وبلاگ
رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس: مواضع نامربوط علیه ایران در مسکو به نفع روابط دو کشورنیست

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس: مواضع نامربوط علیه ایران در مسکو به نفع روابط دو کشورنیست

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس: مواضع نامربوط علیه ایران در مسکو به نفع روابط دو کشورنیست

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، در واکنش به بیانیه اخیر شورای همکاری خلیج فارس در مسکو، نوشت: مواضع نامربوط علیه ایران در مسکو به نفع روابط بین دو کشور نیست.

گروه سیاسی خبرگزاری فارس: شورای همکاری خلیج فارس شامگاه روز دوشنبه 19 تیرماه متن بیانیه پایانی ششمین نشست مشترک وزرای امور خارجه کشورهای عضو شورا (عربستان، امارات، قطر، عمان، کویت و بحرین) و روسیه برای گفت و گوی راهبردی میان دو طرف که در شهر مسکو، پایتخت این کشور برگزار شد را در پایگاه اینترنتی خود منتشر کرد.

بنا بر آن چه در این بیانیه آمده، شرکت کنندگان در این نشست یک روزه ضمن استقبال از توافق میان عربستان سعودی و جمهوری اسلامی ایران با تلاش و میانجیگری عمان، عراق و چین که شامل از سر گیری روابط دیپلماتیک میان دو کشور می‌شود، ابراز امیدواری کردند که این توافق گامی مثبت برای حل و فصل اختلافات و پایان دادن به همه کشمکش‌های منطقه‌ای از طریق گفت و گو و ابزارهای دیپلماتیک باشد.

اما آنچه حائز اهمیت است، اینکه وزرای خارجه شورای همکاری خلیج فارس و روسیه بر پشتیبانی خود از همه تلاش‌های صلح آمیز از جمله «ابتکار امارات و تلاش‌های آن جهت دستیابی به یک راه حل مسالمت آمیز برای مسئله جزایر سه گانه تنب بزرگ، تنب کوچک و ابوموسی از طریق مذاکرات دوجانبه یا دیوان بین المللی دادگستری بر اساس مقررات حقوق بین الملل و منشور سازمان ملل متحد برای حل و فصل این مسئله مطابق با مشروعیت بین المللی» نیز تاکید کردند.

بر همین اساس وحید جلال زاده، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در حساب توئیتر خود نوشت: «به دوستان خودمان در روسیه عرض می‌کنم؛ تکلیف ما با ادعاهای غیر مستند و نخ نما شده اماراتی‌ها در خصوص ‎جزایر ایرانی مشخص است اما مواضع نامربوط علیه ایران در مسکو به نفع روابط بین دو کشور نیست. حمایت های ایران از مسکو مشروط است.»

به دنبال مطالب مندرج در این بیانیه سفیر فدراسیون روسیه از سوی علیرضا عنایتی دستیار وزیر و مدیر کل خلیج فارس به وزارت امور خارجه احضار و مراتب اعتراض جمهوری اسلامی ایران به مطالب مندرج در بیانیه مذکور به سفیر روسیه در کشورمان ابلاغ شد.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان نیز در توییتی نوشت «بر سر استقلال، حاکمیت و تمامیت‌ارضی ایران، با هیچ طرفی تعارف نداریم.»

در همین راستا سفیر روسیه در جمهوری اسلامی ایران ضمن تأکید بر احترام به تمامیت ارضی کشورمان اظهار داشت، مراتب را در اسرع وقت به مسکو منتقل خواهد کرد.

پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *