قالیباف: اندیشه‌های شهید نوری تأثیر بسزایی در دوران نهضت بیداری اسلامی داشته است

قالیباف: اندیشه‌های شهید نوری تأثیر بسزایی در دوران نهضت بیداری اسلامی داشته است

رئیس مجلس شورای اسلامی در پیامی به مناسبت بزرگداشت شیخ فضل‌الله نوری، نوشت: آرا و اندیشه‌ها و مواضع شهید شیخ فضل‌الله نوری تأثیر بسزایی در دوران نهضت بیداری اسلامی و تحولات تاریخ معاصر داشته است.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی به مناسبت بزرگداشت شیخ فضل‌الله نوری پیامی صادر کرد که این پیام در یادواره شیخ فضل‌الله نوری در شهرستان نور قرائت شد.

در پیام قالیباف آمده است:

«آرا و اندیشه‌ها و مواضع شهید شیخ فضل‌الله نوری تأثیر بسزایی در دوران نهضت بیداری اسلامی و تحولات تاریخ معاصر داشته است. در تاریخ پر فراز و نشیب ایران علما، فقها و روحانیون بسیاری بوده‌اند که در راه صیانت از شریعت و ارزش‌های دینی جان خویش را نثار کرده‌اند تا چراغ بیداری امت اسلامی همواره روشن و فروزان بماند.

یکی از شخصیت‌های برجسته و سرشار از معرفت دینی، شهید گرانقدر، مجتهد بیدارگر اسلامی و پرورش‌یافته حوزه علمیه نجف شهید شیخ فضل‌الله نوری بود. ایشان پرچمدار اسلام سیاسی در دوره خویش بود و نقش فعالی در نهضت تنباکو که نخستین قیام فراگیر به رهبری روحانیت بود داشتند. شهید نوری معتقد بود در مملکت اسلامی قانون اساسی و سایر قوانین باید مطابق قوانین اسلام و قرآن و با پشتوانه شرع باشد.

شیخ شهید طلایه‌دار دفاع از دین و مذهب در انقلاب مشروطه بود که در راه ترویج و تبیین مبانی اسلامی کوشید و تا پای جان استوار و ثابت‌قدم بر عقیده خویش ماند.

اندیشه و سلوک این شیخ برگرفته از سرچشمه پر فیض دین مبین اسلام، معارف علوی و فقه سیاسی شیعه بود و این راهبرد اصولی ایشان جهت حفظ دین در جامعه و اجرای حدود و احکام شرع همواره مورد تأکید قرار می‌گرفت.

این مجاهد مخلص با شجاعت و شهامت در جهت صیانت از اسلام و مبانی شریعت تلاش کرد و با شهادت در این جهاد الهی نام خویش را در گنجینه پر افتخار ملت رشید ایران جاوانه ساخت.»

پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *