وبلاگ
رئیسی: اراده ایران و تاجیکستان مبنی بر توسعه همه جانبه روابط است

رئیسی: اراده ایران و تاجیکستان مبنی بر توسعه همه جانبه روابط است

رئیسی: اراده ایران و تاجیکستان مبنی بر توسعه همه جانبه روابط است

رئیس جمهور در نشست با همتای تاجیکستانی خود، گفت: در مذاکراتی که داشتیم به این نتیجه رسیدیم که هیچ مانع برای توسعه روابط دو کشور وجود ندارد چون باورهای مشترکی داریم. اراده ایران و تاجیکستان مبنی بر توسعه همه جانبه در حوزه های مختلف است.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، آیت الله رئیسی رئیس جمهور در نشست خبری با امام علی رحمان رئیس جمهور تاجیکستان گفت: بدون تردید این رفت آمدها بین دو کشور دوست، برادر و همسایه ایران و تاجیکستان در توسعه روابط دو کشور موثر است.

وی افزود: امروز با گذشت ماه ها روابط در حوزه اقتصادی و فرهنگی توسعه پیدا کرده است. در مذاکراتی که داشتیم به این نتیجه رسیدیم که هیچ مانعی برای توسعه روابط دو کشور وجود ندارد چون باورهای مشترکی داریم.

رئیسی تاکید کرد: اشتراکات فرهنگی بسیاری با تاجیکستان داریم، می‌توانیم همکاری‌های بسیار خوبی داشته باشیم؛ مقرر شد با فعال شدن بخش‌های فرهنگی دو کشور گام‌هایی در جهت توسعه زبان فارسی برداریم.

وی افزود: باید در مقابل تهاجم فرهنگی غرب داشته‌های فرهنگی مشترکمان را حفظ کنیم؛ اشتراکات فرهنگی ما، سرمایه ایران و تاجیکستان است.

رئیس جمهور گفت: در حوزه علم و فناوری جمهوری اسلامی پیشرفت‌های بسیار خوبی داشته است، ظرفیت‌‌ها و تجارب زیادی در حوزه کشاورزی، صنعت و معادن داریم که می‌توانیم آن‌ها را به اشتراک بگذاریم.

آیت الله رئیسی تاکید کرد: باید داشته های فرهنگی را حفظ کنیم و به عنوان سرمایه ماندگار باقی بماند. در حوزه اقتصادی و تجاری نیز ظرفیت های بسیار زیادی وجود دارد.

وی افزود: ایران و تاجیکستان به افغانستان نیز نگاه مشترکی دارند. آمریکایی‌ها در ادفغانستان جز کشتار و جنایت کاری نکردند و باعث پسرفت این کشور شدند.

آیت الله رئیسی با تاکید بر حمایت از مردم مظلوم فلسطین، گفت: امروز نمی‌توانیم از موضوع فلسطین بگذریم و فلسطین مسئله امروز ما است. آن چه مورد تاکید ماست قطع سریع حملات به مردم غزه و پایان یافتن نسل کشی و کودک‌کشی در سرزمین فلسطین بوده و محاصره مردم غزه باید سریعا شکسته شود.

وی افزود: اراده ایران و تاجیکستان مبنی بر توسعه همه جانبه روابط در همه حوزه ها است.

گفتنی است، دیدار با رئیس جمهور تاجیکستان و امضای اسناد مهم همکاری‌های دوجانبه از سوی مقامات دو کشور و شرکت در نشست مشترک فعالان اقتصادی و بازرگانان تاجیکستان و ایران از جمله برنامه‌های رئیس جمهور در این سفر یک روزه است.

در حال تکمیل…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *