وبلاگ
رئیس کمیسیون ماده 10 احزاب: موضوع غیر قانونی بودن ریاست جبهه اصلاحات در حال بررسی است

رئیس کمیسیون ماده 10 احزاب: موضوع غیر قانونی بودن ریاست جبهه اصلاحات در حال بررسی است

رئیس کمیسیون ماده 10 احزاب: موضوع غیر قانونی بودن ریاست جبهه اصلاحات در حال بررسی است

رئیس کمیسیون ماده 10 احزاب گفت: موضوع غیر قانونی بودن ریاست جبهه اصلاحات در حال بررسی است و به زودی نتیجه بررسی ها اعلام خواهد شد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس عبدالله مرادی رئیس کمیسیون ماده ۱۰ احزاب در نشست خبری امروز خود با اشاره به برگزاری هفتمین جلسه کمیسون ماده 10 احزاب، اظهار کرد: در این جلسه گزارش مجمع عمومی حزب جامعه اسلامی حامیان کشاورزی ایران و انجمن اسلامی مهندسان بررسی و مورد تایید قرار گرفت.

وی افزود: همچنین صد و چهلمین حزب کشور یعنی حزب جمعیت اعتلای نهادهای مردمی انقلاب اسلامی مجوز حود را از کمیسیون ماده 10 دریافت کرد. مجمع عمومی حزب رفاه و سلامت در استان آذربایجان شرقی مورد بررسی قرار گرفت و با صدور پروانه فعالین این حزب موافقت شد.

وی با اشاره به فعالیت 57 انجمن زرتشتیان، مسیحیان آشوری و ارامنه و کلیمیان در کشور، ادامه داد: در این جلسه گزارش مجمع عمومی انجمن زرتشتیان کوچه بیوک یزد بررسی و با ادامه فعالیت این انجمن موافقت شد.

دبیر کمیسیون ماده 10 احزاب، افزود: احزاب باید مجمع عمومی خود را طبق قانون و اساسنامه خود برگزار کنند. اگر حزبی مجمع عمومی خود را برگزار نکند، دبیرکل و شورای مرکزی نمی توانند حزب را نمایندگی کند.

مرادی خاطرنشان کرد: ما احزاب و تشکل های قانونی و کسانی که مجوز فعالیت حزبی ندارند و غیرقانونی فعالیت می کنند را به مردم معرفی خواهیم کرد. احزابی که مجمع عمومی خود را برگزار نکنند، در قالب احزاب قانونی قرار نمی گیرند.

مرادی تصریح کرد: در این جلسه موضوع تشکیل جبهه های سیاسی مورد بحث قرار گرفت زیرا در سال انتخابات معمولا جبهه ها و ائتلاف های سیاسی مختلفی کل می گیرد. جبهه سیاسی یک تشکلی است که با حصور احزاب سیاسی دارای پروانه تشکیل می شود.

وی افزود: این احزاب باید تشکیل جبهه را به اطلاع کمیسون ماده 10 برسانند و زمان، موصوع و گستره فعالیت تشکیل خود را اعلام کنند. تشکیل جبهه به صدور مجوز نیاز ندارد اما باید به اطلاع کمیسیون برسد. ما در حال حاضر 13 جبهه در کشور داریم.

مرادی یاد آور شد: حداقل سه حزب می توانند یک جبهه تشکیل دهند. رئیس جبهه باید عضو موثر یکی از این احزاب باشد.

مدیرکل دفتر سیاسی وزارت کشور تاکید کرد: رویکرد دولت در زمینه احزاب، تسهیل فعالیت سیاسی است و ما احزاب را نمایندگان بخش های مختلف جامعه می دانیم. کمیسیون ماده 10 هم رویکرد سیاسی و جناحی ندارد و فراقوه ای بوده و شامل هر سه قوه می شود.

وی افزود: تلاش ما کمک به احزاب برای فعالیت سیاسی در چارچوب قانون است. ما دنبال کیفی تر کردن فعالیت احزاب هستیم. در کشور تعدد احزاب وجود دارد و از نگاه برخی تحلیلگران این مساله می تواند نقطه آسیبی باشد. البته تعداد احزاب کشور از سال 94 با اصلاح قانون فعالیت احزاب، کاهش یافته است. ایجاد جبهه های سیاسی می تواند راهکاری برای مقابله با آسیب احتمالی تعدد احزاب باشد.

وی درباره حضور قانونی یا غیرقانونی بودن رییس جبهه اصلاحات گفت: این موضوع در کمیسیون ماده 10 احزاب در حال بررسی است و به زودی نتیجه بررسی ها اعلام خواهد شد.

مرادی درباره توجه کمیسیون ماده 10 احزاب در خصوص نامگذاری جبهه و احزاب، گفت: ما با انتخاب عناوین کلی که با ارزشی در سطح نظام دارد و احتمال سواستفاده در مورد آنها می رود مثل گام دوم انقلاب و ایران قوی برای احزاب و جبهه ها مخالفیم.

وی در پایان در واکنش کمیسیون ماده 10 احزاب به احزابی که دنبال تحریم انتخابات هستند، گفت: قانون ملاک رفتار احزاب است. ماده 18 قانون فعالیت احزاب تخلفات احزاب را پیش بینی کرده و در ماده 19 تنبیهات مشخص شده است. حزب برای فعالیت سیاسی تشکیل شده است و انتخابات بهار احزاب، است البته نباید فعالیت حزبی محدود به انتخابات باشد. حزبی که دعوت به تحریم می کند در واقع فلسفه وجودی خود را نقض کرده و کاری خلاف ذات سیاسی خود انجام داده است.

پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *