وبلاگ
فارس‌من | از مطالبه 6هزار امضایی درباره سختی کار فراجا تا اقدام مجلس برای حل مشکل

فارس‌من | از مطالبه 6هزار امضایی درباره سختی کار فراجا تا اقدام مجلس برای حل مشکل

فارس‌من | از مطالبه 6هزار امضایی درباره سختی کار فراجا تا اقدام مجلس برای حل مشکل

چندین پویش پیرامون موضوع سختی کار پرسنل فراجا در سامانه تعاملی فارس من ثبت شده که تاکنون بیش از 6 هزار نفر از آن حمایت کردند که عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در این باره گفت: مصوبه درباره سختی کار پرسنل فراجا برای رسیدگی در نوبت صحن قرار دارد.

گروه سیاسی خبرگزاری فارس: چندین پویش پیرامون موضوع سختی کار پرسنل فراجا در سامانه تعاملی فارس من ثبت شده که تاکنون بیش از 6 هزار نفر از آن حمایت کردند.

در متن پویش«کار نیروی انتظامی جزو مشاغل سخت‌ قرار گیرد» آمده است: «نظر به خطرات بیش از حد و خدمت شبانه‌روزی پرسنل خدوم نیروی انتظامی، افزایش میزان سختی کار کارکنان ناجا و کاهش مدت خدمت اشتغال برای بازنشستگی، افزایش میزان سطح درآمد و دستمزد کارکنان ناجا برای افزایش سطح اقتدار ناجا برای برخورد با جرایم را خواستاریم.»

سردبیر این پویش که خود یکی از پرسنل فراجا است در گفت و گو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس گفت: مهمترین دلیلی که برای ثبت این مطالبه وجود داشت این است که روزی نیست که نیروی انتظامی شهیدی تقدیم انقلاب اسلامی نکرده باشد نیروی انتظامی روزانه ده‌ها ماموریت در مبارزه با اشرار ، اوباش، قاچاقچیان ، سارقان وغیره…. دارد کدام یک از شغل های دیگر با این مخاطرات روزانه دست پنجه نرم می کنند.
وی افزود: همکاران ما در نیروی انتظامی عموماً استرس بالایی را تجربه می‌کنند این استرس منجر به ایجاد مشکلات متعدد می شود. همه ما از اثرات منفی آلودگی های زیست محیطی بر سلامت انسان مطلعیم و تهدیدی جدی برای سلامت جسم و روان پلیس راهنمایی و رانندگی محسوب می شود. فشار کاری زیاد و یا ایستادن های طولانی مدت می تواند منجر به بروز بیماریهای مرتبط نظیر دردهای ستون فقرات، ناهنجاریهای قامتی و اسکلتی، واریس و… شود.
برای افرادی که ناگزیرند مدت زیادی را دور از خانه و خانواده سپری کنند، مدیریت زندگی خانوادگی نوعی چالش و البته هنر است. مأموریت های طولانی مدت، عدم امکان تماس تلفنی با اعضای خانواده در شرایط خاص مأموریتی، نگرانی های امنیتی و … تنها بخشی از مشکلاتی است که یک پلیس خانواده دوست و البته وظیفه شناس موظف به رفع آنهاست.
این پرسنل فراجا گفت: اگر فراجا جزءمشاغل سخت قرار گیرد انگیزه خدمت در فراجا بسیار بالا رفته و کیفیت کار نیز افزایش پیدا می‌کند و از طرفی جوانان تمایل خدمت در ناجا پیدا می‌کنند که این امر خود به خود ارتقا محبوبیت شغل پلیس را در افکار عموم خواهد داشت.

در متن پویش دیگری که با این عنوان «پرسنل ناجا از مزایای مشاغل سخت برخوردار شوند» نوشته شده: «با توجه به اینکه شغل پلیس یک شغل تمام وقت بوده و کمترین اوقات فراغت را داشته و ارتباط تنگاتنگی با امنیت جامعه دارد و در شرایط کنونی شهیدان زیادی جهت برقراری امنیت کشور تقدیم کرده‌اند می‌طلبد جهت افزایش روحیه خدمتی کارکنان زحمتکش ناجا و بها دادن به اجر کار آنان این شغل مقدس نیز در لیست مشاغل سخت قرار گیرد.»

در متن پویش«شغل مرزبانی در زمره مشاغل سخت و زیان‌آور قرار گیرد» نیز آمده:«با توجه به طاقت‌فرسا بودن محیط کار مرزبانان در نقاط مرزی، مرزبانان با خطرات زیادی مواجه بوده و در این راه جان خود را بر سر امنیت کشور گذاشته‌‌اند لذا خواهشمندیم شغل مرزبانی را در میان مشاغل سخت و زیان‌آور قرار دهید تا شاغلان این حرفه مشمول قوانین مربوط به این دسته از مشاغل شوند و معیشت‌شان ارتقا یابد.»
تهیه طرح قرار گرفتن پرسنل نیروی فراجا در ردیف مشاغل سخت

اردیبهشت ماه سال گذشته بود که کیومرث سرمدی نماینده مجلس شورای اسلامی در رابطه با قرار گرفتن پرسنل نیروی فراجا در ردیف مشاغل سخت در گفت و گو با فارس گفت: با توجه به سختی کار دوستان در نیروی انتظامی و با توجه به مخاطرات و مشکلات شغل آنها که به صورت شبانه‌روزی با این مخاطرات و مشکلات هم درگیر هستند، طبیعتا باید به این قشر توجه ویژه‌ای صورت گیرد.

سرمدی در حمایت از استفاده کارکنان فراجا از مزایای مشاغل سخت گفت: لازم است که شغل کارکنان در نیروی انتظامی با توجه به دشواری‌ها و مشکلاتی که در حوزه کاری‌شان دارند جزو مشاغل سخت و زیان‌آور محسوب شود و از مزایای مشاغل سخت برخوردار شوند.

علی بابایی کارنامی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلام خبر از طرحی در این رابطه داد و گفت: نمایندگان طرحی را تهیه و تدوین کرده‌اند که براساس آن بخش‌های مختلف در نیروی انتظامی مشمول مزایای مشاغل سخت و زیان‌آور می‌شود. در این طرح همچنین پیش‌بینی شده که کمیته‌ای در ستاد کل نیروهای مسلح رسته‌هایی را که هم ردیف با رسته‌های امنیتی در نیروهای نظامی هستند شناسایی کند تا مزایای مشاغل سخت و زیان‌آور شامل آن بخش‌ها نیز شود.

مصوبه سختی کار پرسنل فراجا در نوبت صحن قرار دارد

برای پیگیری آخرین وضعیت مطالبه قرار گرفتن پرسنل فراجا در مشاغل سخت به سراغ علی بابایی کارنامی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی رفتیم. بابایی در این باره گفت: طرح مربوط به سختی کار پرسنل فراجا در کمیسیون اجتماعی مجلس تصویب و جمع بندی شده است.

بابایی با اشاره به اینکه این طرح در نوبت رسیدگی صحن قرار دارد، گفت: بر اساس مصوبه کمیسیون اجتماعی در این باره شغل پرسنل فراجا جزو مشاغل سخت و زیان‌آور دانسته شده و بر اساس آن پرسنل فراجا باید با 20 سال سابقه کار بازنشست شوند. گزارش کمیسیون درباره این مصوبه به هیئت رئیسه ارسال شده و برای رسیدگی در نوبت صحن قرار دارد.

پایان پیام/‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *