تا شهروندان دو کشور به خصوص در حوزه‌های دانشگاهی و تجاری بتوانند به راحتی تردد کنند و بیان داشت: این اقدام در کنار برقراری پرواز مستقیم میان تهران و هانوی می‌تواند روابط میان دو کشور را تسهیل کند که امیدواریم این سفر بسترهای لازم را برای این موضوعات فراهم کند.

قالیباف در ادامه با اشاره به دغدغه‌های مشترک دو کشور گفت: صدور روادید، تسهیل موضوعات گمرکی، فعالیت کمیته‌های بانکی و برقراری پرواز مستقیم تهران-هانوی می‌تواند به صورت عملی به توسعه روابط کمک کند. از آنجایی که ویتنام نیز تجربه تحریم را داشته و سختی‌های آن را می‌داند باید این توجه صورت گیرد که امروز ایران در تحریم ظالمانه آمریکا قرار دارد از این رو در جریان کمیته‌های بانکی باید بتوانیم اشکالات موجود را با همکاری برطرف کنیم.

رئیس قوه مقننه ادامه داد: در نشستی که فردا در اتاق بازرگانی خواهید داشت، رئیس کمیسیون اقتصادی و رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس حضور خواهند داشت و می‌توانند در موضوع توسعه همکاری‌های تجاری کمک کنند. پارلمان‌های دو کشور می‌توانند از طریق تصویب قوانین، به توسعه ارتباطات اقتصادی ایران و ویتنام از این طریق کمک کنند.

وی در ادامه با اشاره به ظرفیت‌های بالای ایران در حوزه علمی، دانشگاهی، فناوری، بهداشت، درمان و صنعت دارویی عنوان کرد: دو کشور می‌توانند در این حوزه‌ها تبادلات علمی و دانشگاهی داشته باشند و تجهیزات و فناوری خود را مورد مبادله قرار دهند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان بار دیگر به رئیس مجلس ملی ویتنام و هیأت همراه خیر مقدم گفت و این سفر را آغازی برای برقراری دور جدید روابط میان دو کشور در عرصه‌های مختلف دانست.

به گزارش خانه ملت، حمیدرضا حاجی بابایی رئیس کمیسیون برنامه و بودجه، موسی غضنفرآبادی رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی، جلیل رحیمی جهان آبادی رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و ویتنام، فاطمه قاسم پور رئیس فراکسیون زنان، ابراهیم عزیزی نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و روح الله عباسپور عضو گروه دوستی پارلمانی ایران و ویتنام به عنوان اعضای هیأت ایرانی در این نشست حضور داشتند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *