وبلاگ
زارعی: صهیونیست‌ها هیچ‌گاه با وضعیت مخمصه‌گونه فعلی مواجه نبوده‌اند

زارعی: صهیونیست‌ها هیچ‌گاه با وضعیت مخمصه‌گونه فعلی مواجه نبوده‌اند

زارعی: صهیونیست‌ها هیچ‌گاه با وضعیت مخمصه‌گونه فعلی مواجه نبوده‌اند

کارشناس مسائل غرب آسیا، گفت: اسرائیلی‌ها در طول دوران حیات خود با وضعیت مخمصه‌گونه به شکلی که اکنون با آن مواجه هستند، مواجه نبوده‌اند. آن‌ها اگر اکنون هم جنگ را به پایان ببرند به یک شکست اساسی می‌رسند و این شکست اسرائیل را از داخل متلاشی می‌کند.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، سعدالله زارعی کارشناس مسائل غرب آسیا در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه خبر سیما، با اشاره به آتش‌بس در غزه، گفت: پیروزی فلسطینی‌ها در جنگ با رژیم صهیونیستی را تبریک عرض می‌کنم و امیدوارم این پیروزی با پیروزی نهایی فلسطینی‌ها کامل شود.

ادامه جنگ مساوی با فروپاشی صهیونیست‌هاست

این کارشناس مسائل غرب آسیا در ادامه با بیان اینکه تاثیر وضعیت پیش آمده برای اسرائیل درخصوص مسائل آینده یک تاثیر راهبردی دارد، تصریح کرد: اسرائیلی‌ها در طول دوران حیات خود با وضعیت مخمصه‌گونه به شکلی که اکنون با آن مواجه هستند، مواجه نبوده‌اند. آن‌ها اگر همین الان هم جنگ را به پایان ببرند، به خاطر اینکه هیچ کدام از خواسته‌های آن‌ها محقق نشده به یک شکست اساسی می‌رسند و این شکست داخل اسرائیل را متلاشی می‌کند.

وی افزود: اگر صهیونیست‌ها به این جنگ ادامه بدهند، تلفات آن‌ها افزایش پیدا می‌کنند و آثار این جنگ بر حیات سیاسی رژیم صهیونیستی به صورت وحشتناک ادامه پیدا می‌کند و باز هم به فروپاشی اسرائیل از داخل منجر می‌شود.

اسرائیلی‌ها توقف جنگ را به نفع خود نمی‌دانند

زارعی ضمن اشاره به وضعیت فعلی رژیم صهیونیستی، تاکید کرد: اسرائیلی‌ها برای اولین بار در شرایطی قرار گرفته‌اند که گزینه توقف جنگ را به نفع خود نمی‌دانند و در داخل کابین ایتمار بن‌گویر تهدید به استعفا کرد که استعفای او کابینه را متلاشی می‌کند.

وی ادامه داد: در ادامه این جنگ نیز، اسرائیلی‌ها نمی‌توانند به دستاورد اعتماد داشته باشند چرا که ۴۸ روز جنگ کفایت می‌کند برای اینکه اسرائیل با ادعای یک ارتش و سیستم اطلاعاتی قوی و پشتیبانی جهانی بتواند بدست بیاورد. هنگامی که در ۴۸ روز موفقیت و دستاوردی به دست نیاورده است در حالی که در این مدت جبهه غرب کمک اسرائیل بوده مسلماً در ادامه نیز آن‌ها با مشکلات بیشتری مواجه خواهند شد.

اسرائیل اصلاً نمی‌تواند جنگ شدیدتری را ایجاد کند

کارشناس مسائل غرب آسیا، در پاسخ به سوالی درخصوص ادعای نتانیاهو برای آغاز یک جنگ شدیدتر پس از پایان مهلت آتش‌بس، خاطرنشان کرد: اسرائیلی‌ها اصلاً نمی‌توانند جنگ شدیدتری را ایجاد کنند، آن‌ها طی ۴۸ روز اخیر از تمام ظرفیت خود استفاده کردند؛ نیروی هوایی این رژیم هر نقطه‌ای که می‌خواست، بمباران کرده و هیچ هدفی در بانک اهداف نیروی هوایی اسرائیل باقی نمانده است. نیروی دریایی رژیم صهیونیستی در طول این دوران از مدیترانه مناطق شمال غزه را بمباران کرد و نیروی زرهی اسرائیل هم با شدت وارد عمل شده و جنگ در حداکثر ممکن ادامه پیدا کرده است.

وی افزود: اسرائیلی‌ها اصلاً نمی‌توانند جنگ شدیدتری را ایجاد کنند چون هدف قراردادن و حمله به بیمارستان‌ها اوج جنگی است که می‌خواهد هرچه مقابل او قرار دارد را ویران کند. بنابراین؛ اینکه نتانیاهو می‌گوید ما جنگ شدیدتری را پس از آتش‌بس خواهیم داشت یک موضوع و مطلب شدنی نیست.

اسرائیلی‌ها در شرایط بدون گزینه‌بودن قطعاً جنگ را ادامه می‌دهند

زارعی، گفت:‌ نکته دیگر این است که اسرائیلی‌ها در شرایط بدون گزینه بودن قطعاً جنگ را ادامه می‌دهند. البته جنگ نمی‌تواند با شدت قبل ادامه پیدا کند چون اسرائیل دستاوردی نداشته و می‌خواهد به دستاوردی برسد در حالی که این دستاورد نقطه معلومی ندارد تا صهیونیست‌ها بگویند ما ۱۰، ۲۰ و یا ۳۰ روز دیگر به دستاورد می‌رسیم. به همین دلیل، خواه یا ناخواه از شتاب جنگ کاسته شده و همین موضوع موجب تسهیل‌شدن مدیریت جنگ برای فلسطینی‌ها خواهد شد.

وی ادامه داد: بنابراین؛ جنگ ادامه پیدا می‌کند چون اسرائیل دستاورد ندارد و به این امید که به دستاوردی برسد در حالی که گره‌های کور جلوی پای اسرائیلی‌هاست، نبرد را ادامه می‌دهد. در واقع، اسرائیلی‌ها در این صحنه همچون نیرویی که در تاریکی قرار گرفته به امید پیدا کردن یک راه گاهی به چپ،گاهی به راست و سایر جهت‌ها حرکت می‌کند تا راهی پیدا کند. اسرائیلی‌ها در این شرایط در حال نبرد هستند و برای فلسطینی‌ها مقابله با نیرویی که در جبهه نبرد گیج و سرگردان است، بسیار راحت‌تر و آسان‌تر از شرایطی است از دشمنی که هدف و انتهای کار خود را می‌داند.

فلسطینی‌ها در ۷ اکتبر ضربه اساسی تاریخی را به رژیم صهیونیستی وارد کردند

کارشناس مسائل غرب آسیا، با اشاره به ضربه غیر قابل ترمیم فلسطین بر پیکره رژیم صهیونیستی، تصریح کرد: فلسطینی‌ها روز ۱۵ مهرماه یا ۷ اکتبر ضربه اساسی تاریخی را به رژیم صهیونیستی وارد کردند که واقعاً در تاریخ این رژیم اینکه از داخل فلسطین چنین ضربه‌ای خورده باشند کاملاً در ۷۰ یا ۸۰ بی‌سابقه است. البته این موضوع در طول ۵۰ سال اخیر نیز به طور کلی بی‌سابقه است. بنابراین، پیروزی ثبت شده فلسطینی‌ها در اینجا وجود دارد.

وی افزود: از طرفی دیگر، اسرائیلی‌ها اهدافی را اعلام و برای رسیدن به آن اهداف، یک جنگ را به غزه تحمیل کردند و در نهایت برخلاف آنچه نتانیاهو گفته بود که اسرا را فقط از طریق عملیات نظامی بدون هیچ امتیازی به دست می‌آورد و به هیچ وجه اساساً حاضر به گفت‌وگو با طرف حماس نیست، اکنون با حماس گفت‌وگو می‌کند و دریوزگی آزادی اسرای خود را انجام می‌دهد.

زیرکی حماس در تبادل اسرا با زندانیان خود

زارعی، بیان کرد: در مقابل نیز، حماس با کمال قدرت بدون اعلام تعداد اسرای در اختیار خود و بدون ارائه یک فرمول مشخصی به اسرائیل که آن‌ها بتوانند پایان پروژه اسرا را مشاهده کنند، می‌گوید؛ به صورت قطره‌چکانی و مقطعی اسرا را آزاد می‌کند و در قبال آزاد هر اسیر باید سه نفر از زندانیان فلسطینی آزاد شوند. یعنی این حماس که قرار بود وجود نداشته باشد حالا شروط آتش بس تعیین می‌کند.

وی ادامه داد: این چیزی غیر از پیروزی فلسطین نیست و هنگامی که اسرائیل شکست می‌خورد نقطه مقابل آن پیروزی فلسطین است.

در حال تکمیل…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *