وبلاگ
علیزاده: رئیس پارلمان عربی میهمان ویژه اجلاس APA است

علیزاده: رئیس پارلمان عربی میهمان ویژه اجلاس APA است

علیزاده: رئیس پارلمان عربی میهمان ویژه اجلاس APA است

رئیس گروه پارلمانی جمهوری اسلامی ایران در اجلاس مجالس آسیایی، گفت: حضور هیأت های پارلمانی ۲۲ کشور برای اولین بار در اجلاس تهران نشان دهنده اهمیت این نشست است همچنین رئیس پارلمان عربی میهمان ویژه اجلاس APA است.

علی علیزاده رئیس گروه پارلمانی جمهوری اسلامی ایران در اجلاس مجلاس آسیایی در گفت وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، گفت: نشست کمیته برنامه‌ریزی و بودجه مجالس آسیایی هفته جاری و روزهای دوشنبه و سه‌شنبه به میزبانی کشورمان و با حضور 22 کشور برگزار می‌شود.

وی افزود: این نشست در مقایسه با نشست‌های مشابه از حیث حضور هیأت‌های عالی‌رتبه دارای تمایز و اهمیت ویژه‌‌ای است و در این دور از کمیته برنامه‌ریزی و بودجه مجمع مجالس آسیایی شاهد حضور کشورهایی از جمله آذربایجان، بحرین، بنگلادش، چین، قبرس، هند، اندونزی، کویت، لبنان، عراق، پاکستان، فلسطین، قطر، عربستان، روسیه، سوریه، ترکیه، امارات، ویتنام و جمهوری اسلامی ایران هستیم، همچینن رئیس پارلمان کشورهای عربی به عنوان میهمان ویژه در این اجلاس حضور خواهند داشت.

نماینده مردم مراغه و عجب شیر در مجلس خاطر نشان کرد: شاخصه ویژه نشست تهران در کنار استقبال بالای کشورها، سطح حضور نمایندگان هیأت‌های پارلمانی است که در این نشست در کنار حضور هیأت‌های پارلمانی عضو APA شاهد حضور رئیس پارلمان عربی به عنوان میهمان ویژه خواهیم بود و اعضای تأثیرگذاری از مجالس آسیایی حضور خواهند یافت.

وی با اشاره به حضور نایب رئیس مجلس روسیه در تهران نیز گفت: نایب رئیس پارلمان و رئیس کمیته روابط خارجی مجلس روسیه، هیأت بلندپایه پارلمانی ترکیه از جریان اپوزیسیون و هیأت حاکم و همچنین چهره‌های تأثیرگذار در سطح آسیا در تهران حاضر خواهد شد. همچنین سفرای کشورهای خارجی مستقر در تهران و دبیرکل بین‌المجالس کشورهای آسیایی و دبیرکل سازمان همکاری‌های اسلامی اکو، نمایندگی سازمان ملل و دفاتر مقیم در تهران نیز در این اجلاس حضور خواهند یافت.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درباره برنامه‌های اجلاس تهران نیز گفت: بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده هیأت‌های مختلف پارلمانی از یکشنبه وارد تهران خواهند شد و یکشنبه شب در ضیافتی به میزبانی جمهوری اسلامی ایران شرکت خواهد کرد، سپس دوشنبه اجلاس با برنامه‌های جانبی یعنی بازدید از صحن مجلس و بازدید از نمایشگاه توانمندی و پیشرفت‌های جمهوری اسلامی ایران آغاز خواهد شد و پس از آن جلسه‌ای در دیوان محاسبات کشور با حضور مقامات حاضر در تهران تشکیل خواهد شد.

وی ادامه داد: دوشنبه شب همه هیأت‌های حاضر در تهران در ضیافتی به میزبانی مجلس شورای اسلامی حاضر و روز سه‌شنبه روز کاری نشست آغاز و شروع مراسم با دیدار روسای هیأت‌های شرکت‌کننده با ریاست محترم مجلس همراه خواهد بود و پس از آن مراسم افتتاحیه به صورت رسمی آغاز می‌شود و در این مراسم رئیس مجلس شورای اسلامی و دبیرکل مجمع مجالس آسیایی به سخنرانی خواهند پرداخت. همچنین رئیس دوره APA نیز گزارشی از اجلاس پیشین APA ارائه خواهد کرد و پس از مراسم افتتاحیه نشست‌های کارگروه‌های مختلف آغاز به کار می‌کند.

علیزاده تصریح کرد: ریاست کارگروهی با هیأت ایرانی است و با سخنرانی هیأت ایرانی آغاز و پس از آن دبیرکل مجمع گزارشی را ارائه می‌دهد و قرار است دستور کار و قطعنامه پایانی در آن مورد بررسی قرار گیرد و از آنجایی که روال نشست مجالس آسیایی به این صورت است که باید قطعنامه پایانی با اجماع مورد تصویب قرار گیرد، موضوعات اختلافی از دستور کار خارج خواهد شد و در نهایت بعد از ظهر چهارشنبه کارگروه اسناد پایه تشکیل جلسه می‌دهند و مانند جلسه صبح با حضور روسای هیأت‌ها آغاز و نظرات آنها استماع می‌شود.

وی در پایان با اشاره به برگزاری نشست‌های دو و چندجانبه در حاشیه اجلاس تهران گفت: یکی از بخش‌های مهم اجلاس کمیته برنامه بودجه APA که می‌توان گفت شاید برخی از دیدارها از درجه اهمیت بالاتری نسبت به اصل اجلاس برخوردار باشد دیدارهای دوجانبه بین هیأت‌ها است و بی‌شک همه هیأت‌های حاضر درخواست دیدارهای دوجانبه با طرف‌های ایرانی و شخص رئیس مجلس را خواهند داشت و در کنار آن درخواست دیدار با وزیر خارجه را مطرح کنند و البته دستاوردهایی که اینگونه اجلاس‌ها برای کشور میزبان دارد به همین دیدارهای دوجانبه و مذاکرات حاشیه‌ای بازمی گردد و مجلس شورای اسلامی برای این نشست‌ها برنامه‌ریزی‌های خوبی انجام داده است.

پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *