وبلاگ
عزیزی: با استفاده از ظرفیت‌های سازمان شانگهای قدرت بزرگی در برابر توسعه‌طلبی‌های ناتو خواهیم بود

عزیزی: با استفاده از ظرفیت‌های سازمان شانگهای قدرت بزرگی در برابر توسعه‌طلبی‌های ناتو خواهیم بود

عزیزی: با استفاده از ظرفیت‌های سازمان شانگهای قدرت بزرگی در برابر توسعه‌طلبی‌های ناتو خواهیم بود

نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت : مهم‌ترین دستاورد پیمان شانگهای، خارج شدن ایران از انزوایی است که کشورهای غربی به دنبال آن بودند لذا با استفاده از ظرفیت‌های سازمان شانگهای، قدرت بزرگی در برابر توسعه‌طلبی‌های ناتو خواهیم بود.

ابراهیم عزیزی، نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، در گفتگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، با اشاره به عضویت رسمی ایران در سازمان همکاری شانگهای گفت: یکی از اقدامات قابل تقدیر دولت سیزدهم در حوزه دیپلماسی فعال همین عضویت در سازمان همکاری شانگهای است.

وی افزود: اساسا پیوستن ایران به پیمان‌های مهم به ویژه پیمان شانگهای و بریکس چند دستاورد بنیادی دارد. مهم‌ترین دستاورد این پیمان، خارج شدن ایران از آن انزوایی است که مدت‌ها پیش کشورهای غربی و آمریکایی‌ها به دنبال آن بودند. آن‌ها با همه‌ی ابزارها و اعمال قدرت و نفوذی که بر کشورها داشتند نتوانستند کاری از پیش ببرند و این پروژه‌ای که طراحی کرده بودند، شکست سنگینی خورده‌ است.

عزیزی در ادامه گفت: وقتی کشوری مثل ایران بعد از سال‌ها فشار اقتصادی و سیاسی، به عنوان یک عضو شانگهای پذیرفته می شود، نشان‌دهنده‌ آن است که اساسا استراتژی دشمن که همان تحریم است، راه به جایی نبرده است. پروژه تحریم یک پروژه شکست خورده است و اروپایی ها و آمریکایی‌ها باید برای همیشه بدانند که حتی تحریم در میدان بین المللی هم شکست خورده است.

وی افزود: ظرفیت‌های مشترک بسیاری بین ایران و اعضای شانگهای وجود دارد که هم در جهت پیشرفت و شکوفایی کشورمان و هم در جهت بهره‌گیری کشورهای عضو شانگهای می‌تواند دستاورد اقتصادی قابل ملاحظه‌ای داشته باشد. البته باید این موضوع را در نظر داشته باشیم که شانگهای یک پیمان امنیتی بوده، اما امروز رویکرد خود را از امنیتی به اقتصادی تبدیل کرده است و این نشان دهنده ظرفیت‌های مشترک بسیار زیاد اقتصادی، بین اعضای شانگهای است.

نماینده مردم شیراز در ادامه گفت: پروژهای بزرگ و زیربنایی زیادی در کشور وجود دارد که این پروژه‌ها در واقع چنانچه با مجموعه شانگهای بتواند یک مدل اجرایی درستی را ترسیم کنند و در کوتاه‌ترین زمان با توجه به تمایل کشورهای عضو شانگهای به سرعت به بهره برداری برسد. در حوزه‌های مختلف اقتصادی می‌توانیم با اعضای شانگهای فرصت‌های اقتصادی مشترک بسیاری را ایجاد کنیم. همچنین کریدورهای شمال – جنوب با ظرفیت‌های شانگهای را می‌توانیم به بهره‌برداری برسانیم.

وی یادآور شد: با ارتباط‌هایی که در شانگهای ایجاد می شود می‌توانیم موازنه‌ای در برابر نفوذ آمریکا و سازمان ناتو، با رشد و پیشرفت اقتصادی ایجاد کنیم چراکه اگر کشورهای عضو شانگهای از ظرفیت های مشترک خود در جهت هم افزایی استفاده کنند، در برابر قدرت های بزرگ ایستادگی کرده‌اند.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، تاکید کرد: اگر از ظرفیت‌های سازمان همکاری شانگهای بهره ببریم می توانیم قدرت بزرگی در مقابل توسعه طلبی‌های ناتو باشیم.

پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *