وبلاگ
سامانه اعتبارسنجی چیست | چگونه رتبه اعتباری به دست آوریم؟

سامانه اعتبارسنجی چیست | چگونه رتبه اعتباری به دست آوریم؟

سرویس اعتبارسنجی

اعتبارسنجی چیست؟

اول از همه باید بدانیم سامانه اعتبارسنجی چه کاری انجام می‌دهد؟ این سامانه در واقع با بررسی رفتار بانکی و انجام تعهدات مالی افراد و دادن امتیاز به آنها مشتری بدحساب را از مشتری خوش‌حساب تشخیص می‌دهد. اگر قصد اعتبارسنجی یک فرد را دارید، با دادن اطلاعات هویتی او می‌توانید سوابق مالی‌اش را از سامانه تحویل بگیرید. بانک‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری هم از این روش برای اعتبارسنجی متقاضیان وام استفاده می‌کنند. طبیعتا هر کسی رتبه اعتباری پایین‌تری داشته باشد، شانس‌اش برای گرفتن تسهیلات کمتر خواهد بود.

رتبه اعتباری چیست؟

سامانه اعتبارسنجی با بررسی تسهیلات دریافتی افراد از بانک‌ها و مؤسسات مالی مختلف و چگونگی پرداخت اقساط آن‌ها و بررسی چک‌های برگشتی همان فرد، به او امتیاز و رتبه اعتباری می‌دهد. هر قدر پرداخت اقساط به‌موقع و بدون تأخیر باشد، رتبه اعتباری بالاتر می‌رود. تاخیر در پرداخت اقساط وام یا داشتن چک برگشتی هم امتیاز او را پایین‌تر می‌آورد. پس رتبه اعتباری می‌تواند نشان‌دهنده خوش‌حساب یا بدحساب بودن افراد در انجام تعهدات مالی و بانکی باشد.

چطور شناسنامه اعتباری داشته باشیم؟

شما با ثبت‌نام و عضویت در رده می‌توانید نتیجه مراودات مالی‌تان در بانک‌ها و مؤسسات مالی را بسنجید و اطلاعات مربوط به حساب‌ها و سطح اعتباری‌تان را به صورت تصویری و PDF در اختیار داشته باشید.

کارنامه بانکی-مالی خود را آنلاین اعتبارسنجی کنید

سامانه اعتبارسنجی «رده» چه اطلاعاتی دارد؟

شاید برایتان این سؤال پیش بیاید که در سامانه اعتبارسنجی چه اطلاعاتی در اختیار شما قرار می‌گیرد. جدول زیر همه اطلاعات و سوابقی را نشان می‌دهد که از طریق سامانه اعتبارسنجی رده امکان به دست آوردنش را دارید.

اطلاعات هویتی شماره ملی، نام و نام‌خانوادگی، نام پدر، جنسیت، تاریخ تولد، محل تولد، وضعیت تأهل، شماره تماس، نشانی
سابقه اعتباری اطلاعات تسهیلات دریافتی، نحوه بازپرداخت اقساط، سوابق مثبت و منفی در عمل به تعهدات مستقیم و غیرمستقیم
آمار استعلام اینکه شما به چه میزان در معرض استعلام از سامانه اعتبارسنجی قرار داشته‌اید و چه تعداد مراجعه به بانک‌ها و مؤسسات مالی داشته‌اید
تعهدات عمومی سوابق منفی نزد سازمان‌های دیگر از جمله چک برگشتی، بدهی به مالیات و بدهی به گمرک
ضمانت‌ها گزارش کامل وضعیت اعتباری ضامن‌های قراردادهای مختلف مشتری
تغییر اطلاعات مشتری گزارش تفصیلی در خصوص تغییرات اطلاعات مهم مرتبط با مشتری مانند تغییرات اطلاعات آدرس مشتری در بانک‌های مختلف، تغییرات مربوط به اطلاعات هویتی، تغییرات مربوط به انواع وضعیت‌های منفی مشتری
اتصال به سامانه بانک‌های اطلاعاتی امکان اتصال سامانه به سایر بانک‌های اطلاعاتی موجود در کشور جهت درج سوابق منفی هویتی مشتری

نکته: توجه داشته باشید که شماره موبایلی که وارد می‌کنید باید متعلق به صاحب شماره ملی باشد. پس از فشردن کلید استعلام برای شما شماره‌ای پیامک می‌شود که با وارد کردن آن، بلافاصله گزارش وضعیت تسهیلات‌ نشان داده می‌شود. نمونه تصاویر این استعلام را مشاهده کنید.

تصویر اعتبارسنجی

داشتن شناسنامه اعتباری چه مزایایی دارد؟

شما با داشتن شناسنامه اعتباری می‌توانید، میزان پایبندی به تعهدات مالی خود را اثبات کنید. به‌طور مثال با پرداخت به‌موقع اقساط و داشتن رتبه اعتباری بالا، مسیری آسان‌تر برای دریافت تسهیلات از بانک‌ها دارید و شانس‌تان برای گرفتن وام افزایش پیدا می‌کند. البته شناسنامه اعتباری می‌تواند تضمین مناسبی برای گرفتن دسته چک از بانک و خریدهای نسیه و اقساطی و… هم باشد.

استعلام چک برگشتی قدیمی و صیادی با کدملی تمام بانک‌ها

سابقه اعتباری قابل جبران است؟

اگر اقساط تسهیلات خود را به‌موقع پرداخت کرده‌اید و سابقه چک برگشتی، بدهی و موارد این‌چنینی ندارید که سابقه اعتباری شما مثبت است و نگرانی نداشته باشید. اما اگر سابقه این را دارید که اقساط خود را به‌موقع یا اصلاً پرداخت نکرده‌اید یا چک برگشتی دارید، می‌توانید با تسویه معوقات و پرداخت به‌موقع اقساط آتی، سابقه اعتباری خود را مثبت کنید.

اگر می‌خواهید شناسنامه اعتباری شما مثبت باشد، حتماً این موارد را رعایت کنید:

  • دقت و عدم تأخیر در بازپرداخت اقساط تسهیلات
  • پایبندی به تعهدات مالی خود نسبت به بخش‌های مختلف ازجمله بانک‌ها، سازمان مالیاتی، گمرک و…
  • برای دریافت تسهیلات مراجعات متعدد و درخواست‌های زیاد به شعب بانک‌ها نداشته باشید
  • تسهیلات اعتباری با اقساط بیش‌ازحد توان مالی خود دریافت نکنید

رتبه‌بندی مشتریان در سامانه اعتبارسنجی

سامانه‌های اعتبارسنجی، بر اساس گزارش اعتباری و استعلام‌های صورت گرفته، افراد را در گروه‌های مختلف رتبه‌بندی می‌کنند. برخی سامانه‌ها بین صفر تا هزار به مشتریان امتیاز می‌دهند و برخی سامانه به‌صورت A،B،C منفی و مثبت رتبه‌بندی مشتریان خود را انجام می‌دهند. گرفتن رتبه اعتباری از سایت رده هم به صورت امتیازی و هم A،B،C داده می‌شود. یادتان باشد هر چقدر امتیاز اعتباری شما به هزار نزدیک باشد، اعتبار بیشتری در سیستم بانکی دارید.

استعلام تسهیلات و معوقات بانکی چیست؟

The post سامانه اعتبارسنجی چیست | چگونه رتبه اعتباری به دست آوریم؟ appeared first on رده Rade.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *