وبلاگ
ذوالقدر: امسال تعدادی از نخبگان سطح بالا جذب مجمع تشخیص مصلحت شدند

ذوالقدر: امسال تعدادی از نخبگان سطح بالا جذب مجمع تشخیص مصلحت شدند

ذوالقدر: امسال تعدادی از نخبگان سطح بالا جذب مجمع تشخیص مصلحت شدند

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: رهبر معظم انقلاب در حکم اخیر هم تاکید کردند که باید ارتباطی با جامعه نخبگانی شکل بگیرد و در همین راستا در امسال با شکل گیری این جامعه تعدادی از نخبگان در سطح بالا جذب مجمع تشخیص شدند.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، محمدباقر ذوالقدر صبح امروز در همایش بین‌المللی مطالعات منطقه‌ای، سیاست آسیایی و همسایگی جمهوری اسلامی با حضور مسئولان ۳۸ اندیشکده، گفت: مجمع تشخیص مصلحت نظام با توجه به ضرورت و الزام رهبر معظم انقلاب، با مجامع دانشگاهی و اندیشکده‌ها ارتباط برقرار کرده است.

وی با اشاره به اینکه این مجمع در سال ۶۶ با ابتکار امام راحل برای حل اختلافات بین مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان تاسیس شد، افزود: گاهی در جریان قانون‌گذاری شرایطی پیش می‌آید که بنا به اقتضائات، احکام اولیه قانون اساسی سازگاری ندارد و در نتیجه اختلاف پیش می‌آید که در چنین مواردی، مجمع تشخیص مصلحت نظام ورود می‌کند.

وی در رابطه با وظایف این مجمع که در سال ۶۸ به آن اضافه شد، تصریح کرد: در مواردی که رهبر معظم انقلاب قصد تعیین سیاست‌های کلی نظام را دارند، مجمع تشخیص وظیفه مشورتی دارد. همچنین طبق قانون اساسی، حل معضلات نظام هم وظیفه رهبری است که توسط این مجمع انجام می‌شود که این موارد در اصل ۱۱۰ قانون اساسی تصریح شده است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: براساس اصل ۱۱۲ قانون اساسی، همچنین ارائه مشورت در امور مهم کشور، وظیفه مجمع تشخیص است که در آن به عنوان هیات عالی مستشاری رهبری یاد شده است. در قانون اساسی همچنین هفت وظیفه دیگر برای مجمع تشخیص مشخص شده که از آن‌ها به عنوان وظایف اتفاقی یاد می‌شود.

وی بیان کرد: مجمع تشخیص مصلحت نظام، جزئی از نظام رهبری و شان آن کمک و مشورت به رهبری است و عالی‌ترین و راهبردی‌ترین سطح تصمیمات در این مجمع گرفته می‌شود.

ذوالقدر با بیان اینکه همچنین این مجمع در رابطه با اینکه حکمی از احکام الهی یا اصلی از اصول قانون اساسی اجرا شود یا خیر، تصمیم گیری می‌کند، گفت: رهبر انقلاب بارها بر این نقش مهم مجمع تاکید کرده‌اند.

وی ادامه داد: در سن ۳۵ سالگی مجمع تشخیص، بیش از ۴۰ سیاست تنظیم شده است و ۳۸ سیاست در حال اجراست که این سیاست ها از چشم انداز گرفته تا ۳۷ سیاست دیگر در حوزه‌های مختلف اعم از فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، علم و آموزش، اقتصادی، دفاعی و امنیتی، قضایی و همه حوزه‌های حکمرانی را در بر می‌گیرد.

وی با بیان اینکه سیاست کلی توسعه دریا محور نیز اخیرا در حوزه زیرساخت‌ها، تدوین و ابلاغ شده است، خاطرنشان کرد: در مورد بعضی از مسائل کشور، رهبر معظم انقلاب برای تنظیم امور، تشخیص و تصمیم‌گیری، موارد را به مجمع تشخیص ارسال می‌کنند که باید مبتنی بر درک عمیق ‌و محتوایی درست باشد.

ذوالقدر تاکید کرد: رهبر معظم انقلاب در حکم اخیر هم تاکید کردند که باید ارتباطی با جامعه نخبگانی شکل بگیرد و در همین راستا در ۱۲ اردیبهشت امسال با شکل گیری این جامعه تعدادی از نخبگان در سطح بالا جذب مجمع تشخیص شدند.

پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *