وبلاگ
رئیسی در نشست شورای‌عالی همکاری اقتصادی ایران و ترکیه: ایران از توافق میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان حمایت می‌کند

رئیسی در نشست شورای‌عالی همکاری اقتصادی ایران و ترکیه: ایران از توافق میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان حمایت می‌کند

رئیسی در نشست شورای‌عالی همکاری اقتصادی ایران و ترکیه: ایران از توافق میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان حمایت می‌کند

رئیس جمهور، گفت: جمهوری اسلامی ایران از توافق میان آذربایجان و ارمنستان حمایت کرده و معتقد است همکاری‌های امنیتی ایران،‌ ترکیه، آذربایجان و ارمنستان برای این منطقه امنیت‌ساز است.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی عصر امروز (چهارشنبه 4 بهمن ماه) در ادامه برنامه‌های سفر به ترکیه، در هشتمین نشست شورای‌عالی همکاری اقتصادی دو کشور، با تأکید بر ضرورت تلاش مقامات دو کشور برای تسریع در اجرای کامل توافقات فیمابین، اظهار کرد: تشکیل و برگزاری هشت جلسه شورای‌عالی همکاری اقتصادی دو کشور نماد اراده سران ایران و ترکیه برای گسترش و ارتقای بیش از پیش سطح روابط فیمابین است و امیدوارم آثار آن در عرصه عمل نیز هر چه سریع‌تر آشکار شود.

رئیس‌جمهور، با بیان اینکه انتظار از نتایج برگزاری این جلسه ایجاد جهش در توسعه روابط دوکشور می‌باشد، افزود: با توجه به ظرفیت‌های موجود در دو کشور، تحقق هدف رسیدن به حجم 30 میلیارد دلاری در همکاری‌ها و تبادلات تجاری را کاملا قابل دسترس می‌دانیم.

رئیسی، روابط ایران و ترکیه را استوار بر باورها و اعتقادات مشترک توصیف و تصریح کرد: تقویت و تعمیق همکاری‌ها و مراودات فیمابین می‌تواند به تأمین بیش از پیش منافع، رفاه و آسایش دو کشور و ملت دوست و همسایه ایران و ترکیه بیانجامد.

رئیس‌جمهور با تأکید بر بازنگری در سند همکاری‌های تجاری دو کشور به منظور رفع موانع توسعه تبادلات تجاری، به آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای توسعه همکاری‌های دو کشور در زمینه انرژی اشاره کرد و گفت: مشکلات فنی گذشته در زمینه تبادلات انرژی میان دو کشور با پیش‌بینی و برنامه‌ریزی دقیق قابل برطرف شدن است.

رئیسی با اشاره به همکاری‌های فرهنگی دو کشور، تصریح کرد: گسترش و تعمیق همکاری‌های فرهنگی فیمابین برای مقابله با توطئه‌های اسلام‌ستیزانه بسیار مهم و ضروری است.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران امنیت ترکیه را به مثابه امنیت خود مهم و غیرقابل خدشه می‌داند، خاطرنشان کرد: وجود نگاه مشترک در زمینه مبارزه با تروریسم، قاچاق موادمخدر و اسلحه و برخورد با گروه‌های تروریستی ایران و ترکیه را در کنار یکدیگر قرار داده و زمینه مناسبی بر ارتقای همکاری‌های دو کشور نه فقط در عرصه دو جانبه، بلکه در حوزه‌های منطقه‌ای و جهانی و در چارچوب سازمان‌های بین‌المللی ایجاد کرده است.

رئیسی با اشاره به اعلام علنی تشکیل گروهک تروریستی داعش از سوی آمریکایی‌ها و پراکنده شدن این گروهک در منطقه، ضمن ابراز رضایت از همکاری‌‌های فعلی ایران و ترکیه در زمینه مقابله با تروریسم، ارتقای این همکاری‌ها را در مقابله مؤثر با تروریسم مهم دانست.

رئیس‌جمهور در ادامه با اشاره به سابقه همکاری‌های ایران و ترکیه در مورد سوریه در قالب گفت‌وگوهای آستانه، اظهار کرد: هر چه حاکمیت دولت قانونی سوریه بر تمامیت ارضی این کشور گسترش یافته و تقویت شود، به همان نسبت شاهد افزایش امنیت و کاهش فعالیت و حضور گروهک‌های تروریستی خواهیم بود. همچنین تقویت حاکمیت ملی دولت سوریه در سرتاسر این سرزمین باعث خروج نیروهای بیگانه به خصوص آمریکایی‌ها از خاک این کشور خواهد شد.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه حضور آمریکایی‌ها و غربی‌ها در هیچ کجای جهان از جمله در سوریه و منطقه قفقاز امنیت‌آفرین نبوده و نخواهد بود، تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران از توافق میان آذربایجان و ارمنستان حمایت کرده و معتقد است همکاری‌های امنیتی ایران،‌ ترکیه، آذربایجان و ارمنستان برای این منطقه امنیت‌ساز است.

رئیسی همچنین به تداوم جنایات رژیم صهیونیستی در غزه اشاره کرد و با بیان اینکه امروز فلسطین نه تنها دغدغه اصلی ایران، ترکیه و جهان اسلام، بلکه دغدغه همه بشریت است، خاطرنشان کرد: حمایت تمام‌عیار آمریکایی‌ها از جنایات رژیم صهیونیستی، چهره بدون روتوش این کشور را نمایان کرد و به همگان اثبات کرد که آمریکایی‌ها با وجود ادعای دفاع از حقوق بشر، در حمایت از کشتار زنان و کودکان بی‌گناه و بی‌دفاع فلسطینی به دست صهیونیست‌ها تمام‌قد ایستادند.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه تأسف‌بارتر از جنایات رژیم صهیونیستی، حمایت آمریکا و غربی‌ها از این جنایات و سکوت و بی‌عملی سازمان‌های بین المللی است، افزود: ‌امروز مقابله با جنایات صهیونیست‌ها نیازمند اقدامات بازدارنده است و از نظر جمهوری اسلامی ایران قطع روابط سیاسی و اقتصادی با این رژیم از مؤثرترین اقدامات بازدارنده محسوب می‌شود.

رئیسی، اوضاع امروز فلسطین را بهترین گواه برای ناعادلانه بودن نظم فعلی جهان دانست و با تأکید بر ضرورت اقدام برای تغییر در ساختار فعلی نظم بین‌الملل و جایگزینی نظمی عادلانه، افزود: همکاری‌های ایران و ترکیه در این راستا مؤثر و ثمربخش خواهد بود.

رئیس‌جمهور همچنین با اشاره به مسأله افغانستان، تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران از حاکمیتی در این کشور حمایت می‌کند که نماینده همه اقوام باشد.

رئیسی در ادامه با بیان اینکه توسعه و تقویت روابط با همسایگان سیاست‌محوری جمهوری اسلامی ایران در عرصه دیپلماسی است، اظهار کرد: ایران با همه همسایگان خود روابط خوب، دوستانه و سازنده‌ای دارد که این روابط تداوم و گسترش خواهد یافت، اما مسأله مقابله با تروریسم موضوعی جدا از همسایگی است و جمهوری اسلامی ایران برای برخورد با هر عامل برهم زننده امنیت خود اراده قاطعی دارد.

«رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه نیز در این نشست با ابراز خرسندی از برگزاری دیدارهای پربار امروز خود و مقامات دولتش با رئیس‌جمهور و مقامات دولت ایران، گفت: در ابتدا خدمت رهبر و مردم ایران عرض سلام دارم و امیدوارم این نشست‌ها و رایزنی‌ها برای دو کشور مایه برکت باشد.

رئیس‌جمهور ترکیه با تسلیت شهادت حادثه تروریستی کرمان به دولت و ملت ایران، افزود: گفت‌وگوهای مفصلی برای توسعه تبادلات تجاری داشتیم و توافق کردیم که همه تلاش خود را برای رساندن حجم مبادلات به عدد 30 میلیارد دلار به‌کار بگیریم‌.

اردوغان به توافق دو کشور برای رونق‌بخشی به تجارت در مناطق مرزی دو کشور اشاره و اظهار کرد: دو کشور همچنین گفت‌وگوهای خوبی در زمینه تقویت همکاری در زمینه کریدورها و مسیرهای ریلی و جاده‌ای و تبادل باثبات انرژی به ویژه گاز داشتند.

وی مقابله مؤثر با تروریسم و قاچاق را نیازمند همکاری جدی دو کشور دانست و با اشاره به توافقات صورت گرفته برای تقویت تعاملات فیمابین در زمینه همکاری‌های دانشگاهی، بر تمهید زیرساخت‌های لازم برای عملیاتی شدن این توافقات تأکید کرد.

اردوغان در ادامه به گفت‌وگوهای صورت گرفته میان مقامات دو کشور درباره رخدادهای غزه اشاره کرد و گفت: ظلم و جنایات گسترده اسرائیل نسبت به فلسطینی‌ها استانداردهای دوگانه سازمان‌های جهانی را به نمایش گذاشت.

وی با بیان اینکه ترکیه خواهان همکاری بیشتر در موضوع سوریه در چارچوب گفت‌وگوهای آستانه است، افزود: در مورد عراق نیز ترکیه معتقد به ضرورت مقابله مؤثر،‌ جدی و قاطع با تروریسم است.

رئیس‌جمهور ترکیه ضرورت همکاری کشورهای منطقه درباره تحولات افغانستان را نیز مورد تأکید قرار داد و اظهار کرد: از بهبود و ارتقای سطح همکاری‌ها و مناسبات ایران و آذربایجان استقبال می‌کنیم.

پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *