وبلاگ
در دومین روز سفر مخبر به قرقیزستان چه گذشت؟

در دومین روز سفر مخبر به قرقیزستان چه گذشت؟

در دومین روز سفر مخبر به قرقیزستان چه گذشت؟

معاون اول رئیس‌جمهور روز گذشته برای شرکت در بیست و دومین اجلاس شورای نخست وزیران کشورهای عضو سازمان همکاری‌های شانگهای به شهر بیشکک پایتخت قرقیزستان سفر کرد که در دومین روز این سفر، مخبر با خست وزیران و‌ مقامات کشورهای عضو سازمان همکاری‌های شانگهای دیدار و گفت‌وگو کرده است.

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری فارس به قرقیزستان، بیست و دومین اجلاس شورای نخست وزیران کشورهای عضو سازمان همکاری‌های شانگهای صبح امروز در بیشکک پایتخت قرقیزستان برگزار شد.

در این اجلاس که نخست وزیران و‌ مقامات کشورهای عضو سازمان همکاری‌های شانگهای حضور داشتند، پیرامون مسائل مختلف از جمله مسائل اقتصادی و تجاری و همکاری های چند جانبه بحث و گفت وگو شد.

مخبر: ایران برای ایجاد یک کریدور ترانزیتی فراگیر جهت اتصال اعضای شانگهای آمادگی دارد

محمد مخبر معاون اول رئیس‌جمهور در ابتدای سخنانش در این اجلاس به جنایات رژیم صهیونیستی در غزه پرداخت و اظهار داشت: این اجلاس در شرایطی برگزار می شود که مردم بی‌دفاع و به معنای واقعی مظلوم غزه، بدون آب و غذا، زیر شدیدترین حملات وحشیانه رژیمی غاصب به سر می‌برند.

وی افزود: رژیم صهیونیستی با اقدامات غیرانسانی اخیر خود بر علیه مردم بیگناه غزه، ماهیت پلید و اهداف شوم خود را بصورت آشکار و علنی به نمایش جهانی گذاشته است. این رژیم، انتقام شکست خود در میدان نبرد را از غیرنظامیان غزه می گیرد و در اقدامی بی‌شرمانه راه ورود آب، غذا، سوخت، برق و دارو به غزه را بسته است.

معاون اول رئیس جمهور اقدامات رژیم صهیونیستی را بیانگر جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت دانست و تصریح کرد: باید یکی از مهم‌ترین دستورکارهای مجامع بین‌المللی، پایان دادن فوری به کشتار مردم مظلوم، ارسال کمک‌های بشردوستانه و رفع محاصره غزه باشد.

معاون اول رئیس جمهور‌ در ادامه فرصت های لجستیکی و ترانزیتی ایران را کم نظیر توصیف کرد و گفت: بر همین اساس، ایران آمادگی ایجاد یک کریدور ترانزیتی فراگیر جهت اتصال کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای را دارد و در این زمینه، گام‌های مهمی را در قالب کریدور شمال-جنوب برداشته که با تحقق کامل آن دسترسی‌های تجاری و اقتصادی از حوزه جنوب و شرق آسیا به کشورهای حوزه آسیای میانه، قفقاز، روسیه، دریای سیاه و اروپا تسهیل خواهد شد.

وی افزود: مشارکت در ایجاد زیرساخت کریدور شمال-جنوب و نیز کریدور «شرق-غرب-آسیا-دریای مدیترانه» را می توان به عنوان یک راهکار پیشنهادی در قالب سازمان شانگهای دنبال نمود.

مخبر در ادامه ظرفیت های کم‌نظیر ایران را در منابع طبیعی، نیروی انسانی متخصص، ظرفیت‌های صنعتی، معدنی، ترانزیتی، انرژی و فناوری برشمرد و افزود: هرگونه سرمایه‌گذاری در ظرفیت ها و فرصت های اقتصادی ایران، کنشی هوشمندانه خواهد بود.

وی با بیان اینکه نظام بین‌الملل در حال عبور از یک نظم سنتی و یکجانبه گرا به یک نظم جدید مبتنی بر چندجانبه گرایی با نقش‌آفرینی همه کشورها و بازیگران جدید است، خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران، با عنایت به اهداف سیاست خارجی خود در جهت کمک به پی‌ریزی یک نظام بین‌المللی عادلانه و مبتنی بر مشارکت جمعی، حضور فعال در ترتیبات چندجانبه از جمله سازمان همکاری شانگهای، بریکس، سازمان همکاری اقتصادی اکو و کشورهای حاشیه دریای خزر را با جدیت در دستور کار قرار داده است.

معاون اول رئیس جمهور اهم محورهای مورد نظر برای نقش‌آفرینی در نظم نوین جهانی جهت همکاری با کشورهای عضو سازمان شانگهای را تشریح کرد و اظهار داشت: برای شکل‌دهی به یک نظام اقتصادی عادلانه بین‌المللی، باید تجارت با ارزهای ملی و یا ارز مشترک به‌طور جدی در دستور کار قرار گیرد و جهت ایجاد یک الگوی توسعه اقتصادی متعادل، هماهنگ و فراگیر با همکاری برد-برد باید به دنبال گسترش استفاده از ارزهای ملی به ویژه ارزهای مبتنی بر فناوری‌های نوین در بین کشورهای عضو باشیم.

وی همچنین گسترش همکاری اعضای سازمان در حوزه‌های انرژی، فناوری، صنعت، کشاورزی و تجارت از طریق ساز و کار مبادلات بین بانکی و تأمین مالی سازمان همکاری شانگهای را مهم ارزیابی کرد و افزود: لازم می دانم آمادگی ایران برای میزبانی کارگروه سرمایه گذاری و نشست وزرای صنعت را برای سال آینده میلادی اعلام نمایم.

مخبر با تاکید بر اینکه کشورهای عضو سازمان با توجه به روندهای جهانی ناگزیر به توسعه فناوری‌های نوظهور به‌خصوص هوش مصنوعی برای پایدارسازی زیرساخت‌های اقتصادی و صنعتی خود هستند، گفت: جمهوری اسلامی ایران پیشنهاد می‌کند که سازمان، نسبت به: «تأسیس صندوق‌ توسعه فناوری و نوآوری برای تأمین مالی پروژههای فناورانه مشترک بین اعضاء»، «تشکیل کنسرسیوم مشترک تولید محصولات فناورانه»، «ایجاد استانداردهای مشترک فناوری و نوآوری» و «تشکیل کارگروه هوش مصنوعی» اقدام کند.

وی از امنیت غذایی، محیط‌زیست و تغییر اقلیم به عنوان بزرگ‌ترین تهدید برخاسته از تغییرات اقلیمی، «تهدید امنیت غذایی» و «بحران آب» نام برد و اظهار داشت: به منظور کاهش تأثیر شوک‌های آب و هوایی باید با همکاری متقابل و «توسعه کشت فراسرزمینی» در مناطق حاصلخیز کشورهای عضو، این پدیده جهانی را مدیریت نماییم و در این راستا، کاربست دیپلماسی آب را با طرح ایجاد سازوکارهای چندجانبه از جمله تشکیل کارگروه‌های مشترک برای مدیریت و توزیع عادلانه منابع آبی پیشنهاد می‌گردد.

مخبر از آمادگی ایران برای توسعه استفاده از ظرفیت های ترانزیتی گاز خبر داد و افزود: ما آماده هستیم در چارچوب ابتکار پیشنهادی رئیس جمهوری اسلامی ایران موسوم به «ابتکار گاز در خدمت بازیابی اقتصاد جهانی در دوره پس از کرونا»، پیشنهاد می‌کنیم «صندوق تأمین مالی مشترک پروژه‌های بالادستی و پایین‌دستی پتروشیمی» بین کشورهای علاقمند به سرمایه‌گذاری ایجاد گردد.

وی همچنین ضمن اعلام آمادگی برای صدور خدمات فنی و مهندسی و ساخت تجهیزات نفتی، گازی و پتروشیمی اظهار داشت: در همین راستا پیشنهاد می‌کنیم یک هاب منطقه ای «انرژی شانگهای»، با هدف تجارت، تبادل و امنیت انرژی شامل سوخت‌های فسیلی، برق و انرژی‌های تجدیدپذیر در دستور کار سازمان شانگهای قرار گیرد.

معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر لزوم استفاده از ظرفیت‌های عظیم «همسایگی و همگرایی» برای نیل به امنیت منطقه‌ای‌ درون‌زا و کاهش انگیزه‌های حضور و نفوذ قدرت‌های بیگانه و سلطه‌گر گفت: باید به همسایگان خود متکی شویم و هدف «منطقه‌ عاری از تروریسم، افراط‌گرایی و جدایی‌طلبی» که سه اصل بنیادین تشکیل این سازمان هستند را محقق سازیم.

وی در بخش پایانی سخنان خود ضمن قدردانی مجدد از مسئولان عالی رتبه و دست اندرکاران برگزاری این اجلاس، بویژه دولت و ملت عزیز قرقیزستان، و همچنین تبریک به دولت پاکستان برای ریاست دور بعدی نشست نخست وزیران، اظهار امیدواری کرد نتایج این نشست افزایش روزافزون همبستگی، رفاه و آرامش ملت‌های ما و موجبات نقش آفرینی و ارتقای جایگاه سازمان شانگهای را در نظام بین‌الملل فراهم آورد.

در پایان این اجلاس اسناد نهایی بیست و دومین نشست شورای نخست وزیران کشورهای عضو سازمان همکاری های شانگهای هم به امضای مقامات حاضر رسید.

دیدار معاون اول رئیس‌جمهور با نخست وزیر تاجیکستان

محمد مخبر بعد از پایان اجلاس در محل اقامت خود با قاهر رسول‌زاده نخست وزیر تاجیکستان دیدار کرد.

مخبر در این دیدار با اشاره به اتفاقات و کشتار مردم در غزه، اظهار داشت: اتفاقاتی که در غزه و فلسطین رخ داده، روحیه همگان را جریحه‌دار‌ کرده است.

معاون اول‌ رئیس‌جمهور افزود: کشتار مردم مسلمان غزه اتفاقی بی‌سابقه بوده و جلوگیری رژیم صهیونیستی برای رسیدن آب و غذا و دارو به مردم غزه جنایتی کم‌نظیر در تاریخ است.

مخبر تصریح کرد: کشورهای مسلمان باید کمک کنند تا این جنایات متوقف شود و کمک‌های انسان‌دوستانه به دست مردم بی‌پناه غزه برسد، چرا که وضعیت فعلی قابل تحمل نیست و مشاهده این اتفاقات برای هر انسانی آزاردهنده است.

وی در ادامه با اشاره به توافقات و تفاهماتی که در گذشته میان دو کشور به امضا رسیده، افزود: ایران و تاجیکستان از اشتراکات فراوان فرهنگی و دینی و زبان مشترک برخوردار هستند و این اشتراکات ایجاب می‌کند که اجرای توافقات فیمابین با جدیت هرچه بیشتر پیگیری شود و مبادلات اقتصادی میان دو کشور ارتقا یابد.

مخبر ادامه داد: لازمه توسعه مناسبات اقتصادی تهران- دوشنبه این است بخش خصوصی دو کشور بیش از پیش فعال شوند و ما باید بستر و زمینه فعالیت بخش خصوصی و فعالان اقتصادی دو کشور را فراهم کنیم.

معاون اول رئیس‌جمهور همچنین استفاده از تهاتر و پول ملی دو کشور در مبادلات تجاری را مورد تأکید قرار داد و گفت: ایران آمادگی دارد توانمندی‌ها و تجربیات خود را در زمینه‌های مختلف صنعتی، آموزش، دارو و پزشکی و فناوری‌های نوین در اختیار تاجیکستان قرار دهد.

وی تصریح کرد: لازمه ارتقای سطح مناسبات تجاری و اقتصادی فیمابین این است که به کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور مأموریت دهیم که زمینه‌های همکاری جدیدی تعریف و با جدیت این موضوعات را دنبال کنند.

معاون اول رئیس‌جمهور اظهار امیدواری کرد قراردادها و اسناد همکاری مناسبی میان دو کشور تدوین شود تا در سفر رؤسای جمهور دو کشور به امضا برسد و بتوانیم حجم مبادلات اقتصادی دو کشور را جهش بخشیم.

نخست‌وزیر تاجیکستان نیز در این دیدار ضمن اعلام موافقت با پیشنهادات معاون اول رئیس‌جمهور کشورمان در خصوص جنایات صهیونیست‌ها در غزه، گفت: تاجیکستان در خصوص مصیبت‌های وارده به مردم غزه با جمهوری اسلامی ایران همراه است و از دیدگاه مشترکی در این خصوص برخوردار هستیم.

قاهر رسول‌زاده همچنین با تأکید بر اینکه باید بر گسترش روابط اقتصادی فیمابین تمرکز کرده و شرایط لازم را برای پیشبرد همکاری‌های تجاری دو کشور فراهم کنیم، تصریح کرد: گسترش همکاری‌های اقتصادی با ایران از اهمیت ویژه‌ای برای تاجیکستان برخوردار است و دوشنبه از سرمایه‌گذاری و فعالیت شرکت‌های ایرانی در تاجیکستان استقبال می‌کند.

نخست‌وزیر تاجیکستان با بیان اینکه زمینه‌های همکاری گسترده‌ای میان دو کشور وجود دارد، افزود: ایران و تاجیکستان می‌توانند در تمامی زمینه‌ها و به‌ویژه در بخش کشاورزی و انرژی همکاری‌های خود را گسترش دهند.

دیدار مخبر با نخست وزیر چین

معاون اول رئیس‌جمهور دقایقی بعد از دیدار با نخست وزیر تاجیکستان با نخست وزیر چین دیدار کرد.

مخبر در این دیدار پیرامون مسائل دوجانبه و توسعه همکاری‌ها با نخست وزیر چین گفت‌وگو کرد.

معاون اول رئیس‌جمهور همچنین در این دیدار نیز همانند دیدارهای دیگری که در حاشیه اجلاس داشت به موضوع جنایت رژیم صهیونیستی در غزه اشاره کرد و گفت: امروز مردم غزه در بدترین شرایط به سر می‌برند و رژیم صهیونیستی هر روز این منطقه را بمباران می‌کند و عمده جان‌باختگان از زنان و کودکان هستند.

وی ضمن قدردانی از حمایت چین در زمینه‌های بین‌المللی از ایران، افزود: چین در تمام زمینه‌های بین‌المللی مواضع خوب و آزادانه‌ای داشته است.

معاون اول رئیس‌جمهور در ادامه تأکید کرد: ایران زمینه‌های گسترده‌ای برای سرمایه‌گذاری و همکاری‌های اقتصادی دارد.

غزه و مسائل اقتصادی مهم ترین محورهای سخنان معاون اول رئیس‌جمهور

محمد مخبر روز گذشته نیز با نخست وزیران کشورهای روسیه و قرقیزستان دیدار کرد و در این دیدارها نیز همچون دیدارهای امروز خود به بحث غزه و همچنین همکاری های اقتصادی و تجاری اشاره کرد.

در سفر مخبر به قرقیزستان، مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی، جواد اوجی وزیر نفت و جمعی از مقامات کشورمان معاون اول رئیس جمهور را همراهی می‌کردند.

پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *