وبلاگ
رئیس‌جمهور: رفع موانع تولید از اولویت‌های مهم دولت است

رئیس‌جمهور: رفع موانع تولید از اولویت‌های مهم دولت است

رئیس‌جمهور: رفع موانع تولید از اولویت‌های مهم دولت است

آیت الله سیدابراهیم رئیسی اتمام صف‌های تامین مالی برای تولیدکنندگان را خبری خوشحال کننده و در راستای تحقق وعده دولت در حمایت از تولیدکنندگان دانست و تصریح کرد: رشد تولید و رفع موانع تولیدکنندگان از اولویت‌های مهم دولت مردمی است.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، آیت الله سید ابراهیم رئیسی در جلسه صبح امروز چهارشنبه ( 1 آذر) هیئت دولت با تاکید بر اهمیت آینده‌نگری و توجه به منافع کشور در فرآیند تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری‌ها، بر اهتمام هر چه بیشتر و اقدام جهادی مسئولان دستگاه‌های اجرایی برای افزایش رشد اقتصادی و بالا بردن ثروت کشور تاکید کرد.

رئیس جمهور همچنین با ابراز رضایت از نتیجه گزارش وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان برنامه و بودجه درباره رشد تولید، اعلام اتمام صف‌های تامین مالی برای تولیدکنندگان را خبری خوشحال کننده و در راستای تحقق وعده دولت در حمایت از تولیدکنندگان دانست و تصریح کرد: رشد تولید و رفع موانع تولیدکنندگان از اولویت‌های مهم دولت مردمی است.

پیش از سخنان رئیس جمهور وزرای صنعت، معدن و تجارت، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، آموزش و پرورش، جهادکشاورزی و رئیس سازمان برنامه و بودجه به ارائه گزارش‌هایی از روند فعالیت‌ها و اقدامات دستگاه‌های تحت مدیریت خود در راستای انجام ماموریت‌ها و اهداف دولت پرداختند.

عباس علی‌آبادی وزیر صنعت، معدن و تجارت در گزارشی از عملکرد 5 ماهه این وزارتخانه، از تهیه سند برنامه راهبردی بخش صنعت خبر داد وگفت‌: در حال حاضر 20 ابر پروژه از جمله «برقی‌سازی حمل و نقل»، «پیشران‌های کشتی و هواپیما»، «قطار سریع‌السیر»،‌ «نهضت پایش سرزمین و اکتشافات» و «خوشه بندی صنعت لوازم خانگی» در وزارت صمت در حال اجراست که به نتیجه رسیدن هر کدام از آنها، تحول بسیار بزرگی در کشور ایجاد خواهد کرد.

وی در تشریح جزئیات این طرح‌ها افزود: در بخش برقی‌سازی حمل و نقل تا پایان امسال 100 هزار خودوری تاکسی برقی خواهیم داشت و اولین خط تولید ساخت اتوبوس برقی نیز هفته آینده در ایران‌خودرو آغاز به‌کار خواهد کرد. در بخش پیشران‌های کشتی و هواپیما، حدود 74 هواپیمای ام.دی تعمیر اساسی خواهند شد که تحول بزرگی در این حوزه ایجاد خواهد کرد. در بخش قطارهای سریع‌السیر نیز مذاکراتی در مورد خطوط تهران-اصفهان و تهران-مشهد در حال انجام است.

افزایش 30 درصدی درآمد کشور از معادن، تسریع روند پایش سرزمین و اکتشافات و طرح‌های مربوط به ایجاد شهرک‌های تخصصی، ‌ایجاد پایگاه‌های فناوری و مدیریت هوشمند بازار از دیگر بخش‌های گزارش وزیر صمت در جلسه امروز هیئت دولت بود.

سید صولت مرتضوی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم به تشریح طرح این وزارتخانه برای تحت پوشش قرار دادن نوزادان شیرخواری که دارای سوء تغذیه هستند پرداخت و گفت: در این طرح 125 هزار کودک در دهک‌های 1 تا 7 تحت پوشش قرار گرفته‌اند که از طریق سازوکار کالا برگ الکترونیکی ماهانه معادل یک میلیون تومان برای خانواده‌های دارای کودک دهک‌های 1 تا 5 و مبلغ 600 هزار تومان برای خانواده‌های دارای کودک دهک‌های 6 و 7 اعتبار اختصاص داده خواهد شد که خانواده‌های این کودکان مجاز خواهند بود تا پایان ماه این میزان اعتبار را برای خرید کالاهای معین شده هزینه کنند.

رضامراد صحرائی وزیر آموزش و پرورش نیز گزارشی از درخشش دانش‌آموزان المپیادی کشور ارائه کرد و گفت:‌ تیم المپیاد بین‌المللی نجوم جمهوری اسلامی ایران که با 6 شرکت کننده به روسیه رفته بود، موفق به کسب 6 مدال طلا در دومین المپیاد جهانی ستاره شناسی شد.

در ادامه محمدعلی نیکبخت وزیر جهادکشاورزی در گزارشی از 26 هزار و 500 هکتار گلخانه فعال در کشور خبر داد که از آنها 3 میلیون 300 هزار تن محصول تولید شده و برای 270 هزار نفر اشتغال ایجاد کرده است.

داوود منظور رئیس سازمان برنامه و بودجه نیز در این جلسه ضمن ارائه گزارشی از روند تهیه و تدوین لایحه بودجه سال 1403، به تشریح برخی ویژگی‌های این لایحه پرداخت و گفت‌: از جمله تفاوت‌های عمده لایحه بودجه سال آینده با سنوات گذشته این است که این لایحه کاملا منطبق بر سیاست‌های کلی برنامه هفتم و همچنین احکام قانونی آن تدوین شده، حجم آن نسبت به بودجه امسال یک چهارم و بر روی احکام کلیدی مورد نیاز تمرکز شده است.

پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *