وبلاگ
فارس من| نیروی کار را استخدام کنید، نه شرکت واسط را

فارس من| نیروی کار را استخدام کنید، نه شرکت واسط را

فارس من| نیروی کار را استخدام کنید، نه شرکت واسط را

جمعی از کاربران با ثبت پویشی درسامانه فارس من خواستار قرارداد مستقیم نهادهای اجرایی با کارگران و حذف واسطه‌گری شرکت‌های پیمانکاری شدند.

خبرگزاری فارس؛ فارس من: واسطه‌گری شرکت‌های پیمانی در استخدام نیروی کار، از معضلاتی است که کاربران با ثبت پویش‌های متعدد در سامانه فارس من به آن پرداخته و حذف و ساماندهی آن‌ها را مطالبه کرده‌اند. به تازگی نیز پویشی با عنوان «اجرایی شدن قرارداد مستقیم با شرکت‌ها و حذف واسطه‌گران» برای رسیدگی به این موضوع ثبت شده است.

مجتبی منتهایی سردبیر پویش گفت: «این شرکت‌ها با دریافت مبالغی از دولت و به‌کارگیری یکسری نیروهای پیمانی و قراردادی با هزینه کمتر، مابه‌التفاوت آن را به جیب می‌زنند. یعنی منابع عظیمی که باید صرف ایجاد زیرساخت و امور ضروری شود یا به بهبود معیشت کارگران بیانجامد، توسط این دلال‌ها به تاراج می‌رود. من خودم نیروی خدماتی مخابرات با ۲۰سال سابقه هستم. اگر کوچک‌ترین اعتراضی به این شرکت‌ها بکنید، ماه بعد خبری از تمدید قرارداد نیست؛ این سبب ایجاد انحصار در حوزه‌های خدماتی و صنعتی شده است.»

البته یک سالی است که مجلس برای حل این مسئله طرحی را با عنوان «ساماندهی کارکنان دستگاه های موضوع ماده ۲۹برنامه پنجساله ششم توسعه» در مجلس تصویب کرده است. این طرح به دلیل بعضی ایرادات شورای نگهبان به مجلس بازگردانده شد. بعد از اصلاح طرح در ۳۱ مرداد مجددا مورد بررسی مجمع تشخیص مصلحت نظام قرار گرفت اما به دلیل مغایرت با سیاست‌های کلی نظام اداری مانند اضافه شدن بار مالی صدها هزار نفر به دولت و فربه شدن دولت به جای چابکسازی و آثار اجتماعی آن دوباره به مجلس بازگردانده شد.

سردبیر پویش در این خصوص گفت: «امیدواریم با رفع ایرادات طرح توسط مجلس و تصویب و ابلاغ آن، تغییری در ساختار اجرایی کشور رخ داده و شاهد ساماندهی کارگران و قطع دست دلالان از جیب نیروی‌های قراردادی و شرکتی باشیم. منتهی گویا یکسری تعارض منافع بین بعضی از دستگاه‌های دولتی و طرح مذکور وجود دارد که مانع تحقق آن می‌شود.»

کاربر دیگری با اشاره به امکان تخلف نیرو‌های شرکتی در امر استخدام، معتقد بود بهترین راه برای حل مسأله، حذف شرکت‌های پیمانکاری از چرخه کارگزینی و ممنوعیت فعالیت آن‌ها است.

حسین گودرزی سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس درباره آخرین وضعیت طرح گفت: «این طرح برای اصلاح ایرادات مورد نظر مجمع به کمیسیون اجتماعی مجلس ارسال می‌شود و در صورتی که نمایندگان بر مصوبه پیشین کمیسیون و صحن اصرار کنند مجددا در مجمع تشخیص بررسی می‌شود.»

شما نیز می‌توانید با امضاء و انتشار پویش آن را حمایت کنید. در صورتی که تعداد حمایت‌ها به ۱۰۰۰ امضاء برسد مورد پیگیری از مسئولان مربوطه قرار خواهد گرفت.

پایان متن/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *