وبلاگ
درس‌های یک نظرسنجی

درس‌های یک نظرسنجی

درس‌های یک نظرسنجی

مرکز فلسطینی تحقیق در سیاست( PSR)، بتازگی در غزه و کرانه باختری نظرسنجی را انجام داده است که می تواند درس‌آموز باشد چراکه مردم فلسطین مردم باتجربه ‌و سختی کشیده ‌ای هستند.

گروه سیاسی خبرگزاری فارس یادداشت- مهدی فضائلی: مرکز فلسطینی تحقیق در سیاست( PSR)، بتازگی در غزه و کرانه باختری نظرسنجی را انجام داده است که می تواند درس‌آموز باشد چراکه مردم فلسطین مردم باتجربه ‌و سختی کشیده ‌ای هستند.

مردم فلسطین سال‌های متمادی راه‌حل ‌های گوناگون را آزموده ‌اند و راه‌های مختلف را برای رهایی از درد و رنج اشغال و رسیدن به حقوق از دست رفته خود پیموده ‌اند.

مردم این دیار، هم نتیجه انواع مذاکرات سازش را دیده‌اند، هم مبارزه با سنگ را اندوخته ‌اند و هم طوفان الاقصی را.

با این مقدمه، بخشی از نتایج این نظرسنجی را مرور می کنیم.

۱) حمایت از حماس در کرانه باختری در مقایسه با سه ماه پیش، بیش از سه برابر شده است. در نوار غزه هم حمایت از حماس افزایش یافته است.

۲) حمایت از رئیس جمهور محمود عباس و حزب فتح به میزان قابل توجهی کاهش یافته و همین امر در مورد اعتماد به تشکیلات خودگردان به عنوان یک کل صادق است، زیرا تقاضا برای انحلال آن به نزدیک به 60٪ افزایش می یابد، بالاترین درصدی که تاکنون در نظرسنجی های PSR ثبت شده است. تقاضا برای استعفای عباس به حدود 90 درصد و حتی در کرانه باختری بیشتر شده است. (البته محبوبیت برغوتی همچنان بالاست.)

۳) حمایت از مبارزات مسلحانه در مقایسه با سه ماه قبل ده درصد افزایش یافته است و بیش از 60 درصد می گویند که این بهترین وسیله برای پایان دادن به اشغال اسرائیل است. در کرانه باختری، این درصد بیشتر می شود و به نزدیک به 70 درصد می رسد.

۴) علاوه بر این، اکثریت در کرانه باختری بر این باورند که تشکیل گروه‌های مسلح در جوامعی که در معرض حملات شهرک نشینان قرار دارند مؤثرترین ابزار برای مبارزه با تروریسم شهرک نشینان علیه شهرها و روستاهای کرانه باختری است.

۵) یافته‌ها همچنین نشان می‌دهد که اکثریت بر این باورند که اسرائیل در ریشه‌کن کردن حماس، یا ایجاد نکبت دوم فلسطینی یا بیرون راندن ساکنان نوار غزه موفق نخواهد شد. در واقع، اکثریت بزرگ بر این باورند که حماس از این جنگ پیروز بیرون خواهد آمد.

۶) وقتی از نخست وزیر تشکیلات خودگردان، رئیس تشکیلات خودگردان، تشکیلات خودگردان و فتح سؤال می شود، نارضایتی از بازیگران فلسطینی به طور قابل توجهی افزایش می یابد. اکثریت مردم فقط از عملکرد حماس، یحیی سنوار و اسماعیل هنیه راضی هستند.

۷) بالابودن نارضایتی از مواضع و عملکرد آمریکا و کشورهای اروپایی و عربی نیز در این نظرسنجی آشکار است.

دقت کنید!

مردم رنج دیده و محنت کشیده فلسطین، در این نظرسنجی، یک نه بزرگ به سازش و سازشکاران و یک حمایت و استقبال معنی دار از مقاومت و رهبران آنرا ابراز کرده اند.

جالب اینکه، این نظرسنجی، پس از عملیات طوفان الاقصی و در شرایطی انجام شده که آلام مردم این سرزمین از حیث تعداد شهدا و مجروحین، گرسنگی، کمبود انواع امکانات و آوارگی، در اوج است!

آری، این مردم هزینه سازش را بمراتب سنگین تر و زیانبارتر از مقاومت می‌دانند و جا دارد، ملت‌های دیگر این تجربه و درس را که بسیار گران بدست آمده است، فرابگیرند و آسان فراموش نکنند.

پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *