وبلاگ
رئیسی: تحریم پول‌های بلوکه شده ایران پیش‌تر از این‌ها باید برداشته می‌شد

رئیسی: تحریم پول‌های بلوکه شده ایران پیش‌تر از این‌ها باید برداشته می‌شد

رئیسی: تحریم پول‌های بلوکه شده ایران پیش‌تر از این‌ها باید برداشته می‌شد

رئیس جمهور با بیان اینکه دسترسی ایران به منابع خود و هزینه‌کرد آن در جهت رفع نیازهای کشور حق طبیعی جمهوری اسلامی است، تاکید کرد: تحریم پول‌های بلوکه شده ایران پیش تر از این‌ها باید برداشته می‌شد.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی چهارشنبه‌شب به وقت محلی در نشست خبری پایانی با رسانه‌های خارجی و آمریکایی در نیویورک در پاسخ به پرسش خبرنگار الجزیره عربی پیرامون همکاری‌های کشور قطر برای تبادل زندانیان، گفت: از نقش سازنده قطر در این اتفاق انسان دوستانه تشکر می‌کنم و پیگیری‌ها و اقدامات کشورهایی مانند عمان و قطر در این زمینه نقش واسطه‌گری داشته و می‌تواند در جهت به حصول نتیجه تاثیر داشته باشد.

رئیس جمهور با بیان اینکه دسترسی ایران به منابع خود و هزینه‌کرد آن در جهت رفع نیازهای کشور حق طبیعی جمهوری اسلامی است، تاکید کرد که تحریم پول‌های بلوکه شده ایران پیش تر از این‌ها باید برداشته می‌شد.

میز مذاکره را ترک نکردیم اما طرف‌های مقابل به اغتشاشات دلبستند

وی همچنین در پاسخ به پرسش خبرنگار صدا و سیمای ایران درخصوص عمل کردن آمریکا و اروپا به تعهدات خود در برجام، با بیان اینکه هرگونه سخنی باید با اقدام و عمل همراه باشد، گفت: عمل کردن آمریکا و اروپا به تعهدات خود در برجام و لغو تحریم‌های ظالمانه از توقعات جمهوری اسلامی است و باید آمریکا و اروپا حسن‌نیت خود را در این زمینه نشان دهند.

رئیسی افزود: براساس گواه ناظران مانند آژانس بین المللی تنها جمهوری اسلامی به تعهدات خود در برجام پایبند بوده و طرفین نقض پیمان کردند.

رئیس جمهور تصریح کرد: ما هرگز میز مذاکره را ترک نکرده‌ایم اما طرف‌های مقابل در محاسبه‌ای نادرست به ناآرامی‌ها و اغتشاشات دلبستند ولی ملت ایران محاسبات کشورهای غربی را بر هم زدند و جریان اغتشاش را ناکام گذاشتند

قول نخست وزیر ژاپن برای آزاد سازی منابع بلوکه شده ایران

رئیسی در ادامه و در پاسخ به پرسش خبرنگار کیو دو ژاپن پیرامون پول‌های بلوکه شده در توکیو، گفت: در دیدار با نخست وزیر ژاپن پیرامون اموال بلوکه شده ایران در این کشور صحبت‌هایی مطرح شد.

وی با تاکید براینکه نباید اموال جمهوری اسلامی در ژاپن با منعی مواجه شود بلکه باید آزاد شود تا ایران نیازهایش را توسط دارایی‌های خود مرتفع کنند، افزود: نخست وزیر ژاپن قول همکاری و پیگیری در این زمینه را داده‌اند.

همکاری نظامی، اقتصادی، سیاسی و علم و فناوری میان ایران و روسیه همواره برقرار بوده و هست

رئیسی همچنین پیرامون جزئیات سفر وزیر دفاع روسیه به تهران، گفت: همکاری نظامی، اقتصادی، سیاسی و علم و فناوری میان ایران روسیه همواره برقرار بوده و ادامه خواهد داشت.

رئیس جمهور افزود: رفت و آمد مسئولین دفاعی ۲ کشور ایران و روسیه در راستای همکاری‌های میان دو کشور تعریف می‌شود.

وی تصریح کرد: نتایج سفر وزیر دفاع روسیه به تهران از سوی ستاد مشترک نیروهای مسلح جمهوری اسلامی یا وزارت دفاع روسیه اعلام خواهد شد

راهکار میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان گفت‌‌وگو است

رئیس جمهور در ادامه این نشست خبری درخصوص تنش‌ها میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان نیز، گفت: جمهوری اسلامی اعلام کرده است که تنش‌های میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان پذیرفته نیست و این تنش‌ها می‌تواند با گفت‌ وگو حل و فصل شود.

رئیسی با تاکید براینکه راهکار میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان گفت‌ وگو است، افزود: تنش کشورهای همسایه با وساطت دیگر کشورهای قدرتمند از جمله جمهوری اسلامی ایران می‌تواند حل و فصل شود و تاکنون پیام‌ها از وزارت خارجه جمهوری اسلامی به طرفین منعکس شده است.

رئیس جمهور تاکید کرد: ایران هیچ گونه تغییر در وضعیت ژئوپلتیک منطقه را نخواهد پذیرفت و طرفین اعلام کرده‌اند اقدامی که برخلاف نظر جمهوری اسلامی باشد را مرتکب نخواهند شد.

از سوی مقامات ایران به مصر اعلام شده که برای برقراری ارتباط با مصر مشکلی نداریم

رئیسی همچنین درخصوص برقراری ارتباط میان ایران و مصر نیز، گفت: در سیاست همسایگی بنای جمهوری اسلامی ایران تعامل با تمامی کشورهای همسایه و مسلمان و همسو است.

رئیس جمهور با بیان اینکه ظرفیت‌های بسیاری امروز در جمهوری اسلامی و منطقه و کشورهای همسایه وجود دارد و این می‌تواند موضوع تبادل باشد، ادامه داد: عضویت ایران در ائتلاف‌های جهانی مانند شانگهای و بریکس زمینه همکاری میان کشورهای منطقه و کشورهای دنیا را فراهم می‌کند.

وی افزود: از سوی مقامات جمهوری اسلامی به کشور مصر اعلام شده است که برای برقراری ارتباط با کشور مصر مشکلی نداریم و ملاقات امروز وزیر خارجه ایران و مصر می‌تواند گامی برای آغاز ارتباط دو کشور باشد.

جمهوری اسلامی به میزانی که برای اقدامات هسته‌ای صلح آمیز نیازمند باشد غنی‌سازی خواهد داشت

رئیس جمهور در ادامه نشست خبری پایانی خود با رسانه های خارجی و آمریکایی به فعالیت های هسته ای صلح آمیز ایران اشاره کرد و گفت: بارها اعلام‌ کرده‌ایم فعالیت هسته‌ای ایران صلح آمیز است و متناسب نیاز کشور در حوزه صنعت کشاورزی، نفت و گاز و سایر حوزه‌ها غنی‌سازی صورت خواهد گرفت.

رئیسی با تاکید براینکه گزارش‌های درخصوص بالا رفتن میزان غنی‌سازی که درصدهای بالایی اعلام شده، بی‌اساس است، افزود: در مقطعی به علت عدم پایبندی طرفین به تعهدات، در مقابل جمهوری اسلامی غنی‌سازی را افزایش داد.

رئیس جمهور تصریح کرد: جمهوری اسلامی به میزانی که برای اقدامات هسته‌ای صلح آمیز نیازمند باشد، غنی‌سازی خواهد داشت.

رئیسی در ادامه این نشست خبری به همکاری‌های ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی اشاره کرد و گفت: در ملاقاتی که در تهران با گروسی داشتم، نقطه نظرات جمهوری اسلامی مطرح و بحث‌های مفیدی در آن دیدار صورت گرفت.

رئیس جمهور افزود: آنچه به تازگی انجام شده است نسبت به نقض پیمان‌ها و مواضع ظالمانه‌ای است که سه کشور اروپایی داشته‌اند.

وی گفت: جمهوری اسلامی ایران با آژانس انرژی اتمی همکاری‌های خوبی انجام داده و ۱۶ بار تاکنون آژانس بین المللی اعلام کرده که ایران در صنعت هسته‌ای خود هیچ گونه انحرافی ندارد و صنعت هسته‌ای ایران صلح آمیز است.

رئیس جمهور تاکید کرد: نسبت به اصل بازرسی نکته‌ای نیست و از بازرسی ممانعت نخواهیم کرد اما طبیعتا نسبت به بازرسانی که سلب اعتماد صورت گیرد بازگردانده خواهند شد ولی سایر افراد می‌توانند به کار بازرسی خود بپردازند.

مردم منطقه امروز از رژیم صهیونیستی به خاطر جنایاتش در فلسطین نفرت دارند

رئیسی همچنین درخصوص ارتباط ایران با کشورهای منطقه نیز، گفت: ما با کشورهای منطقه ارتباط داریم و با کشور عربستان سعودی هم ارتباطات آغاز شده و بنا داریم روابط را توسعه دهیم.

رئیس جمهور در ادامه با بیان اینکه تاکنون خبری در مورد ایجاد رابطه عربستان با رژیم صهیونیستی نشنیده‌ایم، افزود: ایجاد رابطه رژیم صهیونیستی با هر یک از کشورهای منطقه به هیچ عنوان امنیت‌ساز نیست.

رئیسی تاکید کرد: روابط با رژیم صهیونیستی خنجری به پشت مردم فلسطین و مقاومت فلسطینیان است و ملت‌های منطقه ما به هیچ عنوان راضی نخواهند شد که کشورهای منطقه به آرمان فلسطین بی‌اعتنا باشند زیرا موضوع فلسطین و آزادی قدس شریف موضوع اول جهان اسلام است و باید به ظلم رژیم صهیونیستی خاتمه داد.

رئیس جمهور با تاکید براینکه آمریکا و رژیم صهیونیستی با این ارتباطات می‌خواهند برای این رژیم حاشیه امن درست کنند، افزود: مردم منطقه امروز از رژیم صهیونیستی به خاطر جنایاتش در فلسطین نفرت دارند.

گروه‌های مقاومت در منطقه برای حفاظت و حراست از کشور خود شکل گرفته است

رئیسی در ادامه به نقش گروه‌های مقاومت در منطقه اشاره کرد و در این خصوص، گفت: گروه‌های مقاومت در منطقه برای حفاظت و حراست از کشور خود شکل گرفته است.

رئیس جمهور افزود: گروه‌های مقاومت می‌تواند نقش مهمی در حفظ خاک لبنان داشته باشد و تاکنون حزب الله لبنان نقش سازنده‌ای در جهت دفاع از لبنان داشته است.

رئیسی با تاکید براینکه درحال حاضر نگرانی از گروه‌های مقاومت در کشور ها وجود ندارد، تصریح کرد: حشدالشعبی با همکاری نیروهای مسلح عراق از خاک عراق حفاظت و صیانت می‌کند.

رئیس جمهور همچنین در این نشست خبری درباره ارتباط میان ایران و روسیه نیز، گفت: ارتباط بین تهران و مسکو همیشه وجود داشته است و آخرین دیدارم با پوتین در نشست آستانه بود که به ایران آمدند و موضوع سوریه با حضور روسیه، ترکیه و تهران مورد بررسی قرار گرفت.

وی افزود: در آخرین صحبتی که با پوتین در مورد جنگ اوکراین داشتم رئیس جمهور روسیه اعلام کرد که ناتو مایل است جنگ را ادامه دهد و بنا ندارد جنگ روسیه و اکراین تمام شود و با تقویت نظامی اوکراین مایل هستند که این جنگ ادامه یابد.

استفاده واژه گروگان نسبت به زندانیانی که در ایران بازداشت شده‌اند، نادرست است

رئیس جمهور در ادامه نشست خبری پایانی خود با رسانه‌های خارجی و آمریکایی به آزادی زندانیانی که در ایران بازداشت شده‌ بودند اشاره کرد و گفت: استفاده واژه گروگان نسبت به زندانیانی که در ایران بازداشت شده‌اند، نادرست است.

رئیسی با بیان اینکه ایران کشوری متمدن و دارای جاذبه‌های خوب گردشگری است، افزود: گردشگران خارجی به ایران رفت و آمد دارند.

رئیس جمهور گفت: پس از کرونا شاهد حضور بیش از ۸ میلیون گردشگر در ایران بودیم ولی اگر کسی مرتکب جرم شود طبیعتا دستگاه قضایی با او برخورد خواهد کرد.

وی تاکید کرد: افرادی که در جهت اهداف کشورهای دیگر با نیت جاسوسی وارد خاک ایران شده‌اند مراحل دادرسی پرونده آنها انجام شده و در دادگاه‌های ذی‌صلاح محکوم شده‌اند و اینها گروگان نیستند بلکه زندانی‌های مجرم هستند.

پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *