وبلاگ
در رزمایش مشترک پدافند هوایی مدافعان آسمان ولایت ۱۴۰۲ چه گذشت؟

در رزمایش مشترک پدافند هوایی مدافعان آسمان ولایت ۱۴۰۲ چه گذشت؟

در رزمایش مشترک پدافند هوایی مدافعان آسمان ولایت ۱۴۰۲ چه گذشت؟

رزمایش پدافندی مدافعان آسمان ولایت ۱۴۰۲ در محدوده‌ای به وسعت ۶۰۰ هزار کیلومتر و از نوار ساحلی تا عمق ۴۰۰ کیلومتری کشور و در مناطق مراقبت هوایی برگزار شد و نیروهای مسلح در این رزمایش‌ توانستند علاوه بر آزمون توان رزم فعلی، دستاوردهای جدیدی را هم آزمایش کرده و به سازمان رزم‌ خود الحاق کنند.

گروه سیاسی خبرگزاری فارس: نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۴۰۲ نیز همچون سال گذشته اقدام به برگزاری رزمایش پدافندی مدافعان آسمان ولایت کردند.

رزمایش پدافندی مدافعان آسمان ولایت ۱۴۰۲ در ۲ روز متوالی پنجشنبه و جمعه (۲۸ و ۲۹ دی ماه) در منطقه عمومی آبادان تا چابهار، سواحل خلیج فارس و آب‌های سرزمینی و دریایی عمان، در محدوده‌ای به وسعت ۶۰۰ هزار کیلومتر و از نوار ساحلی تا عمق ۴۰۰ کیلومتری کشور و در مناطق مراقبت هوایی برگزار شد و نیروهای مسلح در این رزمایش‌ توانستند علاوه بر آزمون توان رزم فعلی، دستاوردهای جدیدی را هم آزمایش کرده و به سازمان رزم‌ خود الحاق کنند.

پیش از آغاز این رزمایش بزرگ، امیر سرتیپ قادر رحیم زاده، فرمانده قرارگاه مشترک پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء (ص) کشور، صبح روز پنجشنبه در خصوص جزئیات این رزمایش، گفته بود: تمامی روش‌ها و راهکنش‌های به‌کار گرفته شده در این رزمایش، ترکیبی، بومی و خلاقانه است که متناسب با ساختارها و تهدیدات روز دنیا طرح‌ریزی و اجرا می‌شود و لذا استفاده از فناوری‌های نوین از ویژگی‌های برجسته این رزمایش است.

فرمانده قرارگاه مشترک پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء (ص)، اجرای عملیات تهاجمی با پهپادهای پرسه زن و انهدامی ، دفاع از مراکز حساس و حیاتی مانند پالایشگاه‌ها، نیروگاه‌های هسته‌ای، بنادر با اجرای اقدامات آفند جنگالی و سایبرالکترونیکی، دفاع در برابر تهاجم هواپایه دورایستا، مهمات هوشمند، موشک‌های کروز و هواپیماهای باسرنشین و بدون سرنشین پنهانکار را از مراحل رزمایش مشترک تخصصی پدافند هوایی مدافعان آسمان ولایت ۱۴۰۲ اعلام کرده بود.

امیر سرتیپ رحیم‌زاده گفته بود: تعدادی از سامانه‌ها امسال برای اولین بار در این رزمایش حضور دارند، این سامانه‌ها بعد از اینکه تست‌های لازم و آزمایش‌های مربوطه را پشت سر گذاشتند در سازمان‌ رزم یگان های پدافند هوایی برای اولین بار سازماندهی شدند و ان شاالله در این رزمایش عملیات خودشان را انجام خواهند داد و مورد ارزیابی در سازمان رزم قرار خواهند گرفت.

در نهایت این رزمایش در بعد از ظهر روز پنجشنبه با اعلام رمز «یا علی بن ابی طالب(ع)» و با مشارکت نیروی پدافند هوایی ارتش، نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی همچنین بخش‌های از نیروی زمینی ارتش تحت کنترل عملیاتی قرارگاه مشترک پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء (ص)، در منطقه اعلام شده آغاز شد.

امیر سرتیپ دوم عباس فرج‌پور سخنگوی رزمایش مشترک تخصصی پدافند هوایی مدافعان آسمان ولایت ۱۴۰۲ در آغاز این رزمایش گفته بود: مراکز فرماندهی و کنترل در این رزمایش با استفاده از سامانه‌های راداری «اکتیو و پسیو» بسیار پیشرفته و بومی و با بهره‌گیری از «پایش سیگنالی» و «الکترواپتیک»، عملیات پایش منطقه رزمایش را انجام می‌دهند و به محض کشف هدف متخاصم با استفاده از شبکه دیده‌بانی در کشف، سامانه پدافندی متناسب با هدف را برای مقابله وارد مدار عملیاتی می‌کنند.

انهدام پهپادهای حمله‌ور توسط سامانه‌های بومی «مجید»

در این رزمایش، پهپادهای نیروهای حمله‌ور سازماندهی شده از پهنه آب‌های نیلگون خلیج همیشه فارس، دریای عمان و تنگه هرمز که قصد ورود به منطقه عمومی رزمایش را داشتند، توسط شبکه راداری، کشف، شناسایی، رهگیری و سپس با هماهنگی شبکه یکپارچه پدافند هوایی کشور به منظور درگیری و انهدام به سامانه موشکی ارتفاع کم مجید واگذار که با شلیک موفق موشک از این سامانه‌، سرنگون شدند.

سامانه موشکی پدافند هوایی چابک مجید نخستین سامانه موشکی الکترواپتیک با بُرد درگیری ۸ کیلومتر است و با توجه به نوع عملکرد و چابکی و چالاکی و قابلیت جابجایی تاکتیکی سریع پس از اجرای عملیات، امکان رهگیری توسط سامانه‌های سیگنالی و شناسایی و هرگونه مقابله توسط دشمن را ناکام می‌گذارد.

رهگیری پرنده‌های دشمن توسط پهپاد «کرار» مسلح به موشک مجید

پهپادهای ارتقا یافته کرار که قابلیت تسلیح به موشک‌های هوا به هوا را دارند و برای درگیری علیه هرگونه اهداف پرنده متخاصم طراحی شده‌اند، پرنده‌های ساماندهی شده در قالب نیروی مهاجم را شناسایی و با ارسال همزمان اطلاعات و تصاویر زنده مشخصات هواگرد هدف، ضمن رهگیری موجب دور شدن آن‌ها از منطقه رزمایش شدند.

امیر سرتیپ دوم عباس فرج‌پور، سخنگوی رزمایش مشترک پهپادی ۱۴۰۲ ارتش با اعلام این خبر بیان کرد: در این شیوه دفاع هوایی در کنار دو روش پدافند هوایی در جهان که شامل پدافند زمین پایه و هواپایه باسرنشین است مفهوم جدیدی از پدافند با سبک پدافند هوایی هواپایه بدون سرنشین توسط جوانان این مرز و بوم به جهانیان معرفی شد که اولین بار چند ماه پیش در رزمایش مشترک پهپادی ارتش با موفقیت اجرا شده بود در این رزمایش نیز توانست اهداف خود را مورد اصابت قرار داد.

اجرای عملیات مقابله با تهاجم الکترونیک و سایبری دشمن

در این مرحله از رزمایش، با ایجاد اخلال الکترونیک بر روی رادارها و سامانه‌های کشف و شناسایی پدافند هوایی در ارتفاعات و لایه‌های مختلف به وسیله پهپادهای اخلالگر، پایداری و قابلیت بقا و تداوم عملیات رادارها به عنوان یکی از اجزای اصلی پدافند هوایی در محیط آلوده به جنگ الکترونیک مورد ارزیابی قرار گرفت.

کشف و شناسایی اهداف و پایش منطقه رزمایش با بهره‌گیری از ماهواره‌های اطلاعاتی، هواپیماهای بی‌سرنشین و سامانه‌های کشف و جمع‌آوری اطلاعات و رادارهای پدافند هوایی کشور در محیط جنگ الکترونیک در این مرحله از رزمایش انجام شد.

عملیات اخلال الکترونیک بر روی پهپادهای مهاجم نیروی حمله‌ور و به دست گرفتن کنترل این پهپادها به منظور جلوگیری از نفوذ به منطقه رزمایش از دیگر تمرینات صورت گرفته در این مرحله از رزمایش بود که با موفقیت انجام شد.

نمایش اجرای عملیاتی سامانه «۹ دی» سپاه برای نخستین‌بار

سامانه‌های دفاع هوایی کوتاه‌برد و ارتفاع پایین «۹ دی» نیروی هوافضای سپاه در رزمایش مشترک تخصصی پدافند هوایی مدافعان آسمان ولایت، اهداف واگذار شده توسط شبکه یکپارچه پدافند هوایی کشور را با موفقیت رهگیری و منهدم کردند.

سامانه پدافندی برد کوتاه ۹ دی که در روز ۳۱ شهریور امسال در جریان رژه نیروهای مسلح در جوار حرم مطهر امام خمینی (ره) برای اولین بار به نمایش در آمد در این رزمایش نیز برای نخستین بار است که در رزمایش به کار گرفته می‌شود.

امیر سرتیپ دوم فرج‌پور، سخنگوی رزمایش مشترک تخصصی پدافند هوایی مدافعان آسمان ولایت 1402 در این خصوص، عنوان کرد: استفاده از تجهیزات پدافندی مختلف و متعدد پدافند هوایی در ارتش جمهوری اسلامی و نیروی هوا فضای سپاه تحت هدایت و راهبری قرارگاه مشترک پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء (ص) در این رزمایش بیانگر قدرت و توانمندی جمهوری اسلامی ایران در عرصه پدافند هوایی است که توانسته طی سال‌های گذشته در مقاطع مختلف قدرت‌های استکباری را مغلوب قاطعیت و توانمندی خود سازد.

انهدام اهداف متخاصم به‌وسیله سامانه‌های بومی «۱۵ خرداد» ارتش

پهپادهایی که در قالب نیروی متخاصم سازماندهی شده بودند قصد ورود به منطقه عمومی رزمایش را داشتند، طی فرآیند عملیاتی (کشف، شناسایی، رهگیری، درگیری و انهدام) ابتدا توسط طیف گوناگون سامانه‌های راداری شبکه گسترده پدافند هوایی کشور کشف و پس از شناسایی در مرکز عملیات منطقه‌ای قرارگاه مشترک پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء (ص)، به سامانه بومی ۱۵ خرداد نیروی پدافند هوایی ارتش واگذار و تحت کنترل آن مرکز با شلیک موفق موشک صیاد نسبت به انهدام پهپادهای مهاجم اقدام شد.

سامانه موشکی ۱۵ خرداد یک سامانه پدافند هوایی میان‌بُرد است که توانایی درگیری مؤثر با طیف متعدد اهداف با قابلیت‌های آفندی بالا مانند هواپیماهای شناسایی، بمب افکن‌ها و جنگنده‌های تاکتیکی تا برد ۲۰۰ کیلومتر را داراست.

سامانه پدافند هوایی ۱۵ خرداد قادر است تعداد ۶ هدف را به طور همزمان کشف و ردگیری کرده و با طیف متنوع موشک‌های بومی همچون صیاد -۲ و ۳ نسبت به انهدام آن‌ها اقدام نماید.

انهدام اهداف متخاصم توسط سامانه‌های بومی «سوم خرداد» سپاه

سامانه‌های بومی سوم خرداد نیروی هوافضای سپاه مجهز به موشک بومی، در شرایط رزم واقعی در نخستین ساعات بامداد امروز علیه اهداف متخاصم اقدام تاکتیکی انجام داد و با موفقیت اهداف واگذاری توسط شبکه یکپارچه پدافند هوایی کشور را سرنگون کرد.

سامانه سوم خرداد نیز مجهز به رادار آرایه فازی فعال و قابلیت درگیری همزمان با ۴ هدف و شلیک ۸ موشک به اهداف (دو موشک برای هر هدف) است. به کارگیری این سامانه بر روی شناور دریایی متحرک از جمله اتفاقات مهمی بود که برای سوم خرداد رقم خورده است.

امیر فرج‌پور: قابلیت‌های جدیدی در حوزه پدافند با موفقیت مورد بهره‌برداری قرار گرفت

امیر سرتیپ دوم عباس فرج‌پور، سخنگوی رزمایش مشترک تخصصی پدافند هوایی مدافعان آسمان ولایت ۱۴۰۲ در پایان این رزمایش در خصوص برنامه‌ها و عملیات‌های اجرا شده در این رزمایش، گفت: رزمایش مدافعان آسمان ولایت ۱۴۰۲ با طرح ریزی مشترک و با حضور تمامی نیروهای مسلح مرتبط در حوزه پدافند هوایی به اجرا در آمد و به تمام اهداف از پیش تعیین شده دست یافتیم.

وی با بیان اینکه رزمایش مدافعان آسمان ولایت ۱۴۰۲ در این دوره با ابتکارات، خلاقیت ها و قابلیت های جدید مورد ارزیابی و آزمون قرار گرفت، اظهار کرد: مراحل مختلفی که در این رزمایش انجام شد عبارت بود از بازی جنگ یا تمرین رزم در قالب نرم افزارهای هوشمند و استفاده از مدل سازی پدافند هوایی در جنوب کشور، آب های نیلگون خلیج فارس، دریای عمان و تنگه هرمز مورد تمرین و ارزیابی قرار گرفت.

سخنگوی رزمایش مشترک تخصصی پدافند هوایی، گفت: در این رزمایش تمرین مواجهه با تهدیدات متنوع در حوزه پهپادهای پرسه زن و پرنده های بدون سرنشین و مهمات هوشمند دور ایستا و پهپاد ها با سطح مقطع بسیار کم و قابلیت‌های مختلف در قالب نیروی مهاجم به اجرا گذاشته شد که نیروهای عمل‌کننده توانستند در مرحله کشف، شناسایی، درگیری و انهدام بسیار موفق عمل کنند.

امیر فرج پور با اشاره به نقش نیروی هوایی ارتش و نیروی هوافضا در رزمایش مشترک تخصصی پدافند هوایی مدافعان آسمان ولایت ۱۴۰۲ گفت: حملات هوایی از طریق جنگنده‌های شکاری، هواپیماهای بدون سرنشین و با سرنشین به خوبی مورد ارزیابی قرار گرفت همچنین از اسکرمبل‌های نیروی هوایی ارتش استفاده شد و توانمندی پدافند هوا پایه مورد آزمون قرار گرفت که نتایج قابل توجهی داشت.

پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *