وبلاگ
خدمات نیروی زمینی سپاه به زوار اربعین؛ از راه‌اندازی بیمارستان‌های مرزی تا استقرار واحد ویژه درمانی در عراق

خدمات نیروی زمینی سپاه به زوار اربعین؛ از راه‌اندازی بیمارستان‌های مرزی تا استقرار واحد ویژه درمانی در عراق

خدمات نیروی زمینی سپاه به زوار اربعین؛ از راه‌اندازی بیمارستان‌های مرزی تا استقرار واحد ویژه درمانی در عراق

نیروی زمینی سپاه پاسداران در ایام اربعین حسینی(ع) خدمات مهمی را برای زائران امام حسین(ع) انجام داده است.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس،هر ساله با فرا رسیدن ایام اربعین حسینی و برپایی راهپیمایی و پیاده‌روی اربعین عاشقان حضرت امام حسین (ع) با پای پیاده به سوی آن حضرت می‌روند. در این راستا، تعداد بسیاری از دستگاه‌ها، نهادها و موکب‌های مردمی با همه امکانات و توانمندی‌های خود سعی در ارائه بیشترین خدمات به زائران امام حسین را دارند.

نیروهای مسلح اعم از ارتش سپاه و فرماندهی انتظامی کشور نیز از این قضیه مستثنی نیستند و با استفاده از همه امکانات خود موکب‌های متعدد و بیمارستان‌های سیار را در مناطق مختلف برپا می‌کنند.

نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان یکی از واحدهای نیروهای مسلح خدمات بهداشتی و درمانی متعددی را به زائران اربعین حسینی ارائه می‌کند چه در ادامه با این خدمات بیشتر آشنا می‌شویم.

خدمت به زائران امام حسین(ع) ماموریت ویژه نیروی زمینی سپاه

سردار احمد اخوان معاون بهداری نیروی زمینی سپاه پاسداران در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، با اشاره به خدمات این نیرو، گفت:‌ نیروی زمینی سپاه پاسداران با داشتن سامانه‌های درمانی سیار که سطح ۴ آن، بیمارستان‌های تخصصی سیار است دارای توانمندی‌ها،‌ ظرفیت‌ها و قابلیت‌های ویژه‌ای است که توان رقابت در سطح جهان را دارد.

وی افزود: کشور ما جزو ۱۰ کشور نخست جهان است که دارای بیشترین حوادث و سوانح طبیعی است. به همین دلیل، مراکز تحقیقاتی و پژوهشی ما مطالعات بسیاری را از سال ۸۸ آغاز کردند تا چگونگی ارائه خدمات درمانی سیار براساس حوادث پیش‌بینی شده به مردم در هر نقطه‌ای را بررسی کنند.

سردار اخوان، بیان کرد:‌ یکی از ماموریت‌های ویژه ما که برای آن سرمایه‌گذاری بسیاری انجام داده‌ایم خدمت به زائرین امام حسین (ع) در مبادی ورودی و خروجی کشورمان است. در این راستا، بیمارستان‌های سیار تخصصی و فوق تخصصی نیروی زمینی سپاه چندین سال است که در این مناطق مستقر شده و خدمات ویژه‌ای ارائه می‌دهند.

وی، ادامه داد:‌ ویژگی سامانه‌های درمانی سیار نیروی زمینی سپاه این است که نیروهای تخصصی که در این بیمارستان‌ها سازماندهی شده‌اند و در این ایام در مرز مستقر می‌شوند، تمرینات بسیاری را انجام دادند و از نظر مهارتی و علمی در سطح بسیار بالایی هستند.

تجهیزات بی‌نظیر درمانی نیروی زمینی سپاه

معاون بهداری نیروی زمینی سپاه با بیان اینکه دیگر ویژگی سامانه‌های درمانی سیار نیروی زمینی سپاه این است که از نظر تجهیزات تشخیصی و بالینی در نوع خود بی‌نظیر هستند، تصریح کرد: تجهیزات این بیمارستان‌ها هیچ تفاوتی با تجهیزاتی که ما در بیمارستان‌های دائمی و ثابت ما، ندارد. این بیمارستان‌ها در نقاطی مستقر می‌شود که مردم برای فرایند درمان به این بیمارستان‌ها مراجعه می‌کنند.

وی ادامه داد: ما از سال ۱۳۸۸ تاکنون ۲۳۰ بیمارستان سیار را در داخل و خارج کشور فعال کردیم و به مردم خدمات داده‌ایم. بیش از ۴ میلیون و دویست هزار نفر به این بیمارستان‌ها مراجعه کردند و بیش از ۳۰ هزار عمل جراحی در این بیمارستان‌ها انجام شده است.

استقرار واحدهای درمانی نیروی زمینی سپاه در ۴ گذرگاه مرزی

سردار اخوان، تاکید کرد: آموزش‌ها و تمرینات پرسنل حاضر در بیمارستان‌های سیار نیروی زمینی سپاه باعث شده است که این واحدهای بیمارستانی از نظر شاخصه‌ها و استانداردهای بین‌المللی قابل رقابت باشند.

معاون بهداری نیروی زمینی سپاه با اشاره به اقدامات این یگان درخصوص راهپیمایی اربعین، تصریح کرد: ما به‌عنوان بهداری نیروی زمینی سپاه برای مراسم پیاده‌روی اربعین براساس دستورات سردار پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه آماده شده‌ایم تا در هر نقطه‌ای که نیاز باشد، مستقر شویم. در این راستا، ما در چهار نقطه مرزی که بیشتر مردم به آن‌ها مراجعه می‌کنند، مستقر شده‌ایم.

خدمت بیمارستان ۶۴ تختخوابی نیروی زمینی سپاه در مرز مهران

وی با اشاره به استقرار بیمارستان حضرت فاطمه زهرا (س) کرمان نیروی زمینی سپاه در مرز مهران، عنوان کرد: ما طی روزهای گذشته از مرز مهران و همه مراکز درمانی سازمان‌های مختلف که در این مرز مستقر شده بودند، بازدید کردیم.

سردار اخوان ضمن تشریح سایر بیمارستان‌های مستقر در محل عبور زائران اربعین، گفت: نیروی زمینی سپاه یک سامانه بیمارستانی بسیار پیشرفته از بیمارستان حضرت فاطمه زهرا (س) کرمان در مرز مهران مستقر شده که استعداد آن ۶۴ تخت بستری است. در این بیمارستان همه بخش‌های تشخیصی همچون آزمایشگاه، رادیولوژی، اورژانس، سونوگرافی و اتاق عمل به صورت مجهز فعال است و به جهت نوع تخصص‌های موجود در آن مراجعات بسیاری داشت.

وی افزود: ارائه خدمات درمانی به زائران اربعین یک افتخار برای جامعه پزشکی نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است که در این شرایط ما توانستیم یک بیمارستان پیشرفته را در مرز مهران مستقر کنیم که توانست زنجیره انتقال خدمات بهداشتی و درمانی به مرز را تکمیل کند که یک اقدام بی‌نظیر به شمار می‌رود.

بیمارستان ۱۲۸ تختخوابی نیروی زمینی سپاه مستقر در مرز خسروی

معاون بهداری نیروی زمینی سپاه در ادامه از افتتاح بیمارستان ۱۲۸ تختخوابی این نیر در مرز خسروی خبرداد و گفت: یک بیمارستان ۱۲۸ تختخوابی آخرین سامانه‌ای است که توسط سامانه درمانی نیروی زمینی سپاه مطالعه و تولید شده و در خدمت مردم قرار گرفته که در مرز خسروی مستقر است. این سامانه درمانی که یک سامانه پیشرفته به شمار می‌رود و شامل همه بخش‌های یک بیمارستان عمومی است که آماده خدمت به بیماران است.

وی ادامه داد: در آینده از این بیمارستان و سامانه درمانی بازدید می‌شود تا محاسن و معایب آن بررسی شده و نقاط قوت آن تقویت و نقاط ضعف احتمالی آن رفع شود.

بیمارستان مستقر در مرز ریمدان آماده خدمت به زائران پاکستانی

سردار اخوان، گفت: بیمارستان بعدی ما در مرز ریمدان در استان سیستان و بلوچستان مستقر است که از زائران پاکستانی پذیرایی می‌کند. این بیمارستان نیز مشابه سه بیمارستان نیروی زمینی سپاه در مرزهای مهران، خسروی و باشماق به همه امکانات مجهز است.

استقرار بیمارستان ویژه نیروی زمینی سپاه در عمود ۷۴۱ داخل خاک عراق

معاون بهداری نیروی زمینی سپاه، خاطرنشان کرد: یک بیمارستان و اورژانس در مسیر راهپیمایی اربعین از نجف به کربلا در عمود ۷۴۱ مستقر شده است. این بیمارستان نیز توسط کارکنان و کادر پزشکی بیمارستان امام حسین (ع) نیروی زمینی سپاه در مشهد اداره می‌شود. طبق برنامه‌ریزی قرار است این بیمارستان در داخل خاک عراق به مردم و زائران همه کشورها خدمات درمانی ارائه کند.

وی ادامه داد: این واحد درمانی یک اورژانس ویژه است که براساس نیاز اعلام شده با ۲۵ تخت آماده ارائه خدمات به زوار است.

حضور یک واحد درمانی نیروی زمینی سپاه در منطقه زرباتیه عراق

سردار اخوان همچنین بیان کرد: یک واحد درمانی دیگر نیز توسط گروه ۲۴ بعثت نیروی زمینی سپاه در منطقه عمومی زرباتیه برای خدمت‌رسانی به همه زائران اربعین مستقر شده است.

وی در پایان گفت: واحدهای درمانی نیروی زمینی سپاه تا یک روز بعد از اربعین حسینی نیز در مرزها و مناطق مختلف مستقر هستند.

پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *