وبلاگ
خضریان: پیگیری مطالبات از طریق صندوق رأی قابل تحقق است

خضریان: پیگیری مطالبات از طریق صندوق رأی قابل تحقق است

خضریان: پیگیری مطالبات از طریق صندوق رأی قابل تحقق است

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: پیگیری مطالبات از صندوق رأی قابل تحقق است و نباید اجازه بدهیم کسانی با ایجاد روحیه یأس و ناامیدی، مشارکت مردم در انتخابات را تحت تأثیر قرار دهند.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، علی خضریان نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی در سخنانی در جمع دانشجویان شرکت‌کننده در طرح «حامیم» از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان که در اردوگاه امام خمینی (ره) لواسان در حال برگزاری است، با اشاره به سؤالات و سخنان دانشجویان حاضر که در ابتدای این نشست بیان کردند، گفت: همین تکثر موضوعات، سؤالات و دغدغه‌های مطرح شده در این جلسه که اگر زمان اجازه می‌داد بیشتر هم می‌شد، مهمترین دلیل اثبات اهمیت مجلس شورای اسلامی است.

وی افزود: ضمن اینکه باید بپذیریم همه این دغدغه‌ها امکان تحقق در یک دوره را نداشته و نمی‌شود انتظار داشت همه مشکلات کشور ظرف مدت زمان کوتاهی مرتفع شوند. برای ارزیابی منصفانه مجلس یازدهم باید ببینیم که عموم نمایندگان و مصوبات مجلس در کدام مدار صورت گرفته است؟ آیا نسبت به دغدغه‌های اجتماعی گامی برداشته؟ معتقدم ما نسبت به پیش از آغاز مجلس، در موضوعاتی از همین جنس سؤالات و انتظارات شما، چندین گام جلو رفته‌ایم؛ اما حتماً برخی کارها هنوز انجام نشده است.

نماینده مردم تهران در مجلس، افزود: باید توجه کنیم پیگیری این مطالبات از صندوق رأی قابل تحقق است و نباید اجازه بدهیم کسانی با ایجاد روحیه یأس و ناامیدی، مشارکت مردم در انتخابات را تحت تأثیر قرار دهند. باید در کنار کارهای باقیمانده، اقدامات انجام شده را هم به گوش جامعه رساند تا این امر مهم و راهبردی مشارکت مردم در انتخابات اسفندماه محقق شود. اینکه مجلس یازدهم یکی از مجالس با نمره قبولی است این است که بسیاری از مسائل را حل کرده است اما ادعایی هم برای اینکه همه مسائل و مشکلات کشور را حل کرده است، ندارد.

خضریان تصریح کرد: در میان نمایندگان دغدغه‌ها و مطالبات مختلفی مطرح است و هرکدام از نمایندگان مجلس دغدغه‌ها و نگاه متفاوتی با توجه به حوزه انتخابیه خود دارند و اینکه این تفاوت دیدگاه‌ها در تعیین اولویت‌ها چگونه مدیریت شود که منافع ملی و مصلحت عمومی کشور محقق شود، یک کار ویژه است. وقتی جمعی با دیدگاه‌های مختلف کنار هم قرار می‌گیرند، رسیدن به نتیجه مطلوب آسان نیست و نیازمند گفت‌وگو و بحث‌های زیادی است. لذا یک نفر نمی‌تواند پاسخگوی عملکرد مجلس باشد. اما می‌توان گفت باید با ارزیابی نمایندگان مجلس براساس شاخص‌های شفاف ضمن شناسایی نمایندگانی که مانع تحقق اقدامات مهمی که در این دوره شدنی بود، تلاش شود تا مجلس بعدی نسبت به این مجلس ارتقاء یابد.

عضو هیأت‌رئیسه کمیسیون اصل نود مجلس با اشاره به اظهارات یکی از شرکت‌کنندگان در نشست که وی را نماینده تهران خطاب کرده بود، تأکید کرد: نمایندگان مجلس طبق اصل ۸۴ قانون اساسی هر نماینده در برابر تمام ملت مسئول است و پس از کسب رأی از هر حوزه انتخابیه، با تصویب اعتبارنامه وی توسط دیگر منتخبان مردم در حقیقت نماینده مردم ایران می‌شود و تکالیف و وظایف ملی برعهده وی است.

خضریان افزود: به طور مثال، بنده به عنوان عضو ثابت کمیسیون اصل نود در کنار ۷ عضو ثابت دیگر، از اعضای اصلی این کمیسیون هستیم. در میان این اعضا چهار نفر آن‌ها از حوزه انتخابیه تهران هستند، یک نفر از استان خراسان رضوی، یک نفر از استان اصفهان، یک نفر از کهگیلویه و بویراحمد و یک نفر هم از استان زنجان است و حالا باید این افراد نگاه ملی داشته باشند و همه مردم کشور را در تصمیمات کمیسیون اصل نود نمایندگی کنند؛ به همین دلیل است که همه نمایندگان به اعتبارنامه نمایندگان رأی می‌دهند و این موضوع هم اصلا تشریفاتی نیست و حضور یک نماینده در مجلس نیازمند تأیید اعتبارنامه است و این حق نمایندگان است.

وی گفت: البته در همان روز، بنده و تعدادی از نماینده‌ها طبق قانون آیین‌نامه درخواست کردیم تا این طرح از دستور خارج نشود و همچنان در دستور باقی بماند، لذا برای کمک به اجماع مجدداً به کمیسیون ارجاع شد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس پیرامون مصوبه مجلس در خصوص اسناد رسمی، گفت: رهبر انقلاب در خصوص طرح مجلس پیرامون رد اسناد قولنامه‌ای و تأیید اسناد رسمی در سخنرانی‌ای به مناسبت هفته قوه قضائیه که با قضات و اعضای شورای عالی قضایی دیدار داشتند، در نکته‌ای مهم، معاملات غیررسمی اموال غیرمنقول را از منشأ‌های بزرگ فساد خواندند که باید از این‌گونه معاملات سلب اعتبار شود و اگر هم از دیدگاه شورای نگهبان به مصوبه مجلس ایرادی هست، مصلحت قطعی کشور و نظام، تصویب نهایی این قانون است.

خضریان افزود: مهم‌ترین ایرادی هم که شورای نگهبان و همچنین برخی اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام به مصوبه مجلس وارد می‌دانند، تأکید فقها بر شرعی بودن قراردادهای عادی است که البته این ایراد با لحاظ برخی نظرهای شورای نگهبان، برطرف شده است، اما هنوز مجمع تشخیص، تکلیف آن را تعیین نکرده است. موضوعی که با تذکری که رهبر معظم انقلاب به تأیید این طرح در مجمع تشخیص دادند، انتظار می‌رفت مصوبه مجلس هر چه سریع‌تر برای اجرا ابلاغ شود که این اتفاق بعد از چند ماه از فرمایش رهبر انقلاب، هنوز رخ نداده است.

وی افزود: پیرامون تصویب رسیدگی به لایحه عفاف و حجاب طبق اصل ۸۵ نیز باید عرض کنم با توجه به تعداد بالای مواد گزارش کمیسیون تخصصی و ثبت پیشنهادات زیادی که توسط نمایندگان صورت گرفته بود، عملاً در صورت عدم تصویب مجلس برای اصل هشتاد و پنجی شدن، امکان تصویب آن در مجلس یازدهم وجود نداشت.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس در خصوص انتخابات اتاق بازرگانی و انتقادات دانشجویان به حضور سلاح‌ورزی در جایگاه ریاست این اتاق، گفت: در حالی که شواهد غیرقابل انکاری در مورد عدم احراز صلاحیت آقای سلاح‌ورزی مطرح شده است، انجمن نظارت بر انتخابات اتاق بازرگانی ایران در یک اقدام غیرقانونی اقدام به برگزاری انتخابات با حضور فرد مذکور کرده است.

خضریان در پایان با اشاره به ضرورت نفش‌آفرینی فعالان دانشجویی در ارزیابی نمایندگان مجلس، خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد لازم است جنبش دانشجویی در هر استان با احصای شاخص‌های قابل ارزیابی از فرمایشات امامین انقلاب که طی سال‌های مختلف پیرامون مجلس مطرح شده است و به‌خصوص فرمایشات رهبر معظم انقلاب در دیدار با نمایندگان مجلس یازدهم نسبت به ارزیابی نمایندگان و اعلام آن به افکار عمومی جهت تصمیم‌گیری مناسب اقدام شود.

پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *